
Srbska policija je v petek aretirala pripadnika enote Škorpijonov Branislava Medića imenovanega Zvekana, ki je osumljen, da je sodeloval pri streljanju šestih Muslimanov iz Srebrenice julija 1995 v kraju Trnovo južno od Sarajeva.
Policija je že prejšnji teden priprla štiri pripadnike Škorpijonov, ki jih sumi, da so prav tako sodelovali v zločinu pri Trnovu. Do aretacij prvih pripadnikov Škorpijonov iz rezervne sestave enote srbske policije je prišlo po predvajanju posnetka ustrelitve šestih ujetnikov v Srebrenici na beograjski televizijski postaji B92 1. junija, ki so ga istega dne poprej prikazali tudi na sojenju nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću v Haagu.
Na posnetku je videti, kako skupina ljudi v uniformah z rdečimi baretkami s tovornjaka potegne šest preplašenih civilistov z zavezanimi rokami. Vojaki, za katere se je potem zvedelo, da so bili pripadniki Škorpijonov, so štiri ujetnike ustrelili, dvema pa naložili, naj izkopljeta grobove. Ko sta to storila, so tudi njiju ustrelili v hrbet.

V Beogradu se je 2. junija mudila glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte, ki je po vesti o aretaciji četverice pripadnikov Škorpijonov pohvalila "briljantno operacijo" srbskih oblasti. Takrat so priprli Slobodana in Alaksandra Medića, Pera Petraševića in Aleksandra Vukova.
Pomorili 8 tisoč Muslimanov
Kot so poročali srbski mediji, je predsednica beograjske nevladne organizacije Sklad za človekoljubno pravo (FHP) Nataša Kandić že pred skoraj dvema letoma zatrdila, da gre pri zločinu v Srebrenici, kjer so srbske sile julija 1995 ubile skoraj 8000 Muslimanov, za strategijo, ki jo je izdelalo srbsko notranje ministrstvo oziroma njena uprava državne varnosti.

Po omenjeni strategiji naj bi imele policijske enote iz Srbije sredi leta 1995 nalogo, da simulirajo napad na Sarajevo, kar naj bi prisililo armado BiH, da zaradi obrambe prestolnice umakne svoje enote z drugih bojišč, vključno iz okolice Srebrenice. V ta kraj blizu meje s Srbijo se je zateklo skoraj 30.000 Muslimanov, vojska bosanskih Srbov pod poveljstvom generala Ratka Mladića pa je začela ofenzivo na to mesto na vzhodu BiH 9. julija 1995 in ga zavzela nekaj dni pozneje.
Iz Srbije so na območje Srebrenice prišli pripadniki srbske policije, avtobuse, s katerimi so jih pripeljali, pa so uporabili za odvažanje muslimanskih ujetnikov. Vsak avtobus je imel nalogo prevzeti skupino ujetnikov iz Srebrenice, ki so jih zatem odpeljali na streljanje, je povedala Kandičeva.