Po podatkih srbskih obveščevalnih služb za nemiri na severu Kosova, ki so izbruhnili pred desetimi dnevi, stoji srbski poslovnež Zvonko Veselinović iz Kosovske Mitrovice in njegova skupina, poročajo srbski mediji. Srbska pravosodna ministrica Snežana Malović je že napovedala možnost uvedbe kazenskega postopka proti zloglasnemu poslovnežu.
Srbski mediji, med njimi tudi časnik Blic, so danes poročali, da je Veselinović glavni tihotapec goriva in cigaret na severu Kosova in da je konec septembra skupaj s skupino dvajsetih oboroženih mož vodil lokalne Srbe v spopadu z mirovnimi silami Kfor na mejnem prehodu Jarinje.
Blic se sklicuje na ugotovitve srbskih obveščevalnih služb, ki so pred tednom dni o vpletenosti Veselinovića v spopade na mejnem prehodu Jarinje obvestile parlamentarni odbor srbskega parlamenta za varnost. Informacije so bile označene kot državna skrivnost, vendar jih je v začetku tedna razkril nekdanji srbski zunanji minister Vuk Drašković.
Po ugotovitvah obveščevalnih služb je Veselinovićeva skupina v noči pred izbruhom spopadov 27. septembra postavila barikade ob vojaški bazi Kforja. Kfor je to razumel kot provokacijo in v zgodnjih jutranjih urah postavil bodečo žico in začel rušiti barikado. Kake tri ure kasneje je skupina okoli dvajsetih Srbov na čelu z Veselinovićem napadla sile Kfor, ki so odgovorile s solzivcem in gumijastimi naboji.
Okoli poldne je na kraj dogajanja prispelo okoli tisoč Srbov, pa tudi tovornjak ob spremstvu oborožene skupine Srbov, ki so skušali vdreti na območje Kforja. Ob poskusu ameriških pripadnikov Kforja, da bi ustavili vozilo in aretirali voznika, so izbruhnili spopadi, slišati pa je bilo tudi streljanje, pri čemer ni jasno, kdo je začel prvi streljati. V spopadih so bili ranjeni štirje pripadniki Kforja in sedem Srbov.
Iz obveščevalnih podatkov izhaja, da so bili Srbi tisti, ki so začeli spopad s Kforjem na Jarinju, vendar se to skriva pred javnostjo. Kot je še povedal nekdanji minister Drašković, je Kfor v vojaški bazi posnel celotno dogajanje in posnetke posredoval srbskim oblastem.
V obveščevalnih podatkih se sicer Veselinovića poleg tihotapstva povezuje tudi z nedavnimi grožnjami s smrtjo vodji srbske pogajalske skupine Borku Stefanoviću in ministru za Kosovo Goranu Bogdanoviću.
Za nikogar ne velja zaščita
Pravosodna ministrica Malovićeva je v Beogradu danes zatrdila, da za nikogar, ki je storil kaznivo dejanje, ne velja zaščita, pa tudi ne za Veselinovića. Ob tem je napovedala, da v kolikor bodo srbski pravosodni organi našli dovolj dokazov, da je Veselinović zagrešil kaznivo dejanje, bodo proti njemu sprožili kazenski postopek, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Vendar pa je Veselinović, vse dokler se nahaja na severu Kosova, zunaj dosega rok srbskih pravosodnih oblasti, zaradi cestnih blokad pa trenutno ostaja nedosegljiv tudi za pravosodne organe misije EU Eulex.
Zaradi napetosti zamik pri zmanjševanju sil Nata na Kosovu
Operacija zveze Nato Kfor je bila zaradi nedavnih napetostih na severu Kosova ena osrednjih tem tokratnega zasedanja obrambnih ministrov 28 članic zavezništva v Bruslju.
Med ministri je prevladala splošna ocena, da je Kfor za razliko od dogodkov marca 2004 tokrat ukrepal pravočasno, koordinirano in ustrezno odmerjeno ter na ta način preprečil širjenje nemirov in nestabilnosti v državi in regiji.
Zaradi napetosti in nemirov na severu Kosova bo proces nadaljnjega zmanjševanja sil Kfor oziroma prehoda v fazo Vrata 3, ki predvideva okoli 2500 pripadnikov Kforja na Kosovu, časovno nekoliko zamaknjen.
Državni sekretar na obrambnem ministrstvu Boris Balant ocenjuje, da bi bilo prehod v Vrata 3 možno izvesti konec leta 2012 ali v začetku leta 2013, razprava o tem pa bi se na vojaški ravni lahko začela v začetku prihodnjega leta. Sedaj šteje Kfor okoli 6000 pripadnikov.
Državni sekretar je ob tem poudaril, da je treba, ko se bo govorilo o zmanjševanju sil Kfor, zagotoviti prenos varnostnih pristojnosti na misijo Eulex in na kosovsko policijo na severu Kosova in ob meji s Srbijo.
"Kar se Slovenije in Kosova tiče, je za zdaj naše stališče nespremenjeno. To pomeni, da ostajamo na Kosovu s približno 300 pripadniki slovenske vojske, njihove naloge pa tudi ostajajo nespremenjene," je pojasnil Balant.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.