Ugrabitelji naj bi po navedbah preiskovalca ruskega tožilstva v Severnem Kavkazu Mihaila Lapotnikova sodelovali pri napadih, ki jih je konec junija v Ingušetiji organiziral Basajev.
Več tisoč ljudi se je v Beslanu udeležilo pogreba žrtev drame s talci, ki se je krvavo razpletla minuli petek.
Osrednje spominske slovesnosti, ki so se udeležili tudi politiki iz Moskve in Sankt Peterburga. Vsa Rusija žaluje za žrtvami, ki so umrle konec minulega tedna v tragični drami v srednji šoli. Prebivalci Beslana pa želijo sodelovati pri preiskavi okoliščin tragedije.
Ruske zastave so v znak tragičnih dogodkov v Beslanu, mestu v ruski republiki Severna Osetija, po vsej državi spuščene na polovico druga. Kot je znano je v drami, ko so čečenski ugrabitelji prvi šolski dan v srednji šoli ugrabili več kot tisoč talcev, življenje izgubilo 335 ljudi, med njimi je bila skoraj polovica otrok.
Ruski predsednik Putin je razglasil dvodnevno žalovanje za tragično preminulimi konec minulega tedna.
V različnih klinikah v Rusiji so danes zdravili še 565 ranjenih, med njimi 347 otrok. Severnoosetijske oblasti pa so medtem znižale število pogrešanih. Teh naj ne bi bilo več sto ali več deset, temveč le še nekaj. Še v nedeljo so navajali, da pogrešajo okoli 190 ljudi. Več sto mrtvih morajo oblasti še identificirati. Zaradi izmaličenosti so za 60 smrtnih žrtev odredili analizo DNK. Sicer so se od žrtev drame s talci v Beslanu poslovili tudi drugod po Rusiji. Ruski predsednik je tako sejo vlade začel z minuto molka. Ruski patriarh Aleksij II. pa je za preminule vodil mašo v kremeljski katedrali.
Prve žrtve tragedije v Beslanu so pokopali v nedeljo, za danes pa je napovedano okoli sto pogrebov. Mesto s približno 30 tisoč prebivalci je ne more dojeti kaj in predvsem zakaj se je takšna tragedija morala zgoditi njim in njihovim otrokom.
Prebivalci želijo sodelovati pri preiskavi
Prebivalci Beslana si prizadevajo za oblikovanje neodvisne komisije, ki bi sodelovala pri uradni preiskavi tragične drame zajetja talcev. Komisija, ki bi jo sestavljali predstavniki prebivalcev, si bo prizadevala pridobiti kopije pogovorov med preiskovalci in preživelimi ugrabitelji, da bi tako izvedela, kakšne so bile zahteve ugrabiteljev.
Po besedah virov iz kriznega štaba v Beslanu bi oblikovanje neodvisne komisije prispevalo k zmanjšanju napetosti v Severni Osetiji, ki jih je povzročilo pomanjkanje informacij o poteku razpleta drame s talci, pa tudi o številu talcev, žrtev in ugrabiteljev.
Obračun med ugrabitelji
Ruski mediji, ki se sklicujejo na izjave nekega osumljenca, poročajo, da je med več kot 30 ugrabitelji po zavzetju šolskih prostorov prišlo do smrtonosnega obračuna. Nekateri teroristi so od svojih voditeljev zahtevali, naj izpustijo otroke, zaradi česar naj bi le-ti streljali na svoje somišljenike, pri tem pa naj bi prišlo do vžiga pasu z razstrelivom na telesih dveh črnih vdov. Po uradnih podatkih so ugrabitelji zajeli 1180 ljudi.
Po zadnjih uradnih podatkih je umrlo 335 oseb, okoli 200 pa jih še vedno pogrešajo. Starši obiskujejo bolnišnice in mrtvašnice v upanju, da bodo našli svoje otroke ali sorodnike.
Predstavniki ruskih oblasti skušajo umiriti razmere v kavkaški regiji. Kljub temu pa so svojci žrtev in vsa Rusija močno pretreseni zaradi krvavega razpleta drame s talci v srednji šoli. "Ubil bom vsakega Čečena ali Ingušeta, njegovo mater ali sina," je grozil eden od prebivalcev Beslana, ki še vedno pogreša svojo sestro.
Posadka preživela trčenje helikopterja
Ruski helikopter MI-8 s tremi člani posadke na krovu je v nedeljo tik po vzletu z letališča v čečenski prestolnici Grozni, od koder je bil namenjen v sosednjo Severno Osetijo, izginil z radarskih zaslonov, poročajo ruski vojaški viri. Pogrešani helikopter so danes odkrili v goratem področju Čečenije, kjer je zaradi slabe vidljivosti trčil v goro v sosednji Ingušetiji. Potniki so nesrečo preživeli.
Nato sklical pogovore z Rusijo glede terorizma
Zveza Nato je za torek sklicala posebno srečanje z Rusijo, na katerem bi preučili teroristični napad na šolo v Severni Osetiji. Nato naj bi s tem s tem tudi izrazil sožalje in pokazal solidarnost z Rusijo po krvavih terorističnih napadih, ki so v zadnjem času prizadeli to državo. Generalni sekretar zavezništva Jaap de Hoop Scheffer je v izjavi za javnost tudi poudaril zavezanost Nata pri nadaljevanju sodelovanja z Rusijo na področju boja proti terorizmu.
Tudi Izrael je danes med obiskom ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova, ki se je v Jeruzalemu mudil tri dni po tragičnem razpletu drame s talci v Beslanu, Rusiji ponudil partnerstvo v boju proti terorizmu, ki bi se nanašalo predvsem na izmenjavo med obveščevalnimi agencijami.