Tujina

Zagovorniki boja proti podnebnim spremembam v ZDA objavili pismo v podporo Parizu

New York, 06. 06. 2017 08.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Več kot 1200 politikov, poslovnežev, akademikov in drugih uglednih Američanov je objavilo javno pismo, ki izraža podporo ciljem agende pariškega podnebnega sporazuma, potem ko je Donald Trump pretekli teden ZDA izoliral od mednarodne skupnosti z umikom iz sporazuma.

Pismo je koordinirala skupina organizacij, med njimi tako imenovana Ekipa B, ki sta jo ustanovila nekdanji župan New Yorka Michael Bloomberg in milijarder Richard Branson. Ta skupina je že obljubila 15 milijard dolarjev sredstev za boj proti podnebnim spremembam oziroma za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov v ozračje.

Skupino organizacij, ki se je podpisala pod pismo, sta ustanovila Richard Branson (na sliki) in Michael Bloomberg.
Skupino organizacij, ki se je podpisala pod pismo, sta ustanovila Richard Branson (na sliki) in Michael Bloomberg. FOTO: Reuters

Med več kot 1200 podpisniki so številni ameriški župani, guvernerji zveznih držav, profesorji in poslovneži. Zagotavljajo, da bodo še naprej podpirali podnebna prizadevanja, ne glede na uradni Washington. Kmalu po tem, ko je Donald Trump ZDA umaknil iz pariškega sporazuma, je 12 zveznih držav in Portoriko ustanovilo Podnebno zavezništvo ZDA, zavezanost sporazumu je obljubilo 211 županov ameriškim mest in številni drugi.

Pod pismo z naslovom "Še smo zraven" so se med drugim podpisala podjetja, kot so Google, Apple, Facebook, Microsoft, Target, Timberland, Campbell Soup, Burton Snowboards ter ameriške pivovarne in zdravstvena podjetja.

Zadnja anketa ameriške televizije ABC in časopisa Washington Post ugotavlja, da 59 odstotkov Američanov nasprotuje Trumpovi odločitvi, podpira pa jo 28 odstotkov. Ostali so neodločeni. Okoli 55 odstotkov jih meni, da to škodi ameriškemu vodstvu v svetu, le 18 odstotkov meni, da se vodstvo s tem krepi.

V razmerju 42 proti 32 odstotkov pade tudi Trumpov argument o gospodarstvu. Dejal je namreč, da se umika iz Pariza, ker sporazum škodi ameriškemu gospodarstvu. Pri tem 47 odstotkov anketirancev meni, da je Trump škodoval delovnim mestom, le 39 odstotkov pa jih meni, da bo zaradi tega delovnih mest več.

Izidi so sicer zelo strankarsko obarvani. Kar 67 odstotkov republikancev podpira Trumpovo potezo, nasprotuje pa ji 82 odstotkov demokratov in 63 odstotkov neodvisnih volivcev.

Industrija v ameriški zvezni državi Georgia
Industrija v ameriški zvezni državi Georgia FOTO: AP
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Transformerji
06. 06. 2017 13.31
-2
Človek bi pomislil, da je Trump že od ustanovitve ZDA njihov predsednik. Kaj vse ne naredijo, da nekoga, ki ne dela v skladu s samim svetovnim vrhom, popljuvajo. Omejenci pa verjamejo.....
nikhrast
06. 06. 2017 15.53
-1
CestniKolesar370Wattov
06. 06. 2017 09.19
-4
Župan Pittsburga recimo bi takole sodeloval s pariškim podnebnim sporazumom: Mesto bi se zavezalo, da plača 3 milijarde, 10% posebni davek na vso energijo, 10% davek na parkirišča, 10% davek na komercialne prevoze, 10% na vso novogradnjo, 10% davek na plače, $1000 davek na novorojenčke (več ljudi = več onesnaževanja), 10% davek na goriva... To vse plača navaden državljan, denar pa gre v neko drugo državo in bolj malo se ve zakaj se ta denar koristi. Dejstvo je, da če gledaš zgodovino planeta Zemlje po intervalih 100.000 let, imamo ta trenutek nižje temperature, kot je bila povprečna temperatura v kateremkoli 100.000-letnem intervalu od nastanka planeta Zemlje. 10.000 let nazaj smo bili v ledeni dobi v kateri smo tehnično še zdaj. In kaj je človek delal 10.000 let nazaj, da se je začelo podnebje segrevati? Al Gore je že leta 2000 let rekel, da se ledu do leta 2014 ne bo več, danes pa ga je še več. Al Gore je leta 2005 rekel, da v 10 letih v Kilimanjaru ne bo več ledu, danes po 15 letih ga je kolikor hočeš. Vsi ti ambasadorji okolja, pa to na čelu s Hillary in Di Capriom... Hillary se s privatnim letalom vozi na 20 kilometrsko potovanje, od Di Capria najeta jahta v 2 tednih porabi toliko goriva, kot ga povprečen avto ne v 200 letih. Cel Pariški podnebni sporazum je nekak globalni socializem. Zahod dobi handicap, Kitajska in Indija sta v razcvetu. Ja, celo Kitajska je podpisala Pariški podnebni sporazum. Leta 2030 morajo začeti pospešeno delati na čistejšemu okolju. Dober biznis, a ne?
frako
06. 06. 2017 10.54
Am pariški sporazum pravi prispevaj koker hočeš, sam si zastavi cilje, in kaznovali te ne bomo. Pitsburg bo pa eno od prvih mest ki se bo 100% poganjalo na obnovljive vire.
CestniKolesar370Wattov
06. 06. 2017 11.26
Čemu potem služi pariški seznam? "Prispevaj kolikor hočeš, kaznovan ne boš, ampak vseeno podpiši, da imamo črno na belem". Kje je poanta?
frako
06. 06. 2017 11.30
vsaj moralno se zavežejo članice da bodo problem rešvale. Drugače se ni dal vse države razn zdej treh prpaut da bi podpisale. Otoške so hotle več, industrijske še mn ipd.
Ate_ist
06. 06. 2017 13.12
davke pobirajo države, okoljski davek je davek, ki ga želijo pobirati naddržavne strukture za vladanje temu planetu, čepiranje bo tudi nekaj stalo tonemo v orvelovski 84