
Guverner Banke Anglije Mervyn King je odgovornost za finančno krizo pripisal finančnim ustanovam in politikom. "Pustili smo, da nam je ušlo," je dejal na Kongresu delavskih sindikatov v Manchestru. Dejal je, da imajo ljudje pravico biti jezni zaradi vse večje nezaposlenosti in zaradi reševanja bank. Pred njegovim govorom so člani sindikata transportnih delavcev protestno zapustili prizorišče.
"Zadnji časi so bili zares turbulentni. Po poldrugem desetletju stabilnosti z naraščujočim zaposlovanjem in vse boljšim življenjskim standardom je prišla kriza in recesija – največji gospodarski prevrat od časov velike depresije," je dejal King. Dodal je, da je bila pred krizo rast stabilna, prav tako pa je bila nizka inflacija. "Nato pa nam je to ušlo, nam, to smo finančni sektor in zakonodajalci, ne vaši člani, niti večina podjetij in organizacij po državi, ki jih zaposluje," je bil odločen King.
"In čeprav so vzroki za krizo globoko zakoreninjeni v finančnem sektorju, posledice pestijo prav vse, in tako bo tudi v prihodnjih letih. Neprecedenčna stopnja stimulacij, doma in v tujini, so preprečili še en svetovni zlom. A kljub temu je samo v Veliki Britaniji od začetka krize dodatno brez dela ostalo milijon ljudi. Marsikomu med njimi, še posebej mladim brezposelnim, je to zameglilo njihovo prihodnost," je pojasnil.
"Vaši člani in podjteja, ki jih zaposlujejo, imajo pravico biti jezni. A kolikor je jeza legitimina, ta ne bo privedla do sprememb, če ne bomo svoje energije usmerili k mirni analizi tega, kar se je zgodilo in zakaj se je zgodilo," je menil. Ob tem je tudi pozval k povečanemu mednarodnemu sodelovanju, da bi tako preprečili morebitno ponovitev krize.
'Potrebno bo zmanjševati primanjkljaj'
Inflaciji, ki je od lanskega decembra v Angliji nad dvema odstotkoma, posebnih besed ni namenjal, se je pa posvetil okrevanju gospodarstva. "Če bo okrevanje počasnješje, kot je pričakovano, potem bo treba poseči po avtomatičnih stabilizatorjih – nižjih davčniih stopnjah in povečanju porabe –, ki bodo stimulirali povpraševanje," je pojasnil. Dodal je, da se lahko odzove tudi monetarna politika, še posebej, ko bo sprejet pravi načrt za zmanjšanje primanjkljaja.
"A jaz nimam besede pri iskanju ravnotežja med povečevanjem davkov in zmanjšanjem porabe. O tem morate vi govoriti s politiki," je zaključil. Britanski sindikati so namreč vladi že zagrozili s civilno nepokorščino in koordiniranimi stavkami, če ne bo spremenila svojih načrtov.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.