Več tisoč ljudi, med njimi so bili številni diplomati zahodnih držav, se je v Moskvi še zadnjič poslovilo od ubite ruske novinarke Ane Politkovske. Predstavnikov ruskih oblasti na pogrebu ni bilo.
Ugledno avtorico, znano po svojih ostrih kritikah politike ruskega predseednika Vladimirja Putina, je neznanec ustrelil v soboto v dvigalu njenega bloka. Umor je pretresel Rusijo in sprožil ostre odzive sveta, saj številni analitiki verjamejo, da je novinarka umrla prav zaradi do oblasti neprizanesljivega pisanja.
Tri dni po njeni smrti se je na umor končno odzval tudi Putin. Da je dejanje nesprejemljivo in da je treba krivce nemudoma poiskati in jih kaznovati, je dejal po srečanju z nemško kanclerko Angelo Merkel v Dresdnu. Zagotovil je, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, da bi našel storilce. Namige, da so umor naročile oblasti, je zavrnil.
Podrobno preiskavo so zahtevale številne organizacije z vsega sveta, pa tudi pomembni državniki, med njimi ameriški predsednik George Bush. Francoski predsednik Jacques Chirac pa je pismo naslovil kar na novinarkina otroka. “Odvraten umor vajine matere me je šokiral, tako kot je šokiral vse Francoze in vse tiste, ki se borijo za svobodo tiska,” je napisal.
Korak nazaj za rusko demokracijo
Umor Politkovske pomeni velik korak nazaj za rusko demokracijo, je prepričan strokovnjak za mednarodne odnose v nemškem parlamentu Andreas Schockenhoff. Enake skrbi so izrazili številni zahodni politiki in analitiki. Opozarjajo namreč, da je Kremelj pod Putinom močno centraliziral oblast, njegove lovke pa segajo tudi na področje medijev. Neodvisno novinarstvo je zato v Rusiji v resni krizi.
Kakšno je stanje v Rusiji, nazorno prikazujejo besede arhitekta iz Petersburga Nikolaja Smirnova. “Bila je edinstvena ženska v današnji Rusiji, kjer je le še peščica poštenih ljudi v politiki in novinarstvu.”
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.