
Tajski premier Abhisit Vejjajiva je danes sprva napovedal, da bodo oblasti v Bangkoku zaradi nasilja, v katerem je bilo v zadnjih treh dneh po najnovejših podatkih ubitih 25 ljudi, uvedle policijsko uro. Vendar pa naj bi se po zadnjih podatkih premislili in policijske ure zaenkrat še ne bodo uvedli. Po navedbah tajske vojske to namreč zaenkrat še ni potrebno, poročajo tuji mediji. To nam je potrdil tudi Tomaž Bodner, Slovenec, ki živi na Tajskem, ki je še dejal, da so protestniki napovedali, da policijske ure, če bo uvedena, ne bodo upoštevali.
Vojska je medtem v Rajapraropu tako v tajščini kot tudi v angleščini pozvala, naj ljudje ne hodijo ven in naj ostanejo doma, dodal pa je še, naj se ne zadržujejo v bližini oken.
Nekateri tajski mediji še poročajo, pravi Bodner, da želijo nekateri protestniki s svojimi otroki zapustiti rdečo enklavo, vendar pa jim vodje oziroma njihovi varnostniki tega ne dovolijo. Trdili naj bi, da je to v interesu njihove varnosti, saj jih bo izven enklave vojska takoj postrelila.
Bodner dodaja, da je krizni center vlade napovedal, da bodo v sodelovanju z Rdečim križem poskušal evakuirati ženske, otroke in starejše iz rdeče enklave. Ob tem pa je tajski Rdeči križ opozoril tudi, da so zaloge krvi v bolnišnicah nizke, ter pozval ljudi h krvodajalstvu.
Zaradi krvavih spopadov med tajskimi silami in protivladnimi protestniki bodo šole ostale zaprte. Kot je napovedal tajski premier, bo kakih 400 javnih šol, ki bi se morale po počitnicah odpreti v ponedeljek, zaprtih še najmanj en teden.
Abhisit je sicer davi v radijskem nagovoru prebivalcem poudaril, da so za nasilje odgovorni "oboroženi teroristi", ki jih mora vlada zatreti. Po njegovih besedah je konflikt dosegel točko, ko je protivladne proteste, ki trajajo že od sredine marca, nemogoče končati z mirnimi sredstvi. Protestniki so medtem sporočili, da so se pripravljeni pogajati, saj "je nujno ustaviti umiranje ljudi, politika pa lahko počaka". Vodja protesnikov Nattawut Saikua je ob tem predlagal pogajanja, ki bi jih vodili ZN, kot pogoj pa je postavil umik vojske z območja rdeče enklave.
Predstavnik vlade je takšna pogajanja zavrnil z besedami, da zunanje pomoči ne potrebujejo. „Nobena tajska vlada še nikoli ni dopustila, da bi se kdo vmešaval v notranje zadeve države,“ je dejal.
Doslej je bilo ubitih že najmanj 30 civilistov, 232 je ranjenih, med njimi je tudi nekaj tujcev. Nad območjem, kjer se zadržujejo protestniki, se medtem vali oblak črnega dima, saj so v spopadih z vojsko protestniki zažgali gume, ki služijo kot barikade.
Protestnikom zmanjkuje zalog
Po navedbah Bodnerja protestniki zdaj odkrito priznavajo, da jim zmanjkuje nafte za električne generatorje, vode in hrane. Zato spet grozijo z nakupovanjem brez plačila v bližnjih veleblagovnicah.
Nekateri mediji poročajo, da jim zaloge vozijo kombiji, prebarvani kot reševalna vozila. Protestniki sicer opozarjajo na možnost državljanske vojne po tem, ko je vojska dobila ukaz, da ustreli oborožene protestnike, če jih vidi.

Po Bodnerjevih navedbah vodja protestnikov ocenjuje, da je v Rajaprasongu med 10 in 20 tisoč protestnikov. Vojska jih ocenjuje na pet do osem tisoč, novinarji pa na največ tri tisoč. Sicer pa protestniki še vedno zahtevajo isto – konec izrednih razmer, takojšnjo razpustitev parlamenta ter umik vojske.
Spomnimo
Napetosti med protestniki v značilnih rdečih srajcah in tajskimi oblastmi so se znova začele stopnjevati v četrtek, ko je premier Abhisit napovedal, da bo v prestolnico po dveh mesecih bolj ali manj nasilnih protestov povrnil mir in pri tem, če bo potrebno, uporabil tudi silo.
Pred dnevi je sicer že kazalo, da bodo protestniki z oblastmi naposled le našli skupni jezik, saj je Abhisit za jesen napovedal razpustitev parlamenta in sklic predčasnih volitev. Rdečesrajčniki so dogovor sprva sprejeli pod določenimi pogoji, vendar so pogajanja z vlado nato padla v vodo. Abhisit pa je svojo ponudbo v četrtek dokončno umaknil.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.