Newyorški župan Michael Bloomberg je minuli konec tedna protestnikom, ki že več tednov na Wall Streetu demonstrirajo proti pohlepu finančnih inštitucij in državnemu reševanju bank na račun davkoplačevalcev, očital, da bodo uničili mesto.
Protestnike pa je nato na Wall Streetu v nedeljo nagovoril tudi slovenski filozof svetovnega slovesa Slavoj Žižek. Opomnil je na to, da je finančni zlom leta 2008 uničil več zasebne lastnine, kot bi je lahko protestniki, pa če bi vsi uničevali dan in noč več tednov.
''Pravijo, da smo sanjači. Pravi sanjači so tisti, ki mislijo, da lahko gredo v neskončnost, ne da bi se spremenili. Mi nismo sanjači. Mi se prebujamo iz sanj, ki se spreminjajo v nočno moro. Ne uničujemo ničesar. Smo samo priče, kako sistem uničuje samega sebe,'' je Žižek dejal o tem, kdo protestniki pravzaprav so.
Žižkov nagovor je sicer moč videti na YouTubu, vsa zapisana poročila o tem pa so na spletu blokirana. Tudi na tujih spletnih medijih, ki so o tem poročali, teh prispevkov zdaj ni mogoče več odpreti. Več kot ironično je, da je ravno o tem Žižek govoril tudi na protestih. Da demokracija in kapitalizem ne hodita več nujno z roko v roki.
Žižek je v govoru poudaril, da korupcija in pohlep nista največji problem. ''Problem je sistem, ki te sili v to, da se predaš,'' je dejal Žižek. Opozoril je, da se ne gre bati le sovražnikov, ampak tudi lažnih prijateljev. Ti po njegovem mnenju že delajo na tem, da bi razvrednotili proces, ki se je začel na Wall Street. ''Tako kot lahko dobiš kavo brez kofeina, pivo brez alkohola, sladoled brez maščob, bodo te proteste poskušali predstaviti kot neškodljive moralne proteste,'' je dejal filozof.
''Nismo komunisti. Če komunizem pomeni sistem, ki je propadel leta 1990, potem ne pozabite, da so komunisti iz tistega časa danes najbolj učinkovito neusmiljeni kapitalisti,'' pa je Žižek zavrnil kritike, da gre pri protestih za manifestacijo novega vala komunizma. Ob tem je na primeru Kitajske razložil, da kapitalizem ne pomeni nujno tudi demokracije. ''Če kritizirate kapitalizem, ne dovolite izsiljevanja, da ste s tem tudi proti demokraciji. Zakona med kapitalizmom in demokracijo je konec,'' je opozoril.
Znani filozof je spregovoril tudi o tem, kaj zdaj in kaj je sploh mogoče. Ugotavlja, da se zdi, da je v tehnologiji in spolnosti vse mogoče, medtem ko se v družboslovju in ekonomiji skoraj vse zdi nemogoče. ''Hočeš dvigniti davke za bogate in ti rečejo, da je nemogoče, ker bi izgubili konkurenčnost. Hočeš več denarja za zdravstvo in ti rečejo, da je nemogoče, ker bi to pomenilo totalitarno državo. Nekaj je narobe s svetom, ki ti po eni strani obljublja nesmrtnost, vendar pa ne more dati malo več denarja za zdravstvo,'' je povedal.
''Nočemo višjega življenjskega standarda. Hočemo boljši življenjski standard. Edini vidik, v katerem smo komunistični, je, da nam je mar za skupnostne dobrine (commons). Skupnostne naravne dobrine. Skupnostne dobrine, ki so privatizirane kot intelektualna lastnina. Skupnostna biogenetika. Za to in samo za to bi se morali boriti,'' je poudaril Žižek. ''Komunizem je absolutno propadel. Problemi skupnostnih dobrin pa so tukaj,'' je še dejal.
Žižka je strah, da bodo nekega dne enostavno šli domov ter se nato zbrali enkrat na leto na pivu in se nostalgično spominjali, kako dobro so se imeli na protestih. ''Obljubite si, da ne bo tako,'' je protestnikom položil na srce.
KOMENTARJI (215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.