Francija in Velika Britanija sta Varnostnem svetu Združenih narodov predstavili predlog resolucije, ki od Irana zahteva, naj ustavi svoj program bogatenja urana.
Kljub nasprotovanju Rusije in Kitajske je osnutek resolucije, ki sicer sankcij ne omenja, postavljen v okvir sedmega poglavja Ustanovne listine ZN. To pomeni, da bi, če bi bila resolucija sprejeta, zahteve VS ZN za Iran postale pravno obvezujoče, ob nespoštovanja zahtev pa bi resolucija omogočila naknadno uvedbo sankcij in vojaško posredovanje.
Rusija in Kitajska sta osnutek resolucije že zavrnili. Ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin je v sredo sicer dejal, da je Moskva pripravljena podpreti francosko-britanski predlog, če bi besedilo popravili. Kitajski veleposlanik Wang Guangya pa je pred začetkom seje Varnostnega sveta ZN na vprašanje novinarjev, ali je sedmo poglavje sprejemljivo za Kitajsko, odgovoril samo z "ne".
Iran vztraja pri bogatenju urana
Iranski zunanji minister Manušer Motaki je izjavil, da Iran vztraja pri razvoju jedrske tehnologije, ob tem pa izrazil upanje, da Varnostni svet ZN ne bo spolitiziral te njegove "bistvene pravice".
Kot je znano, je VS ZN konec marca dal Teheranu na voljo 30 dni za ustavitev bogatenja urana, ta rok pa se je z neizpolnitvijo zahtev iztekel 28. aprila. Iran jih je zavrnil in zatrdil, da je bogatenje urana namenjeno zgolj pridobivanju jedrske energije v civilne namene.
O Iranu tudi Bush in Merklova
O Iranu sta se medtem pogovarjala tudi ameriški predsednik George Bush in nemška kanclerka Angela Merkel, ki je na obisku v ZDA. Zagotovila sta, da si bosta skupaj prizadevala za rešitev spora glede iranskega jedrskega programa z diplomatskimi sredstvi. Strinjala sta se, da Iranu ne bi smeli dopustiti razvoja jedrskega orožja in da mora svet glede tega ostati enoten.
"Zelo pomembno je, da mednarodna skupnost Irancem pošlje jasno sporočilo, da jedrsko orožje ni sprejemljivo," je dejal Bush, ki je zagotovil, da ameriško-evropsko partnerstvo glede tega vprašanja ne bo popustilo. "Strinjava sva se, da je treba najti diplomatsko rešitev" glede Irana, je poudarila Merklova, ki meni, da so za to dobre možnosti. Po drugi strani pa nemška kanclerka nasprotuje uporabi vojaške sile pri reševanju iranskega jedrskega vprašanja, medtem ko Bush te možnosti ni izključil.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.