Spodnji dom nemškega parlamenta je danes sprejel zakon, s katerim bodo več deset tisoč nezakonitim priseljencem, ki že dolgo časa prebivajo v Nemčiji, omogočili zakonito bivanje. V prid zakona je glasovalo 398 poslancev, proti jih je bilo 170, pet pa se jih je glasovanja vzdržalo. Zakon je sicer rezultat večletne razprave o dilemi, kako v družbo uspešneje integrirati približno 15 milijonov tujcev, ki živijo v Nemčiji.
Kot predvideva nov zakon, bodo 100.000 priseljencem, ki so jim oblasti zavrnile prošnjo za politični azil, vendar so lahko ostali v državi, podelili delovno dovoljenje. Če se bodo do konca leta 2009 zaposlili za stalno, bodo dobili doživljenjsko pravico za bivanje v Nemčiji.
"Zakon bo omogočil boljšo integracijo," je po glasovanju dejal nemški minister za notranje zadeve Wolfgang Schaeuble. Nasprotno pa opozicija meni, da je zakon jasen znak neuspeha pri zagotavljanju širokega okvira za spopadanje z priseljevanjem in rastočo multikulturnostjo družbe. Opozicijski poslanec Hartfrid Wolff je tako zakon označil za delen in dejal, da ne premore celovitega koncepta za nadzor nad priseljevanjem.
Druge ključne točke zakona so med drugim: zvišanje najnižje dovoljene starosti, pri kateri lahko zakonec vstopi v državo z 18 na 21 let, s čimer naj bi zmanjšali število prisilnih porok, zahteva po dokazu o osnovnem znanju nemškega jezika za nove priseljence ter zahteva po oddaji digitalne fotografije in prstnih odtisov za nekatere tujce, ki vstopajo v državo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.