
Z ameriško pripravljenostjo na pogajanja o zahtevi, da morajo evropske države biometrične potne liste uvesti do druge polovice oktobra letos, naj bi se ZDA želele izogniti resni ohromitvi čezatlantskih potovanj. Ameriški kompromis predvideva, da bi evropske države namesto posebnega mikročipa v potne liste vključile le digitalno fotografijo, kar bi olajšalo postopek prilagajanja listin biometrični tehnologiji.
Evropska komisija je sicer v začetku aprila izrazila zaskrbljenost zaradi domnevne nepripravljenosti ameriških oblasti na podaljšanje roka za uvedbo evropskih biometričnih potnih listov. Predsednik odbora za imigracije v ameriškem kongresu James Sensenbrenner je namreč v pismu evropskemu komisarju za pravosodje, svobodo in varnost Francu Frattiniju tedaj zapisal, da je možnost, da bi Washinton podaljšal rok do 28. avgusta 2006, kot je zaprosila EU, "malo verjetna", saj je kongres lani že podaljšal rok za uvedbo biometričnih potnih listov za eno leto.

Kot je znano, je Washington doslej od leta 2002 zahteval, da 27 držav, katerih državljani za vstop v ZDA ne potrebujejo vizumov, med njimi pa so tudi vse "stare" članice EU - razen Grčije - in Slovenija, uvedejo biometrične potne liste do 26. oktobra letos. Če biometričnih podatkov v potne liste te države ne bi uvedle, naj bi državljani za vstop v ZDA po tem datumu potrebovali vizum.
Sensenbrenner je sicer dejal, da je zakon, ki ga je kongres sprejel leta 2002, mogoče tolmačiti tudi tako, da bodo vse evropske države pravočasno zadostile ameriškim kriterijem. Namesto mikročipa z biometričnimi podatki bi lahko namreč evropski potni listi vsebovali samo digitalno fotografijo, kar bi bilo po Sensenbrennerjevih besedah za Washington še sprejemljivo in v skladu z mednarodnimi standardi, ki so veljali pred tremi leti, ko so ZDA sprejele omenjeni zakon.
Takšen kompromis pa vendarle ne bi rešil vseh težav, ki jih imajo evropske države z uvedbo biometričnih potnih listov. Večina med njimi sicer že izdaja potne liste z digitalnimi fotografijami, v Franciji in Italiji pa še vedno delajo potne liste, ki ne izpolnjujejo digitalnih standardov, zato bi nekateri francoski in italijanski državljani za vstop v ZDA vendarle potrebovali vizum.