
Z letalom se je v London vrnilo 15 britanskih mornarjev in marincev, ki jih je Iran zajel v Perzijskem zalivu 23. marca in jih izpustil kot "darilo" Londonu. Letalo britanske letalske družbe British Airways je na letališču Heathrow pristalo nekaj po 13. uri po srednjeevropskem času. S helikopterji so nato izpuščene Britance odpeljali v vojaško oporišče v Devonu, kjer so jih čakali svojci, izprašali pa jih bodo tudi o njihovem ujetništvu v Iranu.
Pred odhodom iz Irana so vojaki od iranskih oblasti prejeli darila. S seboj naj bi v domovino prinesli izdelke umetne obrti, knjige, pistacije, iranske sladice ter vaze. Iranska televizija Al Alam je predvajala njihov odhod s teheranskega letališča, med drugim posnetke, ko so čakali na letalo v razkošnem predsedniškem salonu in ko so odpirali omenjena darila.

Iranski uradniki so britanske vojake na letališču pred odhodom v London skrbno skrivali pred novinarji, je izjavila priča. Britance so pospremili trije predstavniki britanske ambasade.
Darilo za Veliko Britanijo
Vojaki so zapustili Iran, potem ko je iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad v sredo sporočil, da so Britance, ki jih je Iran 23. marca zajel v vodah Perzijskega zaliva, pomilostili in jih kot "darilo" vrnili v Veliko Britanijo.

"Mornarji so prosti in se lahko vrnejo svojim družinam," je sporočil Ahmadinedžad."Gospoda Blaira sem pozval, naj ne kaznuje mornarjev, ker so povedali resnico," je še povedal Ahmadinedžad. Mornarji naj bi namreč priznali, da so jih zajeli v iranskih in ne v iraških vodah, kot trdijo v Londonu.

Iranska televizija je predvajala posnetke srečanja iranskega predsednika Ahmadinedžada in 15 članov britanske mornarice v predsedniški palači. "Zelo smo vam hvaležni za izpustitev, radi bi se zahvalili vam in Irančanom," je eden od vojakov dejal Ahmadinedžadu.
Že sinoči je sicer pozdravil odločitev iranskega predsednika in jo označil kot "globoko olajšanje" za Veliko Britanijo, zajete mornarje in njihove družine, iranskemu narodu pa sporočil, da zaradi incidenta ne bo zamer in izrazil željo, da bi vse možne spore z Iranom rešili na miren način.
Novico o izpustitvi Britancev je poleg Londona pozdravil tudi ameriški predsednik George Bush. Podobno se je odzvalo tudi rusko zunanje ministrstvo, ki je iransko odločitev označilo kot "dobrohotno potezo". Predsedujoča Evropski uniji Nemčija pa je v posebni izjavi pozdravila izpustitev 15 britanskih marincev ter poudarila, da je EU Veliki Britaniji od vsega začetka nudila pomoč pri prizadevanjih za mirno rešitev vprašanja. Bila naj bi v stalnem stiku z iranskimi oblastmi ter se močno trudila zagotoviti izpustitev zajetih Britancev.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.