
Par iz Hongkonga je tožil nekdanjega profesorja s Harvarda Marka Zimneyja, ker sta mu plačala dva milijona dolarjev, da bi na Harvard vpisal njuna sinova, vendar se nato to ni zgodilo, poroča časopis Boston Globe. "Ko je govor o sprejemanju na fakulteto, ni nobenih garancij in pika. Če vam nekdo obljublja, da vas lahko spravi na Harvard, potem je to prevara," je povedal Mark Kantrowitz, strokovnjak za financiranje in načrtovanje študija.
Gerald in Lily Čov, oba sicer prebivalca Kitajske, sta že leta 2010 na okrožnem sodišču v Bostonu vložila tožbo, v kateri sta zapisala, da sta Zimneyju plačala omenjena sredstva, saj jima je v zameno obljubljal izobraževanje za njuna sinova. Hkrati naj bi jima Zimney pomagal tudi pri darovanju denarja za druge fakultete in jima tako pomagal izogniti se domnevnemu rasizmu, ki naj bi bil uperjen proti azijskim darovalcem.
Poročeni par Zimneyja obtožuje za prevaro, kršitev pogodbe in neupravičeno bogatenje ter zahteva, da jima vrne njuna milijona. Sam je pred sodiščem odgovornost zavračal. Sedaj naj bi primer prevzelo zvezno sodišče, prvi narok pa je napovedan za prihodnji mesec.
Kantrowitz sicer pravi, da gre za res skrajen primer, vendar dodaja, da starši ameriških študentov porabijo velike vsote z namenom, da bi jim uspelo otroke vpisati na vodilne univerze, pri tem pa plačujejo svetovalce, ki naj bi prihodnjim študentom pomagali pri pripravah na sprejemne izpite in na pisanje esejev, ki jih zahtevajo fakultete.
Lani se je na Harvard vpisalo le 6,2 odstotka od 34.950 prijavljenih na vpis. Med osmimi elitnimi fakultetami je bila to najnižja vpisna stopnja. Sledi Columbia, na katero se je lahko vpisalo 6,9 odstotka vpisanih, na Yale pa 7,35 odstotka.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.