Na vrhu seznama najbolj koruptivnih držav sveta, ki ga je danes objavila organizacija Transparency International (TI), sta Kitajska in Rusija, medtem ko so najmanj koruptivne države Nizozemska, Švica, Belgija, Nemčija in Japonska.
A organizacija TI s sedežem v Berlinu opozarja, da korupcija ni povsem odsotna v niti eni od najbolje ocenjenih držav, da torej njihove ugotovitve pomenijo to, da je je tam najmanj. Le redke od 28 ocenjenih držav so pri boju s korupcijo opravile omembe vreden napredek, še pravijo avtorji poročila.
Najbolj se je stanje glede korupcije izboljšalo v Indiji, ki pa jo na seznamu 28 držav kljub temu še vedno najdemo na 19. mestu (država na 28. mestu je najbolj koruptivna, na 1. pa najmanj). Če se je v Indiji stanje izboljšalo za 0,7 odstotne točke, pa sta najbolj nazadovali Kanada in Velika Britanija, ki jima je skupna ocena padla za 0,3 odstotne točke.
Poročilo pravi, da je ''posebej skrb vzbujajoče, da sta na dnu seznama Kitajska in Rusija,'' in sicer zaradi vedno večje prisotnosti teh dveh držav na globalnem trgu, kjer recimo kitajska podjetja veliko vlagajo v infrastrukturo in rudnike v Afriki.
Kitajska je sicer letos protikorupcijsko zakonodajo razširila tudi na podjetja, ki poslujejo v tujini, in na tuja podjetja, ki delujejo na Kitajskem. Nova ruska zakonodaja sicer prepoveduje podkupovanje s strani tujcev, a vodja raziskav TI Elena Panfilova opozarja, da kar se tiče podkupovanja, ''v ruskem javnem in privatnem sektorju ne najdemo nobenega otočka integritete''.
Med 19 dejavnostmi, ki so jih preiskovali avtorji študije, se je za najbolj dovzetno za korupcijo izkazalo področje javnih naročil in gradbeništva, najmanj pa je za korupcijo dovzetno kmetijstvo.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.