
Danes je francosko ustavno sodišče odločilo, da je zakon, ki prepoveduje zanikanje genocida nad Armenci, ki so ga pred skoraj stoletjem zagrešili Turki, neustaven. Sodišče je odločilo, da zakon, ki za kršitelje predvideva 45.000 evrov globe, enoletno zaporno kazen, ali pa oboje, krati načelo svobodnega izražanja, ki ga določa ustava.
Sicer pa francoska zakonodaja že prepoveduje zanikanje holokavsta. Tako je bil na podlagi tega zakona že kaznovan znani francoski desničar Jean Marie Le Pen, ki je leta 1987 dejal, da so bile nacistične plinske komore le ena točka v zgodovini druge svetovne vojne. Ustavno sodišče pa je tokrat zapisalo, da so pravne omejitve svobode izražanja mogoče, če gre za zaščito zasebnosti in javnega reda. A ob tem dodajajo, da morajo imeti takšni zakoni tudi proporcionalne razsežnosti glede na željeni učinek.
Turčija, ki je omenjenemu zakonu nasprotovala in je zaradi tega tudi zamrznila gospodarske, politične in vojaške odnose s Francijo, je že napovedala, da bo o umiku teh omejitev razpravljala v kratkem. Ankara namreč trdi, da je desničarska vlada, ki je trenutno na oblasti v Franciji, zakon sprejela, da bi si pred aprilskimi volitvami zagotovila glasove okoli 500.000 Armencev, ki živijo v Franciji.
Predsednik Nicolas Sarkozy pa je že napovedal, da bo njegova vlada pripravila nov zakon. "Predsednik meni, da zanikanje genocida ne gre tolerirati in ga je treba kaznovati", so sporočili iz predsednikovega kabineta in dodali, da bo pripravljen nov osnutek zakona, ki bo temeljil na odločitvi ustavnega sodišča.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.