Državni sodnik Stephen Neel je v Bostonu 74-letnemu nekdanjemu katoliškemu duhovniku Paulu Shanleyju izrekel kazen med 12 do 15 let zapora zaradi spolnih zlorab mladoletnika v 80. letih prejšnjega stoletja. Sodnik je ob izreku sodbe dejal, da si težko predstavlja hujšo zlorabo zaupanja in avtoritete. Porota je Shanleyja pretekli teden spoznala za krivega posilstva in spolnega napada na otroka, tožilstvo pa je zahtevalo dosmrtno ječo.
Shanley velja za eno od osrednjih osebnosti škandala spolnih zlorab katoliških duhovnikov, ki je leta 2002 izbruhnil s procesom proti duhovniku bostonske nadškofije Johnu Geoghanu in se nato razširil po celotnem ozemlju ZDA. Tožilstvo okrožja Middlesex v Bostonu je v procesu proti Shanleyju našlo le enega od zlorabljenih, ki je bil sposoben pričati pred sodiščem. Porota je sprejela njegovo trditev, da se je oglasil šele pred kratkim, ker je pred tem zatrl boleč spomin na zlorabe. Geoghan, ki ga je vodstvo bostonske nadškofije po obtožbah o spolnih zlorabah premeščalo iz fare v faro, podobno kot tudi Shanleyja, je bil obsojen na 10 let zapora, vendar pa ga je leta 2003 v zaporu zverinsko pretepel in zadavil sojetnik.
Skupaj zlorabil več kot 20 otrok
74-letnega Shanleyja so aretirali v Kaliforniji leta 2002, kazenski pregon pa naj bi bil mogoč zato, ker se je iz države Massachusetts odselil, s čimer naj bi zastaralni rok za zlorabe zastal. Vodstvo bostonske nadškofije je proti njemu dobilo prve pritožbe že daljnega leta 1967, vendar se mu ni zgodilo nič hujšega od preseljevanja na nova delovna mesta. V času kariere naj bi zlorabil več kot 20 otrok. 74-letni Shanley je bil priljubljen in znan duhovnik, ki je imel dolge lase in je oblečen v kavbojke pridigal problematični mladini po bostonskih ulicah. Znan je postal kaj hitro, saj je javno razlagal, da so spolni odnosi med moškim in fantom nekaj povsem normalnega.
Škandali v zvezi s spolnimi zlorabami duhovnikov katoliške cerkve še zdaleč niso končani. Pedofilski škandali so prepričali Vatikan, da je odstranil bostonskega nadškofa Bernarda Lawa in ga zamenjal s Seanom O'Malleyjem, ki ima več razumevanja za žrtve.
Iz Bostona se je kriza razširila po ZDA, v središču pozornosti pa je trenutno Kalifornija, kjer je proti nadškofijam vloženih 800 civilnih tožb, od tega 500 proti losangeleški.