Strokovnjaki za kibernetično varnost so odkrili podobnosti med škodljivo programsko opremo, ki zahteva odkupnino, ki je bila uporabljena v globalnem napadu, ter kodo, ki so jo pred tem uporabili severnokorejski hekerji. Ob tem so opozorili, da gre morda za napačno sled.
Googlov strokovnjak Neel Mehta je v okviru razjasnjevanja obsežnega hekerskega napada v ponedeljek objavil računalniško kodo, ki razkriva podobnosti med izsiljevalsko okužbo WannaCry, uporabljeno v napadih, in eno od prejšnjih hekerskih operacij, ki jo strokovnjaki pripisujejo Pjongjangu. Drugi strokovnjaki to vidijo kot znak, da bi za napadom lahko stala Severna Koreja.
"Mislimo, da bi bil lahko to ključ za rešitev nekaterih skrivnosti, povezanih s tem napadom," so sporočili znanstveniki v varnostnem podjetju Kaspersky s sedežem v Rusiji. Dodali so, da so potrebne nadaljnje preiskave.
Europol je v odzivu ocenil, da je za ugibanja o viru napada prezgodaj. "Odprti smo za preiskave v vseh smereh, a ne ugibamo in tega ne moremo potrditi," je dejal tiskovni predstavnik Europola Jan Op Gen Oorth. Napad bi po njegovih besedah lahko izviral od koderkoli, iz katerekoli države. "Preiskava poteka," je dodal.
Napadalci so v petek izkoristili šibke točke v starejših Microsoftovih operacijskih sistemih in z izsiljevalsko okužbo, imenovano WannaCry, blokirali delovanje računalnikov, dokler ne bi žrtve v virtualni valuti bitcoin izplačale odkupnine 300 evrov. Najmanj osem napadov so zaznali v Sloveniji, med drugim v novomeškem Revozu.
Po več dneh motenj v omrežjih po vsem svetu je bilo po navedbah visokega predstavnika ZDA doslej prizadetih okoli 300.000 računalnikov, vendar pa se je stopnja okuženosti upočasnila.
Vodja nizozemskih obveščevalcev svari pred 'digitalno sabotažo'
Svet je vse bližje "digitalni sabotaži", ki bi lahko sprožila nemire in kaos, je na konferenci o kibernetični varnosti v Haagu posvaril vodja nizozemskih obveščevalcev Rob Bertholee. Kot je dejal, digitalne grožnje "niso namišljene, so povsod okrog nas". "Po mojem mnenju smo morebiti celo bližje resnemu dejanju digitalne sabotaže, kot si veliko ljudi lahko predstavlja," je dejal več sto zbranim na srečanju v organizaciji nizozemske vlade.
Svetovna infrastruktura je izjemno povezana, kar ima veliko prednosti, a obenem tudi šibkih točk, je posvaril. "Predstavljajte si, kaj bi se zgodilo, če bi bil celoten bančni sistem dan, dva dneva ali teden dni tarča sabotaže," je dejal. "Ali če bi se sesulo naše transportno omrežje. Ali če bi bili kontrolorji zračnega prometa med usmerjanjem letov tarče kibernetskega napada. Posledice bi bile katastrofalne," je posvaril.
Sabotaža kateregakoli od teh sektorjev bi lahko imela po njegovih besedah izjemne posledice za javnost. Lahko bi povzročila nemire in kaos. Države morajo biti v prihodnje pripravljene na grožnje na digitalnem področju, pri čemer je po njegovih besedah pomembno tesno sodelovanje vlad in zasebnega sektorja.
Prav kibernetični kriminal je ena od glavnih tem tudi na regionalni konferenci Interpola, ki poteka v Salzburgu. Kot je uvodoma izpostavil generalni sekretar organizacije Jürgen Stock, se je prav na tem področju najbolj jasno pokazalo, kako zgolj lokalni odgovori na varnostne izzive v prihodnosti ne bodo več dovolj.
Opozoril je tudi na izjemen porast kibernetičnega kriminala, ki na letni ravni znaša približno 30 odstotkov. "S kateregakoli dela sveta je danes zgolj s klikom na miško mogoč napad na katerikoli drug del sveta," pa je ponazoril predstavnik avstrijskega notranjega ministrstva Konrad Kogler.
KOMENTARJI (212)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.