
Po napadu je nemška policija sprva zagotavljala, da ni nobenih znamenj, ki bi kazala na to, da bi bilo teroristično dejanje politično motivirano.
"Osumljeni je obtožen uboja dveh ameriških vojakov in povzročitve resnih ran še dveh drugih. Glede na okoliščine obstaja sum, da je motiv za dejanje povezan z islamizmom," je danes sporočilo nemško vrhovno tožilstvo v Karlsruheju.
Nemška policija ni potrdila namigovanj različnih medijev, da naj bi napadalec, ki so ga kosovske oblasti identificirale kot Arida Uko iz Kosovske Mitrovice, pred napadom v arabščini vzkliknil "bog je velik".
Kosovske oblasti so sporočile, da 21-letni kosovski Albanec na Kosovu ni poznan kot terorist. "Potem ko so nam nemški organi sporočili ime osumljenca, smo ga preverili, vendar ni na našem protiterorističnem seznamu," je v Prištini dejal predstavnik policije Brahim Sadria.

Tudi nemške varnostne oblasti v napadalcu niso videle potencialno nevarnega islamista. Kljub temu pa naj bi okoliščine napada kazale na dejstvo, da ga je Uko skrbno načrtoval.
Po pričevanju svojcev globoko verni Arid Uko je bil rojen leta 1990 v bližini Kosovske Mitrovice, v Nemčijo pa naj bi skupaj s sestro prišel leta 1995, poroča nemška televizija zdf, ki tudi navaja, da je bil 21-letnik zaposlen na pošti znotraj letališkega terminala.
Dejanje je priznal, potem ko ga je policija po streljanju prijela znotraj letališkega terminala. Ni še jasno, ali je pri napadu šlo za dejanje posameznika ali pa je Uko del širše teroristične mreže.
"V Združenih državah obstaja bojazen, da je strelec del teroristične celice in da obstaja grožnja nadaljnjih napadov na ameriške tarče v Nemčiji,'' so zapisali v nemškem častniku Der Spiegel.
Ameriška ambasada v Prištini je sicer po napadu izjavila, da je šlo ''za dejanje posameznika, ki ne bo na noben način omajalo vezi in prijateljstva'' med državama.

Ameriški vojaki, sicer nameščeni v Angliji, so bili na poti v oporišče Ramstein v Nemčiji, od koder naj bi v kratkem poleteli v Afganistan ali v Irak. Na avtobusu naj bi jih bilo 15, Uko pa se je po besedah tiskovnega predstavnika policije Manfreda Füllhardta pred streljanjem zapletel v prepir z nekaterimi med njimi, poroča častnik Daily Mail.
Predsednik ZDA Barack Obama je v odzivu dejal, da je zaradi napada ''žalosten in zgrožen''. Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je v telefonskem pogovoru ameriški zunanji ministrici Hillary Clinton zagotovil, da so ameriški vojaki v Nemčiji še naprej dobrodošli.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.