Tujina

Zajezili odtekanje radioaktivne vode

Tokio, 06. 04. 2011 06.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Japonskim delavcem je uspelo zajeziti odtekanje radioaktivne vode v morje skozi razpoko v enem od reaktorjev jedrske elektrarne Fukušima. Uspelo naj bi jim s snovjo, ki se imenuje "vodno steklo" oziroma natrijev silikat. Vendar pa odgovorni niso prepričani, da je to bila edina razpoka.

Delavcem naj bi uspelo zamašiti razpoko v Fukušimi.
Delavcem naj bi uspelo zamašiti razpoko v Fukušimi. FOTO: Reuters

Japonskim delavcem je v sredo zjutraj uspelo zajeziti odtekanje radioaktivne vode v morje skozi razpoko v enem od reaktorjev jedrske elektrarne Fukušima, vendar pa odgovorni niso čisto prepričani, da je to bila edina razpoka.

Razpoko so odkrili konec preteklega tedna in jo potem brez uspeha skušali zadelati s cementom in drugimi snovmi. Zdaj jim je uspelo s snovjo, ki se imenuje "vodno steklo" oziroma natrijev silikat. Tiskovni predstavnik družbe Tepco, ki upravlja z elektrarno Naoki Tsunoda, je sporočil, da je injekcija 1500 litrov vodnega stekla delovala.

Tepco sicer načrtuje, da bodo v reaktorje 1, 2 in 3 začeli črpati dušik, da bi na ta način preprečili eksplozijo vodika. V posamezen reaktor naj bi načrpali 6000 kubičnih metrov dušika.

Šampanjcev še ne odpirajo, saj niso prepričani, da ni drugih razpok, radioaktivna voda pa se še naprej nabira po jedrskem kompleksu. Nevarnosti ne bo konec, dokler ne bodo obnovili hladilnega sistema in radioaktivnost se bo še naprej širila po zraku in vodi. Reaktor za zdaj hladijo z velikimi količinami morske vode, ki jo potem spuščajo nazaj v morje.

Japonska vlada zatrjuje, da se bo radioaktivna voda, ki je odtekala v morje razpršila in ne bo nevarna za morsko življenje oziroma za ljudi. Kljub temu je Indija, kot prva država, za tri mesece prepovedala uvoz vseh rib iz Japonske. Elektrarna Fukušima, ki stoji 140 kilometrov severovzhodno od Tokia, se je poškodovala po velikem potresu in cunamiju 11. marca, ki sta pobila 25.000 ljudi, morje pa je preplavilo 400 kilometrov obale na severovzhodu države.

Družinam okoli elektrarne bodo najprej nakazali po 8200 evrov odškodnine.
Družinam okoli elektrarne bodo najprej nakazali po 8200 evrov odškodnine. FOTO: Reuters

Po 8200 evrov odškodnine

Družine, ki živijo v bližini poškodovane japonske jedrske elektrarne Fukušima, bodo prejele približno milijon jenov (8200 evrov) začetne odškodnine, poroča francoska tiskovna agencija AFP, ki se sklicuje na japonske medije.

Zaradi nesreče v jedrski elektrarni, ki je bila posledica potresa oziroma cunamija 11. marca, je moralo domove zapustiti več deset tisoč ljudi v 20-kilometrskem pasu okoli elektrarne.
Operater elektrarne Tepco načrtuje, da bodo vsem družinam, ki so se morale zaradi sevanja izseliti, čim prej izplačali po milijon jenov nujne pomoči. To sicer še ne bo dokončna odškodnina zaradi nesreče.

Japonski minister za trgovino Banri Kaieda je ta teden Tepco pozval, naj čim prej pripravi načrt za izplačilo odškodnin, medtem ko je vlada napovedala, da bo izplačala odškodnine ribičem zaradi prepovedi ribolova v 20-kilometrskem pasu okoli nuklearke.

Premaknilo se je tudi morsko dno

Morsko dno v bližini epicentra potresa se je premaknilo za 24 metrov, je danes sporočila japonska obalna straža. Bistveno manjše premike so zaznali tudi na kopnem.

Japonska obalna straža je z meritvami ugotovila, da se je del morskega dna premaknil 24 metrov vzhodno-jugovzhodno od svojega položaja pred potresom z magnitudo 9, ki je sprožil ogromen cunami.

Premik morskega dna je več kot štirikrat večji kot katerikoli na kopnem. Del polotoka Ošika v prefekturi Mijagi se je sicer zaradi moči potresa premaknil za 5,3 metra, otok Honšu pa po podatkih ameriškega geološkega inštituta za 2,4 metra.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
06. 04. 2011 22.25
A niso rekli, d aje odtekanje nujno za sanacijo?= A pri enem reaktorju je nujno zajezenje, pri drugem pa izpust? Kr neki! Nehajte s tem nebuloznim popročanjem, naj vs eskupaj popravijo ali pa ne, čez mesevc ali leto pa povejte, klaj se je dogajalo in kako zaključilo. Mene zanima le to, ali bo Chelsea izenačil danes!
bobothecat
06. 04. 2011 15.25
Sarkofag okoli reaktorjev bo za to, da se ne širi KONTAMINACIJA, ter da se zmanjša sevanje v sami elektrarni!! Sredico bodo morali hladiti še vrsto let preden jo bodo, sploh lahko premaknili kam!! Na otoku treh milj, šele ugotavljajo kako in kam z radioaktivno goščo, ki je v reaktorski posodi,in to 32 let po nesreči.
Jan Sekav?nik 1
06. 04. 2011 14.30
bobothecat
06. 04. 2011 14.14
Sem zelo vesel, da jim je uspel prvi korak na poti k rešitvi skorajšnje ekološke katastrofe (skorajšnje in ne že prisotne, ker je najbolj črn scenarij v primerjavi s tem črn kot pomladanski sneg v primerjavi z ogljikovimi nanocevkami)
Macketina
06. 04. 2011 09.00
tonček, kaj ta zadeva se strdi ob vročini?
mulmar
06. 04. 2011 08.42
Ja pa se kaj. Vsa ta voda bo koncala v morju. Nobeden jo ne bo shranjeval par tisoc let, sploh pa ne Japonci. Ti ljudje so, na potresno nevarnem obmocju, postavili jedrsko elektrarno 50 metrov od Tihega oceana, ki je znan po vec deset metrov velikih valovih! Odgovornost je popolnoma tuj pojem za te ljudi.
Tonček Balonček
06. 04. 2011 08.36
Mora biti pa tista odprtina kar vroča, da se bo vodno steklo strdilo!
MOSSAD001
06. 04. 2011 08.23
Vendar pa odgovorni niso prepričani, da je to bila edina razpoka. Se pravi da je razpok še najmanj 44 ali več!!!