Grške težave z oblikovanjem vlade po parlamentarnih volitvah rastejo iz dneva v dan. Opozorila, da bodo Atene morale zapustiti evroobmočje, so vse glasnejša in jasnejša. "Grčija se mora sama odločiti, ali želi ostati v evroobmočju ali ne," je ob tem dejal nemški finančni minister Wolfgang Schäuble, ki je poudaril, da zdaj Grčija najbolj potrebuje stabilno vlado. Schäuble sicer še vedno upa, da bodo Atene naredile vse, da bi ostale v evroobmočju.
Drugačno rešitev za Grčijo pa vidijo pri nemškem tedniku Spiegel. Današnjo naslovnico te revije namreč "krasi" polomljen evro, ki leži na antičnih grških ruševinah, nad sliko pa je velik napis: "Akropola, adijo!" V uredniškem komentarju piše, da so uredniki do zdaj vedno podpirali obstanek Grčije v evroobmočju, a da je ta podpora v obdobju po parlamentarnih volitvah oslabela. Zdaj namreč menijo, da bi bilo za Grčijo, državo, ki po njihovem mnenju nikoli ni bila pripravljena na monetarno unijo, bolje, če iz evroobmočja odide.
Pri Spieglu izpostavljajo, da dosedanji poskusi obnovitve države skozi reforme niso uspeli. Odhod iz evroobmočja bi bil po oceni Spiegla za Grčijo celo koristen, saj bi tako država lahko postavila zdrave temelje in se spet postavila na noge.
Pred kratkim so sicer v javnost prišli tajni dokumenti iz časa nastajanja evra. Ti razkrivajo, da je bilo že pred uveljavitvijo evra jasno, da se bo skupna valuta nekoč ukvarjala z velikimi težavami na račun nepripravljenih držav, predvsem Grčije in Italije.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.