Preiskovalni sodnik, pred katerega je nekdanji hrvaški premier Ivo Sanader danes že stopil, je Sanaderju odredil 14-dnevni preiskovalni pripor, poroča Dnevnik.hr.
''V priporu je, govoril je s sodnikom. Čez 14 dni bo znova zaslišan in takrat bomo vedeli, ali ga bomo izročili ali mu bodo odredili nov 30-dnevni pripor,'' je dejala tiskovna predstavnica avstrijskega tožilca Barbara Feichtinger.
Sanaderja je sodnik povprašal o razlogih za pripor in njegovi identiteti. Prisoten je bil tudi njegov dunajski odvetnik. Na vprašanje, ali je Sanader privolil v izročitev, Feichtingerjeva ni želela odgovoriti, je pa povedala, da bi dokumentacija o izročitvi na sodišče morala prispeti naslednji teden, poroča HTV.
Okoli 18. ure je pred zapor prišel avstrijski odvetnik, ki si ga je Sanader sam izbral, Walter Suppan, ki je povedal, da Sanader ne nasprotuje izročitvi Hrvaški, saj je bil že na poti proti Zagrebu, ter da bo jutri, ko je na sporedu novo zaslišanje, sodniku to tudi povedal. ''Celoten postopek bi se lahko končal v desetih dneh. Ponavljam, da Sanader ni bežal pred policijo,'' je povedal Suppan, poroča Index.hr.
Vodja salzburškega zapora Dietmar Knebel je povedal, da je Sanader v dobrem zdravstvenem in psihičnem stanju. Zdravstveno ga je že pregledala medicinska sestra, v ponedeljek pa naj bi ga pregledal še zdravnik. "Vsakogar, ki ga pripeljejo k nam, zdravstveno pregledamo," je dejal. Povedal je še, da je Sanader včeraj zaprosil za zdravila, ki jih redno jemlje. Za katera zdravila gre, ni želel izdati, je pa povedal, da so mu jih dostavili.
Sanader si v zaporu deli celico s še enim zapornikom, ki ga bremeni sum povzročitve premoženjske škode.
"Zadeva je sedaj v rokah avstrijskega pravosodja," je zadevo komentiral avstrijski zunanji minister Michael Spindelegger. "V skladu z mednarodnim pravom je avstrijska policija izvršila, kar je od nje zahtevala mednarodna tiralica hrvaškega pravosodja," je dodal in ocenil, da bo Sanader izročen Hrvaški. Zadeva je morda "neprijetna za hrvaško vodstvo", a "dobro je, da ima sedaj besedo sodišče", je še menil.
Po besedah Spindeleggerja je Sanader "naredil zelo veliko za Hrvaško, da bi državo evropeiziral". "Obenem je jasno, da ga je treba poklicati na odgovornost, če se je okoristil ali kaj zagrešil," je povedal.
Sanaderja prijeli v Salzburgu
Sanaderja so namreč v petek popoldan v bližini Salzburga aretirali avstrijski policisti na podlagi mednarodne tiralice. Sanader je namreč pobegnil iz Hrvaške, tik preden so za njim razpisali zaporni nalog zaradi domnevne zlorabe položaja in vpletenosti v več afer z državnimi podjetji. Potem ko mu je hrvaški sabor odvzel imuniteto, so za njim razpisali tudi mednarodno tiralico. Sanader naj bi sicer nameraval preko Münchna odpotovati v ZDA, saj je že rezerviral letalsko vozovnico, a mu je niso prodali, ker mu ZDA niso izdali vizuma.
Postopek avstrijske izročitve Hrvaški bi lahko trajal kar dve leti, pravi zagrebški odvetnik Zvonimir Hodak. Ta je namreč v zelo podobni situaciji zastopal Vladimirja Zagorca. ''Mislim, da bi se lahko ponovil proces, kakršen je potekal v primeru Zagorac,'' je dejal odvetnik, poroča hrvaški portal Index.hr.
Verjetneje je, da bo nasprotoval izročitvi
Odvetnik Hodak pravi, da sedaj obstajata dva scenarija, po katerih bi se situacija lahko razvijala. Prva možnost je, da Sanader privoli v izročitev. V tem primeru bo treba opraviti le pravosodne formalnosti, Sanader pa bi lahko bil izročen v manj kot mesecu dni.
Vendar je po Hodakovem mnenju veliko verjetnejša druga možnost. Da bo Sanader nasprotoval izročitvi, s čimer se bi situacija zelo zapletla. ''Če se Sanader ne bo strinjal z izročitvijo, bodo njegovi avstrijski odvetniki verjetno trdili, da na Hrvaškem proti njemu vodijo politični proces,'' meni Hodak.
Postopek gre tako: hrvaška stran mora najprej zahtevati izročitev, nato mora avstrijsko sodišče odločiti, ali so izpolnjeni vsi pogoji iz konvencije med Avstrijo in Jugoslavijo, ki jo je kasneje prevzela Hrvaška. Takrat sledi sprejetje odločitve na prvi stopnji, ki se posreduje višjemu sodišču. Na koncu odločitev sprejme avstrijsko pravosodno ministrstvo v skladu z oceno višjega sodišča. Ministrstvo lahko izročitev potrdi ali jo zavrne na podlagi argumentov, da Sanaderja na Hrvaškem preganjajo po politični liniji. Gre za zapleten in dolgotrajen proces, piše Index.hr.
Da Sanader ne bo nasprotoval svoji izročitvi, je že potrdil njegov splitski odvetnik Željko Gulišija. Vendar se je že v petek izkazalo, da tisto, kar Sanader napove, ne drži nujno vedno. Sanaderjev odvetnik lahko od avstrijskega sodišča zahteva, da ga izpustijo ob plačilu varščine. V tem primeru mora Sanader na sodišču pustiti svoj potni list.
"Ne bo plačal manj kot milijon evrov"
''Enaka situacija v primeru Vladimirja Zagorca je trajala dve leti. Če Sanader ne bo hotel biti izročen ali bi želel zavlačevati, ima za to na razpolago dovolj proceduralnih možnosti,'' pravi Hodak.
Po Hodakovih besedah je sicer tudi verjetno, da bo Avstrija dovolila, da Sanader odločitev o izročitvi počaka na svobodi. ''To je seveda odvisno od višine varščine, ki jo bo določilo sodišče. Zagorac je plačal milijon evrov varščine. Verjamem, da Sanader lahko ponudi dovolj denarja, on ima od kod vzeti, da bo ves čas v Avstriji prebil na svobodi,'' meni Hodak.
Avstrijski mediji sicer omenjajo tudi možnost, da bi Sanader zaprosil za politični azil. ''To je vsekakor njegova pravica. Ne verjamem pa, da bo azil tudi dobil. To je namreč v Avstriji težje doseči kot na primer v Veliki Britaniji,'' dodaja Hodak.
V Remetincu ga čaka osem kvadratnih metrov
Po izročitvi bodo Sanaderja nemudoma pripeljali v zagrebški zapor v Remetincu, kjer ga bodo namestili v celico velikosti osem kvadratnih metrov, v kateri bo zgolj ena postelja, napoveduje Jutarnji list.
Sanader naj bi bil na posebnem oddelku, da bi ga zavarovali pred ostalimi zaporniki, ki bi lahko izražali svoj bes ali frustracije proti njemu, je za Jutarnji list povedal direktor zapora Tomislav Kralj.
Innsbruck ali Dunaj?
Po poročanju avstrijske televizije ÖRF naj bi Sanaderja v nadaljnjem postopku prepeljali v Innsbruck. Tam ima namreč uradno prijavljeno začasno bivališče, s tem pa imajo tamkajšnje oblasti tudi primernejše pristojnosti v postopku.
Spet drugi mediji poročajo, da bi ga lahko prepeljali celo na Dunaj, in sicer zaradi vpletenosti v afero z banko Hypo Alpe Adria.
A tiskovna predstavnica avstrijskega tožilca Barbara Feichtinger je povedala, da Sanader ostaja v Salzburgu, tam, kjer so ga prijeli. ''Čeprav se je ugibalo, da bi Sanaderja lahko premestili v Innsbruck, ker je zahteva za izročitev prišla od tam, se to ne bo zgodilo,'' je povedala.
Dobili so ga zaradi mobilnega telefona
Po poročanju hrvaškega časnika Jutarnji list so policisti Sanaderja našli s pomočjo signala mobilnega telefona. Tik pred aretacijo, ki jo je izvedla posebna enota za lovljenje beguncev Kobra, je namreč po telefonu dal intervju za časnik Slobodna Dalmacija.
"Kozarec vode, prosim," pa naj bi dejal Sanader, potem ko so ga pripeljali v avstrijski preiskovalni center, piše Večernji list. Dodaja, da so Sanaderja prijeli na cestninski postaji pri St. Michaelu na turski avtocesti, ko se je v hčerkinem modrem hrošču peljal proti jugu.
Sanader trdi, da se je v času aretacije vračal na Hrvaško. Trdi, da spoštuje hrvaške zakone in da je nameraval po vrnitvi obračunati s premierko Jadranko Kosor in Vladimirjem Šeksom, ki sta po njegovih besedah sprožila politični pregon proti njemu. Kot je dejal v omenjenem intervjuju, se Kosorjeva in Šeks bojita, da jima bo prevzel oblast.
''Ne pade mi na pamet, da bi se branil z molkom. Branil se bom z resnico. Jaz nisem ne lopov ne kriminalec,'' je za Slobodno Dalmacijo dejal Sanader.
Lahko bi preprečili pobeg
Novi list pa piše, da bi državni tožilec Mladen Bajić v četrtek lahko preprečil Sanaderjev pobeg iz Hrvaške, če bi izdal nalog za izvajanje ukrepov za poostreni nadzor osumljenca. Gre za prepoved odhoda iz prebivališča in odvzem potnega lista.
"Sanaderja bi lahko spremljali, snemali njegove telefonske pogovore, preiskali njegovo stanovanje. Lahko bi ga povabili na pogovor z državnim tožilcem ali preiskovalnim sodnikom," dodaja reški časnik. Edino, česar ne bi smeli storiti, preden so dobili pooblastila, je, da bi ga prijeli in priprli v preiskovalnem zaporu, še navaja časnik.
Poudarja, da glavni državni tožilec, notranji minister Tomislav Karamarko in premierka Jadranka Kosor, ki je podprla njune poteze, nimajo pojma o zakonu ali ga niso nameravali izvajati. "Ne vemo, ali je bolj tragično eno ali drugo, niti tega, kdaj jih bomo še enkrat dobili po glavi," sklene Novi list.
Tudi hrvaški predsednik Ivo Josipović očitno meni, da Sanader ne bi smel zapustiti države. Za to, da mu je pobeg uspel, sta po njegovem mnenju dva krivca, policija in državno tožilstvo. Ob tem je izrazil upanje, da se bodo pomanjkljivosti, ki so bile vzrok za pobeg, sedaj odpravile.
Hrvaški pravosodni minister Bošnjaković je zavrnil obtožbe hrvaške opozicije in dela medijev, da bi policija v četrtek lahko preprečila Sanaderjev pobeg iz Hrvaške. "Hitro smo se odzvali, pristojne službe so zahtevale objavo mednarodne tiralice. Zdi se mi, da so vsi organi dobro ukrepali," je sklenil pravosodni minister.
Univerza Columbia prekinila sodelovanje z njim
Večernji list še poroča, da je medtem tudi inštitut Harriman pri znani newyorški univerzi Columbia odpovedal sodelovanje s Sanaderjem. Časnik piše tudi, da je urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) zahteval zamrznitev celotnega Sanaderjevega premoženja.
Kaj mu očitajo?
Uskok Sanaderja bremeni, da je deloval kot organizator kriminalne skupine, ki je vlekla denar iz javnih podjetij in državnih ustanov, pri njem pa je končalo približno 30 milijonov kun (približno štiri milijone evrov), poroča Jutarnji list, ki poudarja, da je Sanader 16. ali zadnjeobtoženi v omenjenem primeru, bolj znanem kot afera Fimi-Media.
Mate Matić sicer ni več Sanaderjev odvetnik. Matić namreč zagovarja Darka Beuka, člana uprave javnega podjetja za gozdno gospodarstvo Hrvatske šume, ki je osumljenec v primeru Fimi-Media. In Sanaderjeva obtožnica naj bi vključevala vpletenost v afero Fimi-Media in tudi v afero v zvezi z malverzacijami v hrvaškem elektrogospodarstvu HEP. To teorijo podpira tudi včerajšnja aretacija Sanaderjevega prijatelja in lastnika Diokia Roberta Ježića. Gre za četrtoobtoženega v primerih malverzacij v hrvaškem elektrogospodarstvu HEP in Diokiu. Kot poročajo hrvaški mediji, je Sanader tretjeobtoženi v primeru HEP, ker naj bi svojemu prijatelju Ježiću omogočal privilegiran položaj pri nakupu elektrike od HEP za Dioki.
Šeks: Zame je to uresničenje pravne države
Podpredsednik hrvaškega sabora Vladimir Šeks je aretacijo komentiral kot uresničitev pravne države in vladavine prava. Sicer pa Šeks meni, da bi se Sanader težko kje zares skril. Ob tem zavrača Sanaderjeve navedbe, da gre za politični pregon s strani HDZ. Ne verjame, da bi Avstrija ali katera koli druga država glede na politično breme, ki ga nosi nekdanji premier, kupila njegove navedbe o političnem pregonu.
Šeks je po poročanju Dnevnik.hr tudi dejal, da nihče v vrhu HDZ ni niti sumil, da naj bi Sanader v zadnjih dneh preko Fimi-Medie pridobival velike količine gotovine. ''To je on počel v nekem paralelnem sistemu, skritem pred očmi vseh ostalih v stranki,'' je dejal Šeks, ki upa, da se bo to tudi dokazalo.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.