Tujina

Zagreb ni vedel za lete

Bruselj, 09. 04. 2006 11.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Hrvaški predsednik je med obiskom v ZDA dejal, da Zagreb ni bil obveščen o tajnih pristankih CIE v Dubrovniku.

»Želimo vedeti, ali so ZDA res izkoristile naše ozemlje za sporne prevoze domnevnih teroristov,« je v intervjuju dejal Mesić.
»Želimo vedeti, ali so ZDA res izkoristile naše ozemlje za sporne prevoze domnevnih teroristov,« je v intervjuju dejal Mesić. FOTO: Reuters

Hrvaški predsednik Stipe Mesić, ki se mudi na obisku v ZDA, je v intervjuju za agencijo Reuters dejal, da ZDA nikoli niso obvestile Hrvaško o pristankih spornih letal CIE na dubrovniškem letališču Ćilipi.

Človekoljubna organizacija Amnesty international je v svojem najnovejšem poročilu v četrtek, 6. aprila, ugotovila, da je ameriška obveščevalna agencija CIA za nezakonite prevoze terorističnih osumljencev uporabljala tudi dubrovniško letališče Ćilipi. Sporno letalo naj bi med leti 2002 in 2005 tam pristalo dvakrat, vsakič pod drugo registrsko številk.

Mesić je v intervjuju sicer spregovoril tudi o vstopu Hrvaške v Evropsko unijo. Po njegovih besedah bodo ta cilj dosegli do leta 2009, težje pa bo pri prevzemu evra, ki se bo najverjetneje zavlekel do leta 2012. Do leta 2009 naj bi Hrvaška po besedah Mesića postala tudi članica zveze Nato.

Hrvaška prav zaradi prisotnosti KBC v slovenski banki ovira nastop Belgijcev na njihovem tržišču. Zagreb pravi, da je vstop KBC nemogoč, dokler se ne reši problem starih deviznih hranilnih vlog hrvaških varčevalcev v nekdanji glavni podružnici Ljubljanske banke v Zagrebu. Slednje preprečuje tudi morebiten vstop slovenskih bank na hrvaški trg.

Opozorilo Hrvaški iz Bruslja

Po neuradnih informacijah naj bi zaradi oviranja vstopa KBC, pa tudi morebitnih drugih slovenskih bank na svoj trg, Hrvaška prihodnji teden dobila opozorilo Evropske unije. Bruselj naj sicer ne bi omenjal konkretnih primerov, temveč le pozval Hrvaško, naj "zagotovi nediskriminatorno obravnavo podjetij iz vseh držav članic".

Poziv bo slovenska soseda dobila v Luksemburgu na ponedeljkovem zasedanju pridružitvenega sveta EU-Hrvaška, ki je najvišje skupno telo po sporazumu o stabilizaciji in pridruževanju, nanaša pa se na področje finančnih storitev.

Hrvaška ne dovoli vstopa belgijski banki KBC na svoj trg, dokler ne bo rešen problem hrvaških varčevalcev
Hrvaška ne dovoli vstopa belgijski banki KBC na svoj trg, dokler ne bo rešen problem hrvaških varčevalcev FOTO: Reuters

Kršenje sporazuma?

Ali Hrvaška s takšnim ravnanjem krši določbe sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju, konkretneje načela prostega pretoka kapitala, sicer prav zdaj ugotavlja Evropska komisija. V Bruslju so potrdili, da prav tako preučujejo morebitno diskriminacijo italijanskih državljanov pri nakupovanju nepremičnin na Hrvaškem, ki jo Zagrebu že dalj časa očita Rim.

Pridružitveni svet EU-Hrvaška se bo v Luksemburgu sestal v ponedeljek pozno popoldne, ob robu rednega mesečnega zasedanja zunanjih ministrov povezave.

SORODNI ČLANKI

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.