Ivan Čermak in Mladen Markać sta obtožena zločinov proti človečnosti ter drugih kršitev mednarodnega prava, vključno s kršitvami Ženevskih konvencij, vojnega prava in pravil vojskovanja.
Hrvaško sodišče generalov ne obtožuje genocida, kar pa ne izključuje možnosti najvišje kazni, dosmrtnega zapora, če jima seveda dokažejo zločine. Obtožnica ju namreč bremeni, da sta kot častnika hrvaške vojske v obdobju od 4. avgusta do 15. novembra leta 1995, med in po operaciji Nevihta, odgovorna za smrt okoli 150 oseb, od teh jih obtožnica 32 poimenuje, torej so prepoznane žrtve. Obtožnica ju bremeni tudi pregona civilnega prebivalstva ter uničevanja premoženja.
Markać in Čermak osebno še nista seznanjena z obtožnicama. Kljub temu je general Markać za medije povedal, da se bo odzval sojenju. Ob tem je poudaril, da je kot poveljnik posebnih enot hrvaškega notranjega ministrstva (MUP) sodeloval v vseh osvobodilnih akcijah in da ga haaško sodišče po odgovornosti poveljevanja lahko obtoži za vsako operacijo domovinske vojne. Tudi njegov odvetnik Miroslav Šeparović še ni prejel obtožnice, a je tudi on potrdil, da se bosta odzvala sojenju. Obenem pa je dodal, da ga močno skrbi Markaćevo slabo zdravstveno stanje, saj je v kratkem času preživel dva srčna infarkta in je torej izredno krhkega zdravja. Če bo moral odpotovati v Haag, bo moral na izredno zahtevne zdravniške preglede, saj bi bilo v nasprotnem primeru ogroženo njegovo zdravje.
Kot poroča zagrebški Jutarnji list, naj bi Carla del Ponte podpisala še tri obtožnice, ki pa čakajo na potrditev sodnikov. Po virih Jutarnjega lista naj bi šlo za nekdanja načelnika generalštaba hrvaške vojske, generala Slobodana Praljka in Milivoja Petkovića ter Jadranka Prlića, predsednika vlade takratne Herceg-Bosne, ki so jo julija 1992 razglasili Hrvati na jugozahodu BiH. To naj bi bile tudi zadnje obtožnice, še piše Jutarnji list.
Zagreb in Haag brez komentarja
Premier Sanader, ki se mudi na obisku v Romuniji je dejal, da ne bo "komentiral špekulacij", medtem ko je predstavnica tožilstva Haaškega sodišča Florence Hartman dejala, da bo tožilstvo o tem objavilo uradno sporočilo.
Markać in Čermak v sredo v Haagu?
Hrvaška televizija Nova TV je, sklicujoč se na neimenovani vir blizu vladi in Haagu, objavila, da naj bi se generala Markać in Čermak v sredo, 10. marca, prostovoljno predala Haaškemu sodišču. Isti vir še navaja, da sta se člana hrvaškega Sveta za sodelovanje s Haaškim sodiščem, pravosodna ministrica Škare Ožboltova in zunanji minister Žužul, z generaloma dogovorila, da se bosta Markać in Čermak pred tem, v ponedeljek, 8. marca, tudi javno izjasnila glede obtožnic.