Evropska unija je odpovedala pogovore s Hrvaško glede njene priključitve EU. Ti so bili načrtovani za ta teden, odpovedani pa so zaradi neuspeha pri reševanju slovensko-hrvaškega vprašanja o meji.
"Predsedstvo obžaluje, da kljub trudu in številnim poskusom predsedstva in Evropske komisije ni prišlo do napredka pri pristopnih pogajanjih,“ je za Reuters dejal vir iz češkega predsedstva EU. "Češko predsedstvo se je odločilo, da odpove medvladno konferenco s Hrvaško, ki je bila načrtovana za 26. junij,“ je še dejal vir.
Razlog za to so zadržki Slovenije, ki ocenjuje, da je Hrvaška v izhodišča v pogajanjih z EU vnesla elemente, ki prejudicirajo vprašanje reševanja meje med državama. Slovenija ima zadržke pri trinajstih poglavjih – devetih, ki so pripravljenih za odprtje, in štirih, pripravljenih za zaprtje.
"Spor glede meje ostaja dvostransko vprašanje, ki ga lahko rešita samo Slovenija in Hrvaška. Predsedstvo globoko obžaluje, da kljub številnim poskusom predsedstva in Evropske komisije za pomoč pri iskanju poti naprej v pogajanjih ni napredka," so ob odločitvi za odpoved konference sporočili v predsedstvu.
'Vse ni propadlo!'
Hrvaški premier Ivo Sanader je novico o odpovedi sestanka komentiral z besedami, da bo Hrvaška kljub vsemu prišla v EU, da pa ne bo za to dala niti "centimetra svojega ozemlja za nadaljevanje pogajanj in pristopa“, poroča Index.hr. Hrvaška si po njegovem mnenju zasluži članstvo, vendar pa v primeru, da Slovenija ne bo prenehala s svojim izsiljevanjem, utegne narasti evroskepticizem v državi.
Na vprašanje, ali je vse propadlo, Sanader odgovarja: "Seveda ni vse propadlo. Če propadejo hrvaška pogajanja, propade tudi ideja združene Evrope.“ Slovenija na žalost in na svojo škodo demantira temeljna evropska načela in vrednote, to pa so sodelovanje, mednarodno pravo in načelo solidarnosti, še dodaja.
Razprava stalnih predstavnikov držav članic
O stanju v pogajanjih Hrvaške z EU je bilo danes govora na odboru stalnih predstavnikov držav članic pri EU. V razpravi se je oglasilo več kot deset držav. Te izrazile obžalovanje, da ni napredka, in prepričanje, da je potreben premislek o tem, kako naprej, a hkrati pozvale predsedstvo in Evropsko komisijo, naj prizadevanja za odpravo zastoja Hrvaške nadaljujeta, saj so bila ta na pravi poti k rešitvi.
Prihodnje švedsko predsedstvo EU je ponovilo stališče, ki ga je v ponedeljek v Bruslju izrazil zunanji minister Carl Bildt, da je potreben premislek v obeh državah, a da je predsedstvo pripravljeno prisluhniti, če se bosta državi dogovorili, kako bi nadaljevali pogovore za rešitev problema.
Več različnih diplomatskih virov pri EU je povedalo, da v razpravi nobena država članica ni "krivila" ali "kritizirala" Slovenije. Po navedbah nekaterih virov je bila razprava "pozitivna" in v njej izražena jasna spodbuda, da so prizadevanja za rešitev na pravi poti in da je rešitev blizu. Drugi viri pa so izpostavili, da je bila razprava precej "splošna".
KOMENTARJI (385)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.