
Pogreb Janeza Pavla II. bo v petek, 8. aprila, ob 10. uri, pogrebno procesijo pa bo vodil nemški kardinal Joseph Ratzinger, je določil splošni zbor kardinalov, ki do izvolitve novega papeža začasno vodi rimskokatoliško cerkev. Od papeža, ki se pred smrtjo ni izrekel o tem, kje želi biti pokopan, se bodo poslovili v baziliki Svetega Petra, kamor so njegove posmrtne ostanke prenesli danes. Počival bo v grobnici, kjer je prej počival papež Janez XXIII., dokler ga niso pred petimi leti, ko je bil razglašen za blaženega, prenesli v pritličje cerkve.
Številni ljudje se že ves ponedeljek zbirajo na trgu Svetega Petra v Vatikanu, kjer pričakujejo, da se bo v naslednjih dneh zbralo okoli dva milijona vernikov in najmanj dvesto delegacij, med njimi predsedniki držav, premieri, predstavniki kraljevskih dvorov in verski dostojanstveniki iz vsega sveta. Zanje so že začeli urejati prenočišča v športnih in kongresnih dvoranah, pripravljajo tudi posebne vlake iz vse Italije in tujine.

Zbor kardinalov bo določil tudi datum volitev novega papeža
Na srečanjih splošnega zbora kardinalov, ki bodo sledila v naslednjih dneh, bodo poleg podrobnosti glede papeževega pogreba določili tudi dan, ko se bodo uradno začele volitve novega papeža. Kardinali bodo morali slovesno priseči, da bodo varovali skrivnost o sklepih konklava, kot to določa apostolska ustava, in da bodo varovali skrivnost glede vsega, kar posredno ali neposredno zadeva izvolitev novega papeža.
Volitev se lahko udeležijo kardinali, ki so bili na dan papeževe smrti mlajši od 80 let. Teh je 117 iz 52 držav. Največ jih je iz Evrope, in sicer 58, 21 jih prihaja iz Latinske Amerike, 14 in Severne Amerike, po 11 iz Azije in Afrike ter po eden iz Avstralije in Nove Zelandije.

Poljaki zelo razočarani
Ker papež ni zapustil oporoke, v kateri bi lahko določil, kje želi biti pokopan, ga bodo pokopali kar v Vatikanu. V javnosti so se pred tem pojavila namigovanja, da naj bi si papež želel biti pokopan na Poljskem, vendar pa so v nedeljo že potekala dela v grobnici, ki leži pod glavnim oltarjem bazilike svetega Petra. V papeževi rodni Poljski pa je na tisoče vernikov razočaranih nad odločitvijo, da bo sveti oče pokopan v vatikanski baziliki. Številni so namreč pričakovali, da bo mesto papeževega zadnjega počitka v Krakovu, kjer je Karol Wojtyla služboval še kot mlad duhovnik.
Številni Poljaki tudi menijo, da bi vsaj papeževo srce moralo počivati v katedrali palače Wawel, kjer so pokopani tudi poljski kralji, vendar je duhovnik katedrale v Krakovu, ki se sklicuje na krakovskega nadškofa, kardinala Franciszka Macharskija, to že zavrnil. "Niti papež niti njegovo srce ne bosta počivala v Wawlu," je dejal Janusz Bielanski.
Poljska ovita v črnino
V številne cerkve po vsej državi se sicer še vedno valijo množice ljudi, ki se želijo z molitvijo posloviti od svojega voditelja, prijatelja in zaščitnika. V tišini se ustavljajo na mestih, kjer je bil sveti oče krščen in kjer je, preden je postal papež, služboval, maševal in stanoval.
Zastave, na katere so obesili črne trakove, so po vsej državi spuščene na pol droga. Od sobote pa vse do pogreba svetega očeta je razglašeno uradno žalovanje. Na smrt svetega očeta spominjajo tudi zvonovi, v Krakovu je sinoči zazvonil kar 84-krat, za vsako leto papeževega življenja enkrat.
"Vse oddaje v medijih so posvečene izgubi velikega Poljaka. Lahko bi rekel, da novinarji jokajo. Vsa država žaluje. Vsi časopisi, vsi radiji in telefonski pogovori, tudi službeni, se začenjajo z žalostnimi besedami in spomini na tega velikega Poljaka," je dogajanje na Poljskem opisal Jožef Kolarič, direktor Krke Polska.
V številnih državah razglasili žalovanje
Ob smrti papeža so v številnih državah po vsem svetu razglasili eno ali večdnevno žalovanje. Žalovanje so razglasili v državah z večinskim katoliškim prebivalstvom, presenetljivo pa tudi v Indiji, Egiptu in na Kubi, kjer nimajo večinsko katoliškega prebivalstva. Kubanski predsednik Fidel Castro je v času tridnevnega žalovanja celo odpovedal vse prireditve in baseballske tekme. V papeževi rodni Poljski so že v soboto razglasili žalovanje, ki bo trajalo do papeževega pokopa. Na Filipinih, azijski državi z največjim številom katolikov, se je žalovanje začelo danes, prav tako pa bo trajalo do papeževega pokopa. Evropska komisija medtem še razmišlja, ali naj v znak žalovanja zaradi smrti papeža zastave spusti na pol droga.

Sedemdnevno žalovanje so razglasili v največji katoliški državi Braziliji, v Paragvaju in Gabonu so razglasili petdnevno žalovanje, štiridnevno na Kostariki, tridnevno žalovanje so razglasili v Italiji, medtem ko so žalovanje na Portugalskem, Španiji, Malti, Čilu, Boliviji, Haitiju, Kapverdskam otočju, Sejšelih, Malaviju, Vzhodnem Timorju in Peruju omejili na današnji dan. V Betlehemu, Kristusovem rojstnem kraju, so zaprli vrata javnih
uradov in univerze. V Franciji so zastave na javnih zgradbah
spustili na pol droga, kar je razjezilo levo usmerjene politike. Vlado so
obtožili dvojnih standardov, saj so zastave tudi na javnih šolah, kjer je
prepovedala nošnjo muslimanskih rut, v znak spoštovanja do papeža plapolale nižje
kot ponavadi.
V Albaniji, kjer je večinsko prebivalstvo muslimansko, so današnji dan razglasili za dan žalovanja. V Bosni in Hercegovini, ki je bila med letoma 1992 in 1995 prizorišče vojne med pravoslavnimi Srbi, muslimani in katoliškimi Hrvati, bo dan žalovanja na dan papeževega pogreba. Hrvaška vlada, ki je razglasila tridnevno žalovanje, se je v nedeljo odločila, da bodo zastave pred uradnimi državnimi poslopji spustili na pol droga. Po vsej državi verniki molijo za pokojnega papeža, v zagrebški katedrali se jih je ponoči zbralo več kot 5000. V Makedoniji, kjer je večinsko pravoslavno prebivalstvo, pa so v nedeljo v znak žalovanja odpovedali vse kulturne prireditve. Kosovski predsednik Ibrahim Rugova pa je razglasil v nedeljo dvodnevno žalovanje na Kosovu.
V Libanonu, kjer je 38 odstotkov prebivalstva kristjanov, je premier Omar Karami v nedeljo razglasil tridnevno žalovanje, dan žalovanja pa bo tudi na dan papeževega pokopa.
V državah, kjer niso razglasili žalovanja, kot sta Nemčija in Francija, so zastave spuščene na pol droga.