Na Švedskem zahtevajo izročitev Juliana Assanga, ki sta ga dve ženski tožili zaradi posilstva in nadlegovanja. Kazniva dejanja, ki jih Assange zanika, naj bi se zgodila avgusta lani.
Assangeva obramba se sklicuje na dejstvo, da bodo lahko, če bo izročen Švedski, tudi Združene države Amerike (ZDA) zahtevale izročitev. S tem pa bi tvegali, da bi Assanga zaprli v Guantanamo ali pa ga obsodili na smrtno kazen. V skladu z evropsko zakonodajo osumljenci ne smejo biti izročeni državi, v kateri bi jih lahko obsodili na smrt.
Švedsko državno tožilstvo je zagotovilo, da bo 39-letni Avstralec zaščiten in pod nobenim pogojem ne bo izročen ZDA. Švedske oblasti namreč zavezujejo stroga pravila, ki veljajo za vse evropske države. V primeru da bi ZDA zahtevale izročitev, bi morali Švedi najprej pridobiti dovoljenje Združenega kraljestva.
Assangevi odvetniki se bodo proti izročitvi borili s trditvijo, da njihova stranka ni pravnomočno obsojena za kazniva dejanja, ampak jo hočejo le zaslišati. V skladu z zakonom o izročitvi pa sum ne more biti osnova za zahtevo po izročitvi.
V imenu švedskega tožilstva je Clare Montgomery pojasnila, da evropski nalog za prijetje dovolj jasno kaže namero o pregonu Assanga. Dejstvo, da bo potrebno zaslišanje, ne izključuje glavnega namena. "Ni razloga za dvom o namenu naloga za prijetje, ki je bil izdan zaradi pregona," je pojasnila na sodišču. V švedskem sistemu je zaslišanje pred pregonom v takih primerih običajno.
Montgomeryjeva je razložila še, da so dejanja, ki naj bi jih Assange storil, kazniva tudi po angleškem zakonu. Zagotovila je, da bo v primeru izročitve osumljenec deležen pravičnega sojenja. Izročitev ZDA pa naj bi bila samo "predpostavka", ki ni dokazana kot resnična nevarnost, je še dodala.
Assangev odvetnik Geoffrey Robertson je uvodoma povedal, da njegova stranka ne bo imela pravičnega sojenja, saj so na Švedskem obravnave zaradi posilstev zaprte za medije in javnost.
V zvezi z obtožbami je Robertson pojasnil, da je šlo za soglasne spolne odnose. Ena izmed žensk je to potrdila in dejala, da je Assangu rekla, naj uporabi kondom, kar je tudi storil, je dodal odvetnik.
Glede primera druge domnevne žrtve je Robertson razložil, da organi pregona opisujejo dejanje posilstva z nasprotujočimi si trditvami. Kot posilstvo "nižje stopnje" opredeljujejo spolni odnos brez prisile, kar ni v skladu z zakonodajami drugih držav.
Obravnavo vodi sodnik Howard Riddle. Kako se bo odločil, bo najbrž znano šele čez nekaj tednov, a na odločbo se bosta obe strani lahko pritožili.
Po prvem dnevu zaslišanj je Assange predstavnikom medeijem dejal, da je v njegovo življenje prišla črna skrinjica. "Na njeni zunanji strani piše posilstvo. Upam, da bomo kmalu videli, da je ta skrinjica prazna," je povedal in se podpornikom ter odvetnikom zahvalil za pomoč.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.