
Tako je svojo zgodbo leta 2011 opisovala tudi Adriana Sučić Roginić, ki je leta 2009 začela raziskovati možnosti posvojitve otroka iz Afrike. Leto pozneje je na Hrvaško pripeljala deklico Hano.
"Ker smo bili prvi, ki smo na tem koncu posvojili afriškega otroka, je bilo zanimanje veliko. Ljudje so me spraševali o postopku, na koga se morajo obrniti, kakšen je pravni vidik mednarodne posvojitve," je takrat svojo pot opisovala Roginićeva, na katero so se s prošnjami za informacije obračali tudi slovenski pari.
Prav iz želje po pomoči vsem, ki bi želeli posvojiti otroka iz Afrike, naj bi nastala njena svetovalna družba Moja obitelj, d. o. o.
Kot poročajo hrvaški mediji, ki se opirajo na izsledke preiskave, pa ima zgodba dve plati. Eno o ljubezni, predanosti, vztrajnosti in odrekanju družin, ki so otroke posvojile, in drugo o pohlepu, ki je te posvojiteljske družine pripeljal na rob bankrota.
Roginićeva je bila v petek aretirana v preiskavi, ki naj bi razkrila verigo prevar in potencialno trgovino z otroki, piše hrvaški Jutarnji list. Njeno svetovanje naj nikakor ne bi bilo brezplačno, še več, izmišljevala naj bi si kopico postopkov, ki ne obstajajo, da bi od posvojiteljev izvlekla čim več denarja.
Preiskava je trajala več kot eno leto, preiskovali so nelegalno svetovanje in posredovanje pri posvojitvah otrok iz Konga. Roginićeva naj bi vse obtožbe zanikala, če se izkažejo za resnične, pa ji grozi 8 let zapora.
Sučić Roginićeva, nekdanja uslužbenka hrvaške varnostno-obveščevalne službe, je po pisanju Jutarnjega lista osumljena, da je od potencialnih posvojiteljev za pomoč pri posvojitvah nezakonito jemala denar. Otroke naj bi obravnavala kot dragocene predmete in zahtevala okoli 33.000 evrov za vsakega otroka.
Obstaja sum, da je tako na Hrvaško prišlo vsaj 20 otrok, v Slovenijo pa trije. Nekateri posvojitelji pa naj bi plačali znesek, a otroka ni bilo nikoli.

Čeprav je obstajal tudi sum, da so bili otroci za posvojitev v Kongu pridobljeni na sumljiv način, so preiskovalci za zdaj potrdili, da so bili posvojeni otroci res sirote brez skrbnikov. Trgovine z otroki torej naj ne bi bilo. Čeprav so bili posvojitelji žrtve finančne prevare, tako naj ne bi obstajala nevarnost, da bodo morali otroke vrniti. Ta strah je bil tudi osrednji razlog, da večina s preiskovalci ni želela sodelovati.
Na sporne finančne posle družbe Moja obitelj so že opozarjali tudi mediji, zaradi interesa preiskave pa naj bi jih preiskovalci prosili, da začasno končajo novinarsko preiskavo primera, saj naj bi Roginićeva zato pripravljala beg iz države, destinacija pa naj bi bila Bruselj ali Pariz, kamor bi pobegnila, menda z novim spremljevalcem, še piše Jutarnji list. Namesto tega je končala v priporu, kjer pa naj bi zahtevala posebne ugodnosti zaradi domnevne nosečnosti.
Kako je potekalo delo Roginićeve, je hrvaškim medijem razkrila zagrebška družina Baričević.
Kot poroča Večernji list, so morali ob sklenitvi svetovalne pogodbe plačati 5600 evrov, ona pa jim je obljubila, da bo postopek trajal do enega leta, strošek pa bo znašal 13.000 evrov.
Po prvem stiku z odvetnikom Lubumbashijem Josephom Yavom Katshungom, ki naj bi poskrbel za postopke v Kongu, so prejeli račun za okoli 5000 evrov. Nato so prejeli odgovor, da je posvojitev odobrena, a če želijo, da se odvetnik sploh loti dela, morajo plačati okoli 350 evrov. Temu so sledili stroški za fotografiranje, potni list, takse ...
Ko so vse to plačali, se jim Roginićeva ni več oglašala, zagrozila jim je, da bodo plačali več kot 15.000 evrov kazni, če o posvojitvi govorijo na spletnih družbenih omrežjih.
Ko je bila njihova denarnica lažja za 25.000 evrov, so spoznali, da se Roginićeva svojega dela dogovora ne bo držala, zato so v Kongo odpotovali na lastno pest.
Ob podpori dobrih ljudi so nato v domovino le pripeljali malo Naomi, v celotnem postopku pa so porabili več kot 30.000 evrov.
Roginićeva je svoj posel oglaševala pod geslom: "Vi izberete otroka, mi ga dostavimo". Hrvaška zakonodaja pa pravi, da spada plačevanje za otroke v kategorijo trgovanja z ljudmi, poslovanje v gotovini, kot je plačila večinoma zahtevala Roginićeva, pa je davčni prekršek. S svojim spornim poslom naj bi zaslužila krepko čez milijon evrov.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.