Velika podražitev hrane v zadnjih mesecih grozi, da bo še dodatno otežila življenje več deset milijonov ljudi, večinoma v revnih državah, ugotavljajo vodje Svetovnega programa za hrano (WFP), Organizacije ZN za hrano in kmetijstvo (FAO) in Mednarodnega sklada za razvoj kmetijstva (IFAD). Obenem dodajajo, da se je s "hitro in usklajeno mednarodno akcijo" najslabšemu scenariju še mogoče izogniti.
Dolgotrajna suša v ZDA, največji izvoznici koruze, pšenice in soje, ter napovedi o slabi žetvi v Rusiji, ki jo prav tako pesti sušno vreme, dodatno zvišujeta cene hrane. FAO bo naslednji globalni indeks teh cen objavil v četrtek; v svojem zadnjem poročilu je ugotovil, da so v juliju po treh mesecih zniževanja narasle za šest odstotkov.
Tri agencije Združenih narodov so zato države danes pozvale, naj preprečijo panično kupovanje hrane ter zaradi zmanjšanja proizvodnje ne omejujejo izvoza. Rusija je na primer v preteklosti ob slabih letinah že prepovedala izvoz, da bi se izognila pomanjkanju doma.
Vlade po svetu so tudi opozorile, da je treba ob pomanjkanju hrane ustrezno prilagoditi pravila glede proizvodnje biogoriv. K temu so že pozvali živinorejci v ZDA, kjer gre kar 40 odstotkov žetve za proizvodnjo etanola.
Obenem so v skupni izjavi menile, da morajo revne države okrepiti pomoč, ki jo namenjajo malim kmetom, ponuditi prehranske programe za matere in majhne otroke ter zagotoviti šolske obroke, poleg tega pa z boljšimi naložbami v kmetijstvo pospeševati trajnostno proizvodnjo hrane.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.