Irski zdravniki, ki zdravijo nekdanjega ruskega premierja Jegorja Gajdarja, so sporočili, da politik ni bil zastrupljen z radioaktivno snovjo.
50-letni vodja opozicijske liberalne stranke je pretekli teden med konferenco na Irskem začel bruhati in omedlel. To se je zgodilo le dan po smrti nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka, zato so nekateri prepričani, da sta primera povezana. O tem so prepričani tudi Gajdarjevi pomočniki, ki so sporočili, da zdravniki v Moskvi še vedno sumijo, da je bil zastrupljen in poskušajo ugotoviti, kako se je to zgodilo.
Italijanski znanstvenik še vedno lahko zboli
Italijanski profesor Mario Scaramella, ki se je na dan zastrupitve srečal z nekdanjim pripadnikom ruskih obveščevalnih služb Aleksandrom Litvinenkom, se počuti dobro in ne kaže znakov zastrupitve s polonijem 210, ki je bil usoden za Litvinenka.
Čeprav so tudi v telesu italijanskega profesorja našli sledi nevarnega izotopa, ta ne kaže znakov zastrupitve, negativni so bili tudi testi sevanja, ki so jih opravili v londonski bolnišnici. Kljub temu obstaja možnost, da bo profesor zbolel, pravijo zdravniki, nekateri časniki pa poročajo, da so njegove možnosti za preživetje praktično nične. Tabloid Daily Mirror, ki se sklicuje na neimenovane vire, je poročal, da je Scaramellovo življenje ogroženo, tabloid Sun je pisal, da je Italijan "nevarno bolan", ker je vdihoval polonij 210 iz Litvinenkove zastrupljene hrane, dnevnik Guardian pa izpostavlja mnenje zdravnikov, da bi Scaramella lahko zbolel za rakom, kar pa bi lahko z gotovostjo trdili šele po nekaj tednih.
Je zastrupitev s polonijem delo ruskih obveščevalcev?
Strokovnjak za obveščevalne dejavnosti Scaramella je bil eden zadnjih, ki se je srečal z Litvinenkom, oba pa naj bi bila na seznamu ruske tajne službe za odstrel. Italijan, ki je trenutno pod zaščito Scotland Yarda, je prepričan, da je bil tudi on tarča poskusa zastrupitve. Scaramella namreč sodeluje v preiskavi italijanskega parlamenta o delu razvpite ruske obveščevalne službe KGB, zaradi česar naj bi tudi prejel grozilno pismo, v katerem so njemu, Litvinenku in italijanskemu senatorju Paolu Guzzantiju grozili s smrtjo. Zastrupitve se boji tudi slednji in namerava opraviti zdravniške analize.
V Moskvi vse obtožbe o vpletenosti zanikajo, ruski obrambni minister Sergej Ivanov je poudaril, da so pripravljeni sodelovati pri preiskavi. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je britanskim oblastem sporočil, da bo Kremelj odgovoril na vsa vprašanja o Litvinenkovi zastrupitvi, a jih London doslej še ni postavil.
Zastrupljena tudi žena?
Radioaktivnemu sevanju je bila izpostavljena tudi Litvinenkova vdova Marina, vendar njeno življenje ni v nevarnosti, je sporočil njegov brat Maksim. Pred tem je britanska agencija za varovanje zdravja (HPA) sporočila, da je vzorec urina pokazal, da je bil nek odrasli član Litvinenkove družine izpostavljen sevanju plutonija 210, ni pa navedla imena. Po besedah direktorja HPA Pata Troopa so možnosti, da bi Litvinenkova vdova zbolela, zelo majhne.
Letala spet v prometu
Družba Easyjet je potrdila, da se je profesor Scaramella po srečanju z Litvinenkom v začetku novembra z njihovim letalom vrnil v Neapelj.
Tri letala britanske družbe British Airways, ki so jih zaradi strahu pred sevanjem izločili iz prometa, pa bodo spet letela na rednih progah. Ugotovili so namreč, da nevarnosti za potnike ni.
Profesor Anthony Glees s Centra za obveščevalne in varnostne študije na londonski univerzi Brunel, je kljub temu zaskrbljen in pravi, da britanska obveščevalna služba MI5 zadevo jemlje zelo resno. "Dejstvo, da lahko take strupe prineseš na letalo kljub vsem varnostnim ukrepom, skozi katere moramo ob vsakem poletu, je zelo zaskrbljujoče," je dejal.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.