Pakistanske oblasti so objavile ime glavnega osumljenca za načrtovane napade, gre za britanskega državljana Rashida Raufa. Prav tako so prepričani, da za napadi stojijo pripadniki Al Kaide.
Britanska centralna banka je sicer zamrznila sredstva 19 ljudi, ki naj bi sodelovali v teroristični zaroti načrtovanja napadov na potniška letala na poti med Veliko Britanijo in ZDA. Pri tem je banka tudi razkrila imena 19 od skupno 24 osumljencev, ki jih je policija prijela v četrtek. Večina ima muslimansko ime, najstarejši je star 35 let, najmlajši pa 17.
Potem ko so britanske oblasti v četrtek preprečile teroristični napad na potniška letala, so v Britaniji in v ZDA danes poostrili varnostne ukrepe na letališčih. Stopnja ogroženosti na poletih med Veliko Britanijo in ZDA se je povišala na najvišjo, rdečo barvo, na vseh ostalih ameriških letališčih pa z rumene na oranžno. Na letališčih v Britaniji za varnost skrbi oborožena policija. Kot je povedal britanski notranji minister John Reid, v državi ostaja najvišja stopnja pripravljenosti iz previdnosti, saj oblasti ne morejo biti 100-odstotno prepričane, da so aretirale vse člane zarote. Veliko drugih držav je dvignilo stopnjo pripravljenosti pred morebitnim terorističnim napadom.
Danes na britanskih letališčih sicer ni bilo več takšnega kaosa kot včeraj. Potniki in osebje se še vedno soočajo z gnečo, zamudami in številnimi odpovedmi letov. Najhuje je na glavnem britanskem letališču Heathrow, kjer so v četrtek odpovedali 621 letov, nekoliko manj motenj v letalskem prometu opažajo na drugem največjem letališču Gatwick in drugod po državi. Danes je tako s Heathrowa poletelo 60 odstotkov predvidenih kratkih letov in 75 odstotkov dolgih. Veliko potnikov je sicer poiskalo tudi druga sredstva prevoza.
Poleti v London z Brnika po voznem redu
Tiskovna predstavnica Brnika Brigita Zorec je za 24ur.com potrdila, da je zjutraj letalo Adrie, sicer z manjšo zamudo, poletelo v London. Strokovna sodelavka za kooperativno komuniciranje pri Adrii Airways Adrijana Šelj je potrdila, da je letalo Boeing s 108 potniki na krovu zjutraj ob 7.25 uri poletelo z brniškega na londonsko letališče Gatwick, ter da se je v Ljubljano vrnilo po predvidenem voznem redu z enakim številom potnikov. Šeljeva je še povedala, da so potnike, ki iz Londona nadaljujejo lete, vnaprej obvestili o poostrenih varnostnih ukrepih, ki jih zahtevajo londonske letališke oblasti. Tako so jih že na brniškem letališču podrobno pregledali, jim dali plastične vrečke za osebne stvari ter podrobno pregledali prtljago. Potniki, ki nadaljujejo lete po Veliki Britaniji oziroma potujejo naprej v ZDA, so dolžni oddati ročno prtljago ob prijavi na let, tisti, ki potujejo samo v britansko prestolnico, pa jo lahko vzamejo s seboj na letalo.
Aretirane zaslišuje protiteroristična policija
Britanske in pakistanske oblasti so v nočnih akcijah aretirale 24 moških. Britanski tajni agent se je namreč infiltriral v skupino osumljenih. Aretirane zaslišuje protiteroristična policija, ki pravi, da bi eksplozije lahko vodile do ‘množičnega umora’.
Aretirani niso kupili letalskih vozovnic, temveč so na internetu skrbno preučili polete letal v različna mesta, ki bi vzleteli približno ob istem času. Dva od osumljenih sta pred kratkim potovala v Pakistan ter kasneje preko interneta prejela plačilo, navajajo ameriški vladni viri. Po navedbah britanskega Channel 4 je med aretiranimi muslimanski socialni delavec in uslužbenec na letališču Heathrow, ki je imel dostop do vseh območij letališča.
Pakistanske oblasti pa so že pred desetimi dnevi aretirale dva Britanca v povezavi z načrtom eksplozije letal.
Ravno zaradi povezav osumljencev s Pakistanom in zaradi še nekaterih drugih znakov je vse več preiskovalcev prepričanih, da je bila zarota delo mednarodne teroristične mreže Al Kaida. To naj bi dokazovala tudi neka avdio kaseta, ki govori o mučeniški smrti in ki so jo našli pri enem od aretiranih v Veliki Britaniji.
Britanski notranji minister Reid je po aretacijah povedal, da je policija prepričana, da so ujeli ‘glavne akterje’. Ameriški vladni viri pa trdijo, da se britanske oblasti zavedajo, da je pet osumljenih še na prostosti. Za sodelovanje pri razkrinkanju zarote se je Reid zahvalil tudi Pakistanu, kjer so prejšnji teden aretirali dva Britanca, pridržali pa so tudi pet pakistanskih osumljencev.
Osumljene je britanska policija aretirala v Londonu, High Wycombeu,
Buckinghamshireu in West Midlands, vsi pa so v priporu v Londonu.
Policija na več naslovih nadaljuje z iskanjem osumljenih, v predelu
High Wycombe pa je več ljudi moralo zapustiti domove.
Britanska centralna banka je zamrznila sredstva 19 ljudi, ki naj bi sodelovali v teroristični zaroti načrtovanja napadov na potniška letala na poti med Veliko Britanijo in ZDA. Pri tem je banka tudi razkrila imena 19 od skupno 24 osumljencev, ki jih je policija prijela v četrtek. Večina ima muslimansko ime, najstarejši je star 35 let, najmlajši pa 17.
Kakšen je bil načrt osumljenih?
Namera osumljenih je bila, da bi nad Atlantikom razstrelili več letal, pri tem pa bi uporabili tekoči eksploziv, ki bi ga prenesli v plastenkah brezalkoholnih pijač. Ameriški viri navajajo, da naj bi osumljeni načrtovali zmes eksploziva iz britanskih osvežilnih pijač in gelu podobni sestavini, ki bi jo detonirali z mobilnim telefonom ali MP3 predvajalnikom.
Angleška policija meni, da bi eksplozije povzročile ‘množični umor na nepojemljivi ravni’. Ameriški minister za domovinsko varnost Michael Chertoff ocenjuje, da je načrt ‘v nekem pogledu namiguje na delovanje Al Kaide’, saj naj bi bili napadi podobni tistim 11. septembra 2001. Chertoff je še dejal, da so bili teroristi v zadnjih fazah priprav na napade in naj bi v dveh dneh izvedli poskus, kako pretihotapiti razstrelivo na letala, nekoliko kasneje pa naj bi izvedli resnične napade. Načrtovali naj bi usklajene napade na letala družb Continental, United, American in British Airways na poti iz Velike Britanije v New York, Washington in Kalifornijo.
Sestanek strokovnjakov za letalsko varnost
Finsko predsedstvo Evropske unije je danes napovedalo, da se bodo sredi prihodnjega tedna v Bruslju sestali strokovnjaki za varnost v letalstvu in predstavniki Evropske komisije, ki bodo razpravljali o protiterorističnih prizadevanjih v povezavi po novici o razkritju terorističnega načrta za napad na potniška letala nad Atlantikom.
"Prav tako bomo premislili, ali je treba sklicati izredno zasedanje ministrov, pristojnih za notranjo varnost držav članic, ki bi razpravljali o nadaljnjih ukrepih," je sporočilo predsedstvo.
Za sestanek sta se dogovorila finski notranji minister Kari Rajamaki in komisar za pravosodje, svobodo in varnost Franco Frattini, Rajamaki pa se je o tem pogovarjal tudi z britanskim notranjim ministrom Johnom Reidom in nemškim kolegom Wolfgangom Schaeublejem.
Evropska komisija je članice EU v četrtek po novici o razkritju zarote pozvala, naj po potrebi nadzor na letališčih poostrijo bolj, kot to predvidevajo predpisi povezave. "Če to upravičujejo ugotovitve obveščevalnih služb, potem naj članice EU sprejmejo ustrezne ukrepe," je v Bruslju dejal tiskovni predstavnik komisije. Komisar Frattini pa je poudaril, da stalna grožnja terorizma v Evropi in po vsem svetu zahteva stalno in usklajeno odzivanje vseh evropskih držav, institucij in ljudi.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.