Namestitev delov ameriškega protiraketnega ščita, ki je doslej zadevala predvsem Češko in Poljsko, je sedaj postala notranjepolitično vprašanje tudi na Slovaškem, tako vladne kot tudi opozicijske stranke v Bratislavi pa so jo že podprle, saj naj bi prispevala tudi k večji varnosti Slovaške.
Češka je medtem sporočila, da bo na prošnjo ZDA glede namestitve spornega ščita verjetno uradno odgovorila marca. Zadržke glede namestitve delov protiraketnega ščita je zaenkrat izrazil predvsem vodja koalicijske Slovaške nacionalne stranke (SNS) Jan Slota. Kot je ocenil, ima Slovaška kot članica zveze NATO sicer določene obveznosti, vendar pa je opozoril, da bodo radarji in rakete usmerjeni proti Rusiji in ne proti Iranu ali Severni Koreji.
Češki zunanji minister Karl Schwarzenberg pa je napovedal, da bo njegova država na prošnjo ZDA glede namestitve spornega ščita predvidoma odgovorila marca. Kot je dejal, češka diplomacija že pripravlja uradni odgovor in ga bo "sorazmerno kmalu" posredovala Washingtonu.
Ob tem pa minister ni izključil možnosti, da bi lahko odgovor Prage vseboval tudi zahtevo po vključitvi radarske postaje, ki naj bi jo ZDA postavile na Češkem, v obrambni sistem zveze NATO. "To je mogoče. Razpravljamo prav o tem, ali bi bilo to smiselno ali pa bi morali morda zaenkrat o tem razpravljati na drugi ravni. Zagotovo si bomo za to prizadevali," je dejal.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.