Svet že več tednov opazuje "grde poglede" med Severno Korejo in ZDA. Ameriški obrambni minister Chuck Hagel je komentiral, da se Severna Koreja približuje nevarni meji, saj s svojimi izjavami in dejanji država le še slabša že tako slabe odnose. ZDA in njene zaveznice si želijo, da bi Severna Koreja omilila svojo retoriko, Hagel pa je zagotovil, da so se ZDA pripravljene soočiti z nevarnostjo. "Sposobni smo se soočiti s kakršno koli akcijo Severne Koreje, da bi zaščitili svojo državo in interese svojih zaveznic," je dejal Hagel.
Andrej Lankov, ruski strokovnjak za azijske študije, ki se je specializiral za območje Koreje, meni, da je celotno domnevanje o novi vojni povsem odveč. Ne le, da je druga korejska vojna malo verjetna, po njegovem mnenju je nemogoča. In zakaj je o tem tako prepričan? Njegovo prepričanje temelji na severnokorejskem voditelju Kim Džong Unu. "Zakaj pričakujemo, da bo mlad, debel fant, ki je zaljubljen v svojo ženo, palačo, avtomobile in dobro hrano, naredil samomor in začel vojno, v kateri nima nobene možnosti za zmago?" je Lankov postavil retorično vprašanje. Lankov je prepričan, da Kim Džong Un dobro ve, da v vojni z ZDA ne more zmagati. "Zakaj bi začel vojno, ki bo vodila v njegovo smrt in smrt njegove družine v nekaj dneh, če ne urah?" je dodal.
V Kimovih grožnjah Lankov vidi le teatralnost, ki je bila načrtovana več mesecev. Vse to je le predstava. "Opravka imamo z zelo pametnim režimom," je povedal Lankov. "Poskusi, da ustvarijo krizo, se po navadi izplačajo. Svet želijo spomniti, da obstajajo in da so nevarni. Gre za hladnokrvno preračunljivost," je dodal.
Lankov je okrcal tudi mednarodno skupnost, saj je dejal, da je napačno pričakovati, da bo Severna Koreja uničila ali predala svoje jedrsko orožje. "To je nerealističen politični cilj," je povedal. Bolj realno je, da bi Severni Koreji plačali, da zamrzne razvoj jedrskega orožja oziroma da upočasni jedrski program. "V resničnem svetu se redko srečujemo z izbiro med dobrim in slabim. Po navadi se namreč srečujemo z izbiro med slabim in zelo slabim," je situacijo s Severno Korejo opisal Lankov.
In kako Lankov vidi prihodnost Severne Koreje? Po eni strani je možno vztrajanje pri statusu quo, Lankov pa pravi, da se lahko zgodi tudi, da bo Severna Koreja posegla po določenih reformah in za zgled vzela Vietnam in Kitajsko. A Lankov pravi, da je verjetneje, da gledamo zadnjega severnokorejskega diktatorskega voditelja. Prepričan je, da je kriza v državi neizbežna in da bo režim padel, čemur pa bo najverjetneje sledila intervencija Kitajske ali celo združitev Severne z Južno Korejo. Čeprav se zadnja možnost zdi optimalna, Lankov opozarja, da to ne bi bila zgodba s srečnim koncem, saj bi bila združitev Korej zelo težavna.
KOMENTARJI (271)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.