Tri dni po strmoglavljenju letala Malaysia Airlines na vzhodu Ukrajine še vedno ni povsem jasno, kaj je bil vzrok tragedije, v kateri je umrlo 298 ljudi. Medtem vse bolj razburjajo informacije v zvezi z dogajanjem na območju pod nadzorom proruskih upornikov, ki ovirajo delo preiskovalcev. Mednarodna skupnost pa vse bolj krepi pritisk na Moskvo.
Medtem ko mednarodna skupnost že nekaj dni poziva k čimprejšnji, obsežni in neodvisni preiskavi ozadja strmoglavljenja malezijskega letala, proruski separatisti, ki nadzorujejo območje, na katerem je letalo strmoglavilo, še naprej ovirajo nemoten in varen dostop mednarodnim preiskovalcem do prizorišča tragedije. Separatisti so sicer danes sporočili, da bodo zagotovili varnost mednarodnim preiskovalcem, če bo Kijev sklenil prekinitev ognja.
Po besedah vodje proruskih separatistov Aleksandra Borodaja, premierja samooklicane Ljudske republike Doneck, so uporniki trupla odstranili in naj bi naložena na vlak z vagoni hladilniki počakala na "prihod mednarodnih preiskovalcev". Ruska tiskovna agencija Ria Novosti je sicer poročala, da je vlak s petimi vagoni, na katerih so bila naložena trupla, že odpeljal s postaje v bližini kraja strmoglavljenja proti Donecku.
Namestnik ukrajinskega premierja Vladimir Grojsman je pred tem zatrjeval, da so z uporniki dosegli okvirni dogovor o odstranitvi trupel in da naj bi posmrtne ostanke žrtev z vlakom prepeljali v Harkov, ki leži izven območja nadzora separatistov, kar pa se, če gre verjeti upornikom, očitno ni zgodilo.
Proruski uporniki trdijo, da so našli črno skrinjico
Proruski upornik, ki se je samopoimenoval Nova Rusija, je na Twitterju zapisal, da so našli črno skrinjico strmoglavljenega letala. Prinesli so ju v Doneck na vzhodu Ukrajine. Drugi oziroma vodje upornikov navedb niso komentirali, navaja ruska tiskovna agencija Interfax. Premier samooklicane Ljudske republike Doneck in vodja upornikov Aleksander Borodaj je potrdil, da imajo najverjetneje v rokah črno skrinjico.
Stopnjuje se pritisk na Putina
Svetovni voditelji so medtem pritisnili na ruskega predsednika Vladimirja Putina, da bi se uredile razmere na območju strmoglavljenja nesrečnega malezijskega letala MH17.
Nizozemski premier Mark Rutte – večina mrtvih v sestrelitvi letala je bilo Nizozemcev – je Putinu dejal, da ima ''še eno zadnjo priložnost, da pokaže, da je res pripravljen pomagati''.
Proruski uporniki naj bi, kot poročajo zahodni mediji, namreč onemogočali dostop mednarodnim ekipam, da bi identificirale mrtve. Še več, poroča se, da uporniki plenijo vse kar je vrednega – denar, nakit, kreditne kartice.
Rutte, ki je pogovor s Putinom označil za ''zelo napetega'', je bil vidno jezen nad dogajanjem na mestu tragedije. ''Šokiran sem bil nad fotografijami, ki so prikazovale nespoštljivo ravnanje na mestu tragedije. Bilo je odvratno,'' je komentiral.
Britanski premier David Cameron je EU in zahod pozval k drugačnemu pristopu do Rusije, če Putin ne bo ukrepal v reševanju zadev v Ukrajini. ''To je neposreden rezultat, ker je Rusija destabilizirala neodvisno državo, kršila ozemeljsko celovitost, podprla skrajneže, jih urila in oborožila. Ta trenutek ogorčenja moramo obrniti v trenutek ukrepanja,'' je dejal Cameron.
Francija, Nemčija in Velika Britanija so se strinjale, da mora Putin vplivati na upornike, da bodo zagotovili dostop do razbitin.
Ameriški zunanji minister John Kerry je v sobotnem telefonskem pogovoru ruskemu kolegu Sergeju Lavrovu izpostavil mednarodni poziv, da je treba preiskovalcem zagotoviti "popoln in nemoten dostop" in Moskvo pozval, naj javno pozove separatiste, da zagotovijo takšen dostop. Kerry je po navedbah Moskve od ruskega kolega tudi zahteval, da morajo separatisti vse materialne dokaze, vključno s črnimi skrinjicami, izročiti preiskovalcem.
Nizozemske banke ukrepale
Nizozemski zunanji minister Frans Timmermans in člani OVSE so imeli le omejen dostop do mesta nesreče, ki ga nadzorujejo oboroženi uporniki. Po poročanju, da naj bi uporabljali kreditne kartice žrtev, so nizozemske banke že izvedle preventivne ukrepe.
Zadeve so se v soboto zelo zapletle. Samopoimenovani neznani strokovnjaki naj bi trupla odnašali. Stanje poslabšuje še vročina. Predstavnik OVSE Michael Bociurkiw je dejal, da so nekatere vreče s trupli odprte in da je vse skupaj zelo, zelo težko gledati.
Ukrajinska vlada je obtožila separatiste, da so več trupel odnesli v mrtvašnico v Donecku. Za sestrelitev so ukrajinske oblasti obtožile proruske upornike in celo neposredno Putina, ti pa se branijo. Ukrajinske oblasti trdijo, da imajo dokaze, da so letalo sestrelili uporniki.
Putin meni, da je kriva Ukrajina, ruski obrambni minister je Kijevu poslal 10 vprašanj, s katerimi namiguje, da je ukrajinska vojska sestrelila potniško letalo.
Vodja upornikov in samooklicani premier Ljudske republike Doneck pa je dejal, da so vse pripravile ukrajinske oblasti. ''Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je obljubil presenečenje za upornike. Mislim, da je to presenečenje, o katerem je govoril. Sestrelitev letala, polnega potnikov,'' je dejal.
Na vprašanje, kako komentira navedbe, da je prišlo do pomote in da so uporniki menili, da so sestrelili ukrajinsko vojaško letalo, pa je Borodaj odgovoril, da je to laž in da bodo strokovnjaki odkrili resnico.
A na mestu tragedije ni uglednih mednarodnih strokovnjakov, prav tako ne ukrajinskih, prizorišče, kot navaja Guardian, popolnoma nadzorujejo uporniki.
KOMENTARJI (840)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.