Zadnji polet Endeavorja, ki je prvič poletel v vesolje leta 1992, je 134. v zgodovini poletov ameriških raketoplanov, preden se bodo ti ''upokojili''. Nasa za julij načrtuje še eno pot do mednarodne vesoljske postaje z vesoljskim plovilom Atlantis, ki bo šlo zadnje v pokoj.
Prvi raketoplan Discovery se je ''upokojil'' marca letos. Nasa se je odločila ukiniti program poletov z raketoplani zaradi visokih stroškov delovanja in tudi zato, da prihrani sredstva za razvoj novega vesoljskega plovila, ki bi lahko letelo onkraj orbite mednarodne vesoljske postaje, ki je 354 kilometrov visoko nad Zemljo.
Za Endeavour, najmlajši Nasin raketoplan, je to 25. polet. Nasa ga je začela uporabljati po nesreči plovila Challenger, ki je eksplodiralo kmalu po vzletu leta 1986. V takratni nesreči je umrlo sedem astronavtov.
Uresničile so se napovedi inženirjev ameriške vesoljske agencije Nasa, ki so dan pred izstrelitvijo izrazili prepričanje, da bo popravljeni raketoplan tokrat uspešno poletel. Za 29. april napovedano izstrelitev so namreč le nekaj ur pred izstrelitvijo zaradi tehničnih težav na raketoplanu morali preložiti. Napako so odkrili pri napajanju grelne linije, ki preprečuje, da bi gorivo zamrzovalo.
Najmanj tri ure je trajalo polnjenje rezervoarja s skoraj dvema milijonoma litrov tekočega kisika in vodika. Raketoplan je rezervoar izpraznil v osmih minutah in pol, kolikor traja njegova pot do orbite.
V šestčlanski posadki na Endeavourju je pet Američanov in Italijan Roberto Vittori. Na mednarodno vesoljsko postajo so odpeljal rezervne dele in drugi material ter tudi dve milijardi dolarjev vredno fizikalno napravo za analizo kozmičnih žarkov.
Mednarodno vesoljsko postajo bodo v bližnji prihodnosti s hrano, vodo in tehničnimi potrebščinami oskrbovali Evropejci in Rusi, a je tudi Nasa najela dve zasebni podjetji – Space Exploration Technologies in Orbital Sciences Corp., ki bosta od prihodnjega leta na vesoljsko postajo dovažali tovor. Za prevoz posadke na postajo bo skrbela izključno Rusija.
Posadko Endeavourja vodi astronavt Mark Kelly, ki je poročen s kongresnico Gabrielle Gifford, ta okreva od januarskega poskusa umora v arizonskem Tusconu, v katerem je bilo ubitih šest ljudi. Giffordsova je prisostvovala izstrelitvi plovila, ki bo njenega moža za 16 dni popeljalo v vesolje.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.