Tujina

Začasno brez pomoči

New York, 02. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški State Department je v torek potrdil, da je od 1. julija naprej 35 držav, ki podpirajo Mednarodno kazensko sodišče (ICC), vendar niso sklenile sporazuma z ZDA o imuniteti ameriških državljanov pred tem sodiščem, ostalo brez ameriške vojaške pomoči. Za šest novih članic zveze Nato prekinitev pomoči velja le do trenutka, ko bo njihovo članstvo formalno potrjeno.

Ameriški predsednik George Bush je prav tako v torek za 22 držav določil izjemo, ker so sporazum o imuniteti podpisale ali pa je to v ameriškem interesu. Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher je v torek priznal, da Gre za Slovenijo, Slovaško, Bolgarijo, Litvo, Latvijo in Estonijo, ki ne kažejo pripravljenosti za sklenitev sporazuma o imuniteti. Romunija je sporazum podpisala, ni pa ga še ratificirala, zato je všteta v 22 držav, za katere velja izjema.

Richard Boucher
Richard Boucher FOTO: Reuters

Države, ki so ostale brez ameriške vojaške pomoči so Antigva in Barbuda, Barbados, Belize, Benin, Brazilija, Bolgarija, Centralnoafriška republika, Dominikanska republika, Ekvador, Estonija, Fidži, Hrvaška, Južna Afrika, Kolumbija, Kostarika, Latvija, Lesoto, Litva, Malavi, Mali, Malta, Namibija, Niger, Paragvaj, St. Vincent in Grenadini, Samoa, Srbija in Črna Gora, Slovaška, Slovenija, Tanzanija, Trinidad in Tobago, Urugvaj, Venezuela in Zambija. Poleg teh držav jih je še 11 takšnih, ki do pomoči niso upravičene, vendar je tudi doslej niso prejemale. To so Avstrija, Andora, Ciper, Finska, Irska, Liechtenstein, Maršalovo otočje, Nauru, San Marino, Švedska in Švica. Bush pa je določil izjeme za naslednjih 22 držav: Albanija, Bolivija, Bosna in Hercegovina, Bocvana, DR Kongo, Džibuti, Gabon, Gambija, Gana, Honduras, Makedonija, Mavritius, Mongolija, Nigerija, Panama, Romunija, Senegal, Sierra Leone, Tadžikistan, Uganda in Vzhodni Timor.

V skladu s kongresnim zakonom o zaščiti ameriških vojakov iz leta 2002 veljajo izjeme tudi za pomembne zaveznike: Argentino, Avstralijo, Bahrajn, Egipt, Izrael, Japonsko, Jordanijo, Južno Korejo in Novo Zelandijo. Iz "sankcij" so izvzete tudi vse države članice zveze NATO. Boucher je zanikal mnenje, da za šest novih članic zveze NATO, z izjemo Romunije, ne bo posledic. "Denar, ki je že porabljen oziroma alociran ostaja tako, kot je. Kar pa še ni bilo alocirano, niti ne bo. Zato so razmere različne od države do države," je dejal Boucher. Sicer je moral potrditi ugotovitev, da bo omenjenih šest držav, s tem ko bodo postale članice zveze NATO, avtomatično izvzete iz določil zakona in bodo dobivale pomoč še naprej.

Ameriški senat je namreč že ratificiral pristopne pogodbe za vseh sedem novih članic, ki bi lahko pomoč teoretično izgubile le, če bi kongres spremenil zakon o zaščiti vojakov. Vendar pa je Boucher zatrdil, da to nikakor ne pomeni, da si ameriška administracija ne bo še naprej prizadevala, da s temi državami sklene sporazum o imuniteti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.