Redki izbranci bodo imeli letos priložnost, da na lastne oči vidijo legendarni Titanik, ki se je pred več kot stoletjem izginil v ledenih valovih Atlantskega oceana.
Tako imenovano ekspedicijo Raziskava Titanik (Titanic Survey Expedition) bo izvedla ameriška družba OceanGate, ki je potop do razbitine sicer načrtovala že za maj 2018. Zaradi vremenskih razmer je bila pustolovščina nato prestavljena na leto 2019.
Titanik je iz Southamptona odplul 10. aprila 1912. Potovanje v najprestižnejših kabinah Titanika je bilo že leta 1912 luksuz, ki so si ga lahko privoščili le redki. To simbolno odraža tudi cena tokratnega potovanja - 105.129 dolarjev (91.855 evrov), kar je približno toliko, kot bi danes stala vozovnica za potovanje v prvem razredu na Titaniku.
Odprava bo trajala 11 dni. Začela se bo v mestu St. John's, v kanadski provinci Nova Fundlandija, od koder bodo potniki s helikopterjem poleteli do ladje, kjer jih bo pričakala ekipa, ki bo nato v šestih terminih izvedla potop. Po navedbah družbe OceanGate, je na voljo le še nekaj mest v dveh terminih - med 21. in 30. julijem in med 29. julijem in 7. avgustom. Prvi pustolovci se bodo v globine sicer podali med 27. in 6. julijem.
"Posadki se boste na enem od potopov pridružili kot 'strokovnjak za misijo', po potrebi jim boste tudi pomagali in nudili podporo," so navedli pri ameriški družbi in dodali, da je v vsakem terminu na voljo devet takšnih mest. Tisti, ki se želijo pridružiti ekipi, morajo biti starejši od 18 let in sposobni potovanja po nemirnem morju v majhnem plovilu. Biti morajo prilagodljivi, mobilni in imeti dobro ravnotežje. Pred ekspedicijo se morajo udeležiti tudi posebnega tečaja za to, da so kot potniki lahko prisotni na plovilu, imanovanem Titan. Gre za plovilo, prej znano pod imenom Cyclops 2, s katerim se lahko pet ljudi potopi do globine 4000 metrov., poroča RT.
Titanik domišljijo razburja že vse od potopa. V noči iz 14. na 15. april 1912 se je po trku z ledeno goro potopil zgolj v dveh urah in 40 minutah. Umrli so 1503 potniki in člani posadke, preživelo pa jih le 705.
Zanimanje za potopljeni potniški parnik se je še dodatno okrepilo, ko je Robert Ballard z ekipo pred 34 leti našel ostanke razbitine. Ta leži na 3840 metrih globine, približno 643 kilometrov vzhodno od Nove Škotske. Strokovnjaki opozarjajo, da razbitina hitro propada in bi kmalu lahko postala povsem neprepoznavna. Nedavno odkrita 'ekstremofilna bakterija' bi tako lahko namreč v 15 do 20 letih povsem uničila tisto, kar je ostalo od ladje.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.