Tujina

Zadnje bitke pred vojno

Washington, 08. 06. 2016 07.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Tadeja Lampret
Komentarji
31

Američani so še zadnjič množično glasovali na strankarskih volitvah. Hillary Clinton je v prvem govoru po osvojitvi nominacije poudarila zgodovinskost dosežka, Donald Trump, ki ga celo lastna stranka obtožuje rasizma, pa poskuša popraviti škodo in je svoj govor izjemoma bral z bobna.

S široko razprtimi rokami in zamaknjenim pogledom sredi odra v Brooklynu, ob skandiranju množice navdušenih privržencev, je bilo videti, kot da bi želela v eni sami sekundi zaobjeti in za vedno občutiti tisto, za kar je delala vse življenje. Zgodovinskost in edinstvenost svojega uspeha. "Za nami je dolga, dolga in neverjetna pot. Nocojšnji večer pripada vam. Želim si, da bi bila moja mama tukaj. Da bi videla svojo hčerko, ki je osvojila predsedniško nominacijo demokratske stranke," je sredi zadnjega poglavja strankarskih volitev, ko so še šteli glasove v Kaliforniji, Montani in drugod, dejala Hillary Clinton. Ne glede na vse, kar je mogoče očitati nekdanji prvi dami, senatorki in zunanji ministrici, ji nikoli nihče ne bo mogel odvzeti vsaj enega neponovljivega dosežka. Da je postala prva ženska v zgodovini Združenih držav, ki je osvojila predsedniško nominacijo katerekoli ameriške politične stranke.

Hillary Clinton
Hillary Clinton FOTO: AP

Toda tokratnega premikanja meja ne spremlja slogan Upanje in spremembe, ki je pred osmimi leti zaznamoval kampanjo in zmago prvega temnopoltega predsednika Baracka Obame. Prva ženska nominiranka je oseba, ki jo Amerika gleda skozi prizmo globokega nezaupanja. Ki se najbolje počuti, kadar je pragmatična, ne pa navdihujoča. Ki za seboj vleče breme številnih škandalov in dvomljivih odločitev, sprejetih v desetletjih javnega in političnega življenja. Ki se, tudi zato, ker za razliko od soproga Billa Clintona nima politične karizme, s katero bi zakrila svoje pomanjkljivosti, bori s skoraj tako visokimi odstotki nepriljubljenosti kot republikanski nominiranec Donald Trump.

In zdaj se bosta Hillary Clinton in Donald Trump borila drug proti drugemu. Pričakovanja se v letošnji nenavadni kampanji nikoli niso uresničila, saj pravila igre v letu, ko volivci zavračajo vse predvidljivo, izjemoma ne veljajo. Vsaj pri eni napovedi pa ni mogoče zgrešiti. Začenja se najbolj umazana in negativna kampanja v zgodovini, v katero bosta kandidata po napovedih zmetala dve milijardi dolarjev. Oba, tudi Donald Trump, ki se je bahal, da bo kampanjo financiral sam, bosta pri tem seveda odvisna od (ne ravno altruistične) dolarske pomoči bogatih in vplivnih donatorjev in lobijev.

Obupani republikanci

Pri tem nekateri republikanski bogataši svoje čekovne knjižice držijo še globoko v svojih žepih, kajti nelagodje zaradi Trumpove kandidature se še ni poleglo. Še več. Ob  zaključku za Trumpa neverjetno uspešnih strankarskih volitev, ko naj bi nominiranec začel nagovarjati in pridobivati širši krog volivcev, se je newyorški milijarder zapletel v povsem nepotreben, nesmiseln in škodljiv spor. Ki še dodatno odvrača volivce latino porekla, brez katerih ne bo mogoče osvojiti Bele hiše.

Trump je napadel uglednega sodnika, ki naj bi razsojal o primeru tako imenovane Trumpove univerze, ki jo nekateri študenti obtožujejo zavajanja, prevare in izvabljanja na tisoče dolarjev. Sodnik Gonzalo Curiel je rojen v Indiani, njegovi starši pa so prišli iz Mehike. To je bilo za Trumpa dovolj, da sodnika, ki še o ničemer ni razsodil, javno napada, da je pristranski, "ker je Mehičan, jaz pa sem na meji z Mehiko obljubil zid". Vse skupaj je šlo v državi, ki poudarja ločevanje vej oblasti, tako daleč, da so republikanski veljaki, ki so le s stisnjenimi zobmi podprli Trumpa, svojega kandidata javno začeli opozarjati, da so njegove izjave rasistične. Pa tudi, da mora ublažiti svoj ton ter spremeniti kampanjo, prišlo je do prvih protestnih izstopov iz stranke, padale pa so besede, ki jih stranka običajno nameni nasprotnemu taboru, ne pa svojem nominirancu.

Donald Trump
Donald Trump FOTO: AP

Donald Trump je tako še enkrat več pokazal, da ga ni mogoče ukrotiti in da je popolnoma nepredvidljiv, je pa v sinočnjem govoru le ponudil roko sprave. Da ne bi zašel v običajno rentačenje in žaljenje, je nagovor Ameriki bral z bobna. "Ne bom vas razočaral", je z nenavadno mirnim glasom ter s soprogo Melanijo in hčerko Ivanko ob strani sporočal bolj vodstvu kot volivcem. Ter za ponedeljek obljubil novo novinarsko konferenco z "zanimivimi razkritji o zakoncih Clinton, ki sta svoj položaj izkoristila za osebno bogatenje".

Zaželeni Sandersovi volivci

Precej drugače pa je opisal Bernieja Sandersa, prvovrstno presenečenje teh volitev, ki se je več kot enakovredno boril s favoritko Clintonovo. Trump je poudaril, da s samooklicanim demokratičnim socialistom delita nasprotovanje prosto trgovinskim sporazumom, ki so iz Amerike odnesli delovna mesta, ter da sta oba kandidata, ki se borita proti strankarskim elitam in ustaljenim politikam. Za prijaznimi besedami je seveda višji cilj. Deset milijonov gorečih Sandersovih volivcev. "Vsem tistim, ki se počutite opeharjene zaradi volilnega sistema demokratske stranke, sporočam, da vas sprejemamo z odprtimi rokami," je dejal Trump.

"Druži nas precej več kot nas deli," je vabila tudi Clintonova, za katero so mnogi Sandersovi podporniki že dejali, da ji ne bodo dali svojega glasu. Sanders sinoči kljub pritiskom še ni najavil, da izstopa iz tekme, vsi pa bodo v teh dneh napeto spremljali vsako njegovo besedo. Kot da bi 74-letni senator iz Vermonta imel čarobno paličico, s katero bi množico navdušene mladine, ki jo je navdahnil z besedami o enakosti, prevelikem vplivu denarja na politiko, brezplačnem študiju in politični revoluciji lahko nagnil k temu ali onemu nominirancu.

V zastrupljenem in negativnem političnem ozračju je zato prav Sanders za mnoge zmagovalec. Amerika samo zaradi njega razpravlja o problemih in zamislih, ki nikoli niso na dnevno političnem radarju. Mladi spoznavajo, da so v najbogatejši državi na svetu nujne spremembe, razmišljajo o prihodnosti in izzivajo obstoječa prepričanja. Seme je zasejano, le na sadove bo treba še počakati. In preživeti letošnjo predsedniško kampanjo.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

DonDonDan
08. 06. 2016 20.01
+2
Ta baba ima totalno bolne ambicije!!!! Njen dec, kot bivši predsednik ZDA, Billy de Cigara, je naredil tako ZDA kot celemu zahodnemu svetu neizmerno škodo. Sem prepričan, da bi mu morali soditi za svoje indolentno predsedovanje takrat.
rossi66
08. 06. 2016 15.26
-5
Roko na srce, Donald bi bil zanimiva sprememba ampak tako prestižni vlogi kot je predsedovanje ZDA ni dorasel
kim llsung
08. 06. 2016 14.09
+2
Naslov je pravi...
Uporabnik1306070
08. 06. 2016 12.39
+9
Če zmaga Clintonova bo slabo za odnose ZDA-Rusija, ker je označila Putina za novega Hitlerja.
rossi66
08. 06. 2016 12.46
-18
Uporabnik1306070
08. 06. 2016 12.49
+15
Uporabnik1306070
08. 06. 2016 12.34
+10
Trump s svojimi izjavami že pridobiva Sandersove volilce. Pametno.
ginem
08. 06. 2016 12.29
+11
napovedano je...ko bo zenska postala predsednica se bo zgodila svetovna vojna 3...nostrodamus
rossi66
08. 06. 2016 12.18
-13
Kdorkoli že, Hillary ali Donald, je čisto OK. Samo da ne bo senilni socialist Sanders. Se socializma nam bi bilo treba v ZDA, ja seveda...
kim llsung
08. 06. 2016 14.09
+5
Se par Ivanovi trobil je ostalo,ki vneto pljuvajo po socializmu...
rossi66
08. 06. 2016 15.21
-5
Absolutno. Z veseljem pljuvamo. Sem ga leta trpel v bivši Jugi in tudi novi Sloveniji , zdaj si pa starega dobrega kapitalizma v ZDA ne pustim vzeti. Dovolj sem imel podpiranja uravnilovke in vseh mogočih obrobnih socialnih transferjev v prejšnjih sistemih. Zdaj pa hočem samo, da je sposobnost merilo pri nagrajevanju. In to dobim v ZDA. Nuff said...
intimnanega2
08. 06. 2016 12.11
+5
boste vidl hilari ja, pol bo šele p******. se vam zdi prav, da ameriko 30 let vodijo tri družine???
scipio
08. 06. 2016 18.03
+4
bolje kot pri nas, kjer se izmenjujeta dve, pa tudi od teh dveh nobena ni prav zelo orenk.
tron3
08. 06. 2016 11.59
+4
Naslov je pravilen, čestitam novinarji, po dolgem času ste pa nekaj po resnici zapisali, v nove boje do 3. svetovne vojne!!!
aspx
08. 06. 2016 11.56
+6
Po farmerju Đorđu Bušu Jr., ki je začel s križarskimi pohodi in vojnami na bližnjem vzhodu, je narod izbral, da jih vodi modri Obama, ekspresni dobitnik nobelove nagrade za mir (WTF). Sedaj imajo na voljo klovna Trumpa ali pa marioneto Wall Streeta Hillary. Nič dobrega ni bilo in nikoli ne bo iz strani ZDA.
CestniKolesar370Wattov
08. 06. 2016 11.43
+0
"To je to, to je zadnji žebelj v krsti Donalda, z njim je konec" je rekel čezdalje bolj živčen levak že petindvajsetič letos.
biggbrader
08. 06. 2016 11.41
+9
By, By Hillary, če bi bila Monika, bi mogoče še šlo,...
TheGrayMask
08. 06. 2016 10.59
+11
Če zmaga Trump bo slabo, če zmaga Hilary bo zelo zelo zelo slabo.
PSIHOTERAPEVT
08. 06. 2016 10.44
-5
dol mi visi za ameriko :) to je kr nek folk.. zgledujte se raj po Japoncih ;)
MA007
08. 06. 2016 10.29
+5
Hillary je se slabsa kot Trump
biggbrader
08. 06. 2016 11.41
+4
musicalpotato
08. 06. 2016 09.04
+5
Če bodo američani izbirali med Trumpom in Hillary.....to bo tako kot bi se moral odločit od katere vrste raka bi najraje umrli
Mali medo
08. 06. 2016 08.30
+5
še svojega ni mogla popedenat,da je mogu drugam hoditi
bus303
08. 06. 2016 08.29
+11
Trump je podn, ampak Killary je še nižje ..
thamasta76
08. 06. 2016 08.23
+3
Hilarijin mož Blowy Billy bo res pravi podpornik za kandidatko. Američani imajo res neverjetno izbiro pri teh predsednikih..kot bi pri nas izbiral med Jelinčićem in eno zmahano političarko. S tema obema bo Putin igral človek ne jezi se...šala mala.
Daichi Sawamura
08. 06. 2016 08.29
+3
Točno tako !! Žalostno pa je da mediji pumpajo cel svet s temi novicami!
Daichi Sawamura
08. 06. 2016 08.20
+22
A zdej je pomembna Hilary ? Alfa in Omega problema na bližnjem vzhodu ! Zakaj nič ne pišete o tem, da po vašem "režim" Al Asada zavzema Raqo ? Leglo ISIS-a, ki ga je ravno tale Clintonova ustvarjala celo s tem, da je žrtvovala Stevensa v Bengaziju. Zakaj ne napišete da Iraška vojska s pomočjo Rusije koraka po Falujji ? Zakaj ne pišete o tem, da je Rusija izvedla letalske napade na avtocestno območje pri Raqi in uničila konvoje cisteren ( Nafta ) namenjenih v Turčijo ? Zakaj nič pravzaprav ne pišete o teh dosežkih, ki izkoreninjajo problem in leglo Savdijcev v Siriji in Iraku ? In zaradi katerih bo tudi Eu v prihodnosti malce bolj mirna, kar se zadeva terorizma! Main Stream Mediji...Samo vprašanje časa je kdaj vas bo nadvladala neka druga oblika poročanja, poročanja ki bo bolj pošteno in malce bolj usmerjen v pravičnost ustvarjanja kredibilnih novic. Ker vi ste vse drugo samo to ne !