
V treh eksplozijah bomb na ulicah Mumbaja je umrlo 18 ljudi, je sporočil indijski notranji minister Palaniappan Chidambaram, ki je tako znižal skupno število žrtev z 21. Ranjenih je bilo 131 ljudi, od tega jih je 23 v kritičnem stanju. Odgovornosti za napad ni prevzela še nobena skrajna skupina, oblasti pa naj bi jo po neimenovanih virih blizu policiji pripisale lokalni islamistični skupini Indijski mudžahidi, ki naj bi jo podpirali pakistanski militantneži.
"Vse skupine, ki so sposobne izvesti tak teroristični napad, so osumljene. Vse aspekte bomo preiskali, šli bomo po poti vsake sledi. Na ljudi apeliram, naj ne špekulirajo," je dejal minister.
Ministrstvo sicer slovenskim državljanom, ki se mudijo v Indiji, svetuje previdnost zaradi včerajšnjih napadov.
"To je še en napad na srce Indije, srce Mumbaja. Popolnoma se bomo posvetili izzivu, smo bolje pripravljeni kot 26. novembra," pa je povedal premier zvezne države Maharaštra Prithviraj Chavan. Bombe so v treh različnih predelih 12-milijonskega mesta eksplodirale skoraj sočasno. Ena je bila nameščena v avtomobilu, druga pa je bila na motornem kolesu. Po prvih ocenah naj bi šlo za doma narejene eksplozivne naprave.
Napad pa se je zgodil v času, ko se mora premier Manmoham Singh v javnosti zagovarjati zaradi korupcije, ponovno pa se oživlja tudi opozicija. V tem tednu je premier nekoliko reformiral vlado, a številni mu očitajo, da so bile reforme prepozne in premalo temeljite. Sicer pa so oblasti poostrile varnostne ukrepe v vseh mestih. Singh je prebivalce finančne prestolnice pozval, naj ostanejo mirni.

Tokrat časopisi špekulirajo, da bi lahko bili napadi povezani tudi z indijskim podzemljem, saj sta bili napadeni dve tržnici, na katerih prodajajo tudi diamante, zlato in srebro. A napade so v Mumbaju že leta 2008 izvedli pakistanski skrajneži. Kakršne koli obtožbe, da za vsem skupaj stoji Islamabad, pa bodo še dodatno poslabšale že tako slabe diplomatske odnose med Indijo in Pakistanom. Napade sta že včeraj obsodila pakistanski predsednik Asif Ali Zardari in premier Raza Gilani.
Napad je obsodil tudi ameriški predsednik Barack Obama, ostri pa so bili tudi v Varnostnem svetu Združenih narodov. Trenutni predsedujoči Varnostnemu svetu Peter Wittig je dejal, da to telo ZN izraža iskreno sožalje vsem sorodnikom žrtev, hkrati pa je napad označil za gnusnega. "Varnostni svet je odločen, da se bo boril proti vsem oblikam terorizma," je dodal.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.