Oboroženi spopadi v Libiji potekajo že deveti teden, zahodne sile, ki nadzorujejo območje brez poletov nad državo in preprečujejo civilne žrtve, so pred težkimi odločitvami o vojaški, gospodarski in diplomatski fronti proti režimu Moamerja Gadafija. Analitiki menijo, da bo moral Nato verjetno stopnjevati vojaške napade na vladne sile. Sedemtedensko obleganje tretjega največjega mesta Misrate naj bi namreč terjalo že na stotine žrtev.
Vodja vojaške misije Nata v Libiji je Gadafijeve sile obsodil, da se v Misrati skrivajo v bolnišnicah in s streh mošej streljajo na civiliste. Po besedah Charlesa Boucharda naj bi v šolah skrivali svoje oklepnike in naj bi celo slekli uniforme. Predstavnik upornikov v mestu je dejal, da je samo v nedeljo in ponedeljek umrlo najmanj 31 ljudi.
Bodo Misrati pomagali evropski vojaki?
Libijske oblasti so sicer človekoljubnim delavcem danes obljubile, da jim bodo zagotovile dostop do območij, ki so pod njihovim nadzorom. A v Misrati še vedno potekajo boji, zato je Evropska unija v ponedeljek predstavila načrt, po katerem bi članice EU v mesto poslala vojake, ki bi zaščitili dostavo človekoljubne pomoči v mesto. Zunanjepolitična predstavnica Unije Catherine Ashton je dejala, da so zunanji ministri držav članic soglasno sprejeli sklep o napotitvi vojakov, če bodo za to zaprosili Združeni narodi. Naloga evropskih sil naj bi bila zgolj zaščita humanitarne pomoči. Kljub temu je danes francoski zunanji minister Alain Juppe sporočil, da Francija tej odločitvi nasprotuje. Situacija je po njegovem mnenju "težka" in "zapletena", Zahod pa je po njegovem mnenju podcenjeval Gadafijeve napovedi o zaostritvi taktik v odgovor Natu.
Predstavnik upornikov Abdelsalam je v ponedeljek sporočil, da ima Gadafi povsem jasen načrt iztrebitve upornikov iz Misrate. "Natova mlačnost mu pomaga pri izvajanju tega načrta. Ali čakajo na pokol, preden bodo ugotovili, da morajo spremeniti svojo taktiko," se je še vprašal. Sicer režim vseskozi ponavlja, da uradne sile ne kršijo človekovih pravic državljanov, temveč se spopadajo s tolpami Al Kaidinih militantnežev.
Zahod upornike podpira pri namenu, da z ozemelj, ki jih imajo pod nadzorom, sami prodajajo nafto, a analitiki opozarjajo na pravne prepreke. Dodatno oviro bi lahko povzročile sankcije Varnostnega sveta Združenih narodov, ki bi jih sprejeli sicer zoper Gadafijev režim, a bi lahko prizadele tudi upornike. Take sankcije podpirata predvsem Francija in Velika Britanija. Ti dve državi želita namreč popolnoma ohromiti libijski režim, strokovnjaki pa opozarjajo, da je treba biti pri tem previden.
Ostale države članice VS ZN pa ostajajo previdne. Pri glasovanju o vzpostavitvi območja brez poletov in o zaščiti civilistov so se glasovanja vzdržale Rusija, Kitajska, Indija, Brazilija in Nemčija. Slednje tri niso stalne članice in nimajo pravice veta, Kitajska in Rusija pa bi ga lahko vložili, a tega nista storili. Od takrat so Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska in Južnoafriška republika večkrat kritizirale akcijo Nata. Države so prepričane, da Nato pomaga upornikom, in ne civilistom.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.