Ruski predsednik Vladimir Putin je današnji tradicionalen nagovor narodu začel z minuto molka v spomin na preminulega nekdanjega ruskega predsednika Borisa Jelcina. Kot je dejal, je bil Jelcin tisti, ki je dal Rusiji novo demokratično ustavo, ki je postala pomemben instrument za združitev družbe.
V nadaljevanju je Putin nato ostro kritiziral neposredno vmešavanje zahodnih držav v notranje zadeve Rusije s financiranjem opozicije in nevladnih organizacij. "Narašča tok denarja iz tujine za neposredno vmešavanje v naše notranje zadeve," je opozoril v nagovoru v ruskem parlamentu. Ruski predsednik pri tem ni izrecno omenil določenih držav, vendar so njegove besede odziv na nedavne pritožbe ruskih predstavnikov zaradi ameriškega financiranja ruskih organizacij za promocijo demokracije.
Putin je opomnil, da so nedolgo nazaj kolonizacijske sile govorile o svoji civilizacijski vlogi v koloniziranih deželah. "Nekateri se želijo s pomočjo psevdodemokratične frazeologije vrniti v preteklost. Eni bi radi spodkopali naše nacionalno bogastvo, kradli ljudstvu in državi, drugi pa bi radi državo oropali njene gospodarske in politične neodvisnosti," je posvaril Putin.
Zaradi ščita moratorij na sporazum
Putin je tudi napovedal moratorij na evropski sporazum o konvencionalnih oboroženih silah v Evropi (CFE), ki je bil podpisan leta 1990 med takratnimi državami varšavskega pakta in zveze Nato. Sporazum predvideva uničenje 60.000 tankov, vojaških vozil, letal in helikopterjev in znatno zmanjšanje števila pripadnikov oboroženih sil. Gre za potezo Rusije, ki je uperjena proti ameriškim napovedim, da bodo v Vzhodni Evropi zgradili sistem protiraketne obrambe.
Washington sicer zatrjuje, da ščit ne more ogroziti učinkovitosti ruskega jedrskega arzenala. Načrtovan sistem, ki ga Moskva označuje za grožnjo ruski varnosti, je usmerjen proti "potencialnemu sovražniku z manjšim arzenalom", trdita ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice in obrambni minister Robert Gates. Rusija zadevo vidi drugače, saj je prepričana, da je sistem uperjen predvsem proti njej.
Sporazum so doslej ratificirale le štiri podpisnice, med njimi Rusija, medtem ko večina zahodnih držav tega še ni storila. Putin zato predlaga, naj Rusija izvajanje pogodbe zamrzne, dokler ne bodo njenih določil uveljavile tudi vse države zveze NATO. Ruske oborožene sile pa bi morali medtem okrepiti in posodobiti njihov arzenal ter poostriti boj proti ekstremizmu, je še menil predsednik.
Plodno sodelovanje z EURusija je odločena odigrati aktivno vlogo pri gospodarski integraciji celotnega evroazijskega prostora, je še poudaril ter pozval k nadaljevanju integracijskega procesa v Evropi in Aziji. Obenem je dejal, da Rusija nikomur ne narekuje razvojnega modela, temveč le varuje svoje gospodarske interese.
Še nič o nasledniku
Do Putinovega osmega tradicionalnega nagovora narodu naj bi prišlo že v sredo, a so ga preložili zaradi Jelcinove smrti. Poslušalci so sicer v njem pričakovali tudi Putinovo politično oporoko, saj se bo predsedniku prihodnje leto iztekel mandat, marsikdo pa je tudi ugibal, ali ne bo predsednik morda poskušal spremeniti ustavo, ki dovoljuje le dva zaporedna mandata, in se za položaj potegovati še tretjič. Vendar je to danes Putin odločno zavrnil. "Naslednji nagovor narodu bo opravil drug predsednik," je napovedal, vendar ni namignil, kdo bi utegnil biti njegov naslednik. Kot je dejal, je za njegovo politično oporoko še prezgodaj.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.