
Odgovornost za napad v jordanski prestolnici Aman je prevzela iraška celica mednarodne teroristične skupine Al Kaida. “Naši najboljši borci so izvedli nov napad. Izbrali so tri hotele, kjer se zadržujejo naši sovražniki,” naj bi Al Kaida zapisala na neki internetni strani. V izjavi so še zapisali, da bo njihov vodja, jordanski skrajnež Abu Musab al Zarkavi, pozneje izdal še več podrobnosti. Verodostojnost izjave še preverjajo.
Trije samomorilci razstrelili tri hotele

V sredo okoli 21. ure po lokalnem času so v Amanu trije samomorilski napadalci napadli tri velike hotele. Podatki o številu žrtev se razlikujejo. Jordanske varnostne službe, ki jih citira tiskovna agencija Reuters, pravijo, da je umrlo 56 ljudi, 110 oseb pa naj bi bilo ranjenih. Namestnik jordanskega premierja, na katerega se sklicujeta spletni strani CNN.com in Spiegel.de, pa govori o 67 ubitih in 150 ranjenih.
Bombe odjeknile skoraj istočasno
Samomorilci so udarili skoraj istočasno, napadli pa so zelo znane in velike hotele Grand Hyatt, Radisson SAS in Days Inn. V njih prenočuje veliko tujih poslovnežev, diplomatov in turistov, med katerimi je največ Američanov.
Prva eksplozija naj bi odjeknila v hotelu Grand Hyatt, kjer je potekalo manjše poročno slavje. Varnostne kamere so pokazale, da se je po predverju hotela sprehajal sumljiv moški, ki je imel okoli pasu nameščen eksploziv. Varnostniki so ga vprašali, kaj počne v hotelu, in ta jim je z iraškim naglasom odgovoril, da se le sprehaja. Nekaj sekund pozneje se je razstrelil.

Druga, najmočnejša eksplozija, je odjeknila v hotelu Radisson SAS, kjer je približno 300 ljudi proslavljalo poroko. Tudi tukaj naj bi se razstrelil samomorilec.
Varnostne službe hotela Days Inn so preprečile večjo škodo, saj so samomorilca poskušali zaustaviti. Terorist se je skušal z avtomobilom, polnim eksploziva, zapeljati v hotel, vendar so mu to preprečili. Avto-bomba je eksplodirala na dvorišču hotela.
Slovenci na varnem
V Jordaniji trenutno počitnikuje najmanj 56 Slovencev. Kot je za 24ur.com povedal predstavnik turistične agencije TAO, je 40 slovenskih državljanov, ki potujejo z njimi, na varnem. Trenutno se nahajajo na jugu Jordanije in želijo nadaljevati s potovanjem. Če pa bi se želeli vrniti v Slovenijo, bi to takoj uredili, so še dodali. Sicer pa bodo najverjetneje potovanje, ki ga načrtujejo konec meseca, odpovedali, saj med drugim vključuje ogled Amana.

S Kompasa pa so sporočili, da imajo v Jordaniji skupino šestnajstih turistov, ki so prav tako nepoškodovani in na varnem. Svoje potovanje bodo nadaljevali v Dubaj. Kot so nam še pojasnili, Kompas ne namerava odpovedati načrtovanih potovanj v Jordanijo, saj se pri načrtovanju izletov izogibajo krajem, za katere menijo, da bi bili lahko nevarni.
Med ranjenimi tudi tujci
Jordanske varnostne službe sporočajo, da je med mrtvimi največ Jordancev, identitete 30 žrtev pa še vedno ugotavljajo. V napadih pa naj bi umrlo najmanj 11 tujcev. Med ubitimi so po prvih podatkih Savdijec, Palestinec, Indonezijec, trije Kitajci in pet Iračanov. Po podatkih ameriškega veleposlaništva v Amanu je med žrtvami vsaj en ameriški državljan.

Strogi varnostni ukrepi
Jordanske oblasti so takoj po napadu zaostrile varnostne ukrepe. Zaprli so celotno območje okoli hotelov in vse ceste okoli tujih veleposlaništev. Jordanski premier Adnan Badra je povedal, da bodo šole in vladna poslopja do nadaljnjega zaprta. Po poročanju Spiegel.de naj bi policija ponoči aretirala tri Iračane, ki so imeli pri sebi več načrtov jordanske prestolnice.
Napad ni presenečenje

Jordanija je že nekaj časa veljala za verjetno tarčo terorističnih napadov, saj je tesna zaveznica ZDA v boju proti terorizmu in je v preteklosti zaprla že več islamskih skrajnežev, ki naj bi pripravljali napade v tej zmerni islamski državi. V Jordaniji so v zadnjih dveh letih odkrili tudi najmanj deset terorističnih celic, povezanih s teroristično mrežo Al Kaida. Več skrajnežev je bilo na smrt obsojenih tudi v odsotnosti, med njimi tudi v Jordaniji rojeni vodja Al Kaide v Iraku al Zarkavi.
Poleg tega, da velja za priljubljeno turistično destinacijo, je Jordanija postala tudi pribežališče agencij Združenih narodov, humanitarnih delavcev in tujih poslovnežev, ki so se umaknili pred nasiljem v povojnem Iraku. Za pogodbene delavce in novinarje v Iraku predstavlja tranzitno državo.
Jordanski kralj obsodil teroristične napade
Jordanski kralju Abdulah II. je ostro obsodil "teroristične kriminalne napade". "Ti teroristični napadi so kriminalna dejanja, ki so jih izvedle teroristične skupine," je navedel Abdulah II., ki ga trenutno ni v Jordaniji.
Jordanski kralj je še poudaril, da Jordanija ostaja odločena nadaljevati boj proti terorizmu, terorističnim skupinam in vsemi tistimi, ki podpirajo njihove dejavnosti. "Roka pravice bo dosegla kriminalce, ki so želeli s svojimi dejanji prizadeti nedolžne civiliste," je še dodal.
Visoki predstavnik za zunanjo in varnostno politiko Evropske unije Javier Solana pa je dejal, da napade v jordanski prestolnici ni opravičila, terorizem pa je označil kot napad na vrednote, "ki jih delimo vsi." Solana je izrazil tudi sožalje jordanskemu kralju Abdulahu II..

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je izjavil, da so bili napadi prezira vredni in jih EU zato najostreje obsoja. Ob tem je izrazil tudi sožalje družinam žrtev in prebivalcem Jordanije ter napovedal nadaljnje tesno sodelovanje med EU in Amanom v boju proti terorizmu.
Generalni sekretar zveze NATO Jaap de Hoop Scheffer je poudaril, da za to "nesmiselno uničevanje" ni opravičila ter napovedal, da bo severnoatlantsko zavezništvo še naprej sodelovalo z Jordanijo in celotno mednarodno skupnostjo v boju proti mednarodnemu terorizmu.
Iraški predsednik Džalal Talabani pa je po napadih v sosednji Jordaniji izpostavil, da je terorizem postal "mednarodna kuga", s katero se bodo morale arabske države in mednarodna skupnost odločneje spopasti.
Napade so že obsodili ameriški predsednik George Bush, britanski premeir Tony Blair in palestinski predsednik Mahmud Abas. Današnji obisk v Amanu pa je zaradi nevarnosti odpovedal generalni sekretar Združenih narodov Kofi Anan.