V Meki, muslimanskem svetem mestu, se je danes začel hadž, romanje, ki naj bi ga vsaj enkrat v življenju opravil vsak musliman. Na romanju se je zbralo že več kot 1,6 milijona vernikov, vendar oblasti v Savdski Arabiji pričakujejo okoli 2 milijona romarjev z vsega sveta.
Letos se je hadža udeležilo tudi 17 vernikov iz Slovenije, so povedali na Islamski skupnosti v Sloveniji.
Na začetku obrednega opravila si romarji nadenejo preprosta bela oblačila, ki simbolizirajo enakost med vsemi verniki. To storijo preden vstopijo v Meko, na tako imenovanih štirih mejah, imenovanih mikat. Bela oblačila so obvezna za vse vernike moškega spola, medtem ko za ženske niso. Ženska oblačila se ob moških ponavadi razlikujejo po tem, da so šivana.
'Vsi enaki' se nato odpravijo do črne kocke in tam opravijo tawaf. Verniki v nasprotni smeri urnega kazalca sedemkrat obkrožijo Kaabo, s tem se vrnejo k svojemu začetku, k Alahu.
Po opravljenem tawafu se nekateri peš, drugi pa z avtobusi odpravijo v bližnjo dolino Mina, h gori Arefat. Velja, da verniki tam ostanejo en dan in kdor se na ta hrib ne povzpne, pomeni, da tudi hadža ni opravil.
Romarji bodo danes v Mini preživeli v molitvi, noč pa prespali v šotorih, nato pa se bodo odpravili k vznožju Arefat, kjer naj bi Mohamed po prepričanju muslimanov prejel zadnje poglavje islamske svete knjige Koran. Vrhunec dogajanj ob hadžu bo v torek, ko bodo romarji na Arefatu molili in prosili za milost in odpuščanje. Z gore se bodo spustili v kraj Muzdelifa, kjer bodo opravili džamarat. Simbolično kamenjajo tri stebre, ki predstavljajo hudiča.
Muslimani romanje v Meko vsako leto določijo po luninem oziroma muslimanskem koledarju, tako kot tudi datume vseh ostalih praznikov in čas molitev. Hadž poteka deveti dan zu'l'hidždže, po romanju pa sledi kurban bajram. Molitev ob tem prazniku bodo pripravili tudi pri nas, v dvorani na Kodeljevem bo potekala v četrtek, 20. decembra.
Romanje v Meko, ki se bo končalo v petek, je eden od petih stebrov muslimanske vere. Po islamski sveti knjigi Koran mora vsak musliman, ki je fizično sposoben in si lahko privošči potovanje, vsaj enkrat v življenju opraviti romanje v Meko, rojstni kraj preroka Mohameda.
Hadž v simboličnem smislu predstavlja tudi sodni dan, na katerega se bo moral vsak musliman v skladu z islamskim naukom zagovarjati pred Alahom za svoja dejanja.
Ob romanju so savdske oblasti tudi letos močno poostrile varnostne ukrepe, saj si želijo preprečiti številne smrtne žrtve, ki so v preteklosti velikokrat zaznamovale hadž. Leta 2006 je tako v paniki ob tradicionalnem kamenjanju hudiča umrlo 364 ljudi.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.