Na Samoi se je ob 20.30 po krajevnem času (9.30 po srednjeevropskem) začela letošnja pobuda Ura za Zemljo, v okviru katere bodo milijoni ljudi po vsem svetu za eno uro ugasnili luči.
Pobudnik akcije, Svetovni sklad za naravo (WWF), letos napoveduje rekordno udeležbo – sodelovanje je potrdilo 172 držav in območij. Akcija bo tako potekala v 24 časovnih pasovih in šestih kontinentih.
V temo bo ovitih tudi kakih 1200 svetovnih znamenitosti, na primer Eifflov stolp v Parizu, newyorški Empire State Building, berlinska Brandenburška vrata, dvojčka Petronas Towers v Kuala Lumpurju, znamenita sydneyjska operna hiša in Mizasta gora nad južnoafriškim Cape Townom.
V WWF sicer poudarjajo, da Ura za Zemljo traja le 60 minut, boj proti podnebnim spremembam pa mora trajati vse leto.
Pobuda, ki so jo začeli leta 2007 v Avstraliji, je vse bolj priljubljena. Na začetku je v njej sodelovalo 2,2 milijona ljudi, lani pa že na stotine milijonov prebivalcev v 162 državah po vsem svetu.
Luči ugasnili tudi v Sloveniji
Svetovni okoljevarstveni akciji so se pridružila tudi številna slovenska mesta. V Ljubljani so tako med 20. 30 in 21.30 zatemnili Ljubljanski grad, luči so ugasnili tudi v Petrolovi poslovni stavbi. V Mariboru so med drugim izklapljali javno razsvetljavo na nekaterih ulicah.
Že tradicionalno se je Uri za Zemljo priklučuje tudi Lendava, ki je izklopila razsvetljavo na določenih ulicah in na obvoznici.Tudi Piran, Izola, Žalec, Šentjur, Murska Sobota, Krško, Pivka, Logatec, Šoštanj, Slovenske Konjice, Zagorje ob Savi, Škofja Loka, Borovnica, Jesenice in mnoge druge občine so se pridružile projektu Ura za Zemljo in izklopile luči na določenih kulturnih zgradbah in javni razsvetljavi.
Že šesto leto zapored so se akciji pridružili tudi v Velenju, kjer so med drugim zatemnili Velenjski grad. Projekt v Sloveniji sicer vodi prav Osnovna šola Mihe Pintarja Toleda iz Velenja.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.