39-letnemu Avstralcu Julianu Assangeu, ki je z razkritjem tajnih ameriških depeš osupnil svet, je doslej uspelo svoje zasebno življenje ohraniti bolj ali manj daleč od oči javnosti.
Za mnoge je junak, za številne, predvsem ameriške konservativne politike, pa državni sovražnik, ki ga je treba zaustaviti z vsemi sredstvi. Danes so ga v Veliki Britaniji aretirali, po zaslišanju pa ostaja v priporu.
Svoje osebne podatke, vključno z datumom rojstva, mu je uspelo ohraniti v tajnosti, vse dokler Interpol na zahtevo Švedske zanj ni izdal mednarodnega zapornega naloga.
Že v mladosti brskal po spletu
Assange se je rodil 3. julija 1971 v Townsvilleu na severu Avstralije. V otroštvu je skupaj s staršema, ki sta vodila potujoče gledališče, po lastnih besedah živel precej nomadsko življenje. Med drugim je obiskal 37 različnih šol.
Že kot mladenič se je ukvarjal z računalniki in brskal po spletnih portalih. V 90. letih minulega stoletja je živel v Melbournu in takrat je odkril svoj "hekerski talent".
Ko je bil star 24 let, je prvič prišel v navzkriž z oblastmi. Njemu in njegovim prijateljem so očitali vdor v varovana spletna omrežja, med drugim vdor v računalniško omrežje avstralske policije in ameriške vojaške računalniške sisteme. Priznal je krivdo za večino očitanih dejanj in jo odnesel zgolj z denarno kaznijo. Sledilo je po njegovih besedah delovanje na različnih področjih – bil je svetovalec za varnost, preiskovalni novinar, nato pa je ustanovil svojo podjetje za informacijsko tehnologijo.
Leta 2006 ustanovili WikiLeaks
Leta 2006 je Assange skupaj z ameriškim arhitektom Johnom Youngom in nekaj prijatelji, bilo naj bi jih skupno deset, ustanovil WikiLeaks, ki naj bi postal platforma za razkrivanje podatkov in informacij na svetovnem spletu.
Kot je pojasnil, je bilo sprva zamišljeno, da bi bil WikiLeaks brez javnega obraza, a se to ni izšlo. "Bilo je veliko zavisti in pojavili so se številni ljudje, ki so nas domnevno predstavljali. Konec koncev mora tudi biti nekdo, ki je odgovoren. In samo vodstvo, ki je pripravljeno javno pokazati pogum, lahko informatorje vzpodbudi, da tvegajo v dobrobit vseh," je razkril Assange, za katerega pravijo, da zna s svojo karizmatično osebnostjo navdušiti somišljenike za delo.
WikiLeaks je bil sprva zamišljen kot "mrtev poštni nabiralnik", na katerem bi ljudje anonimno objavljali dokumente o nepravilnostih in aferah. A že po nekaj mesecih se je Assange sprl s sodelavci. Young se je nato na svoji spletni strani cryptome.org, ki je prav tako namenjena razkrivanju informacij, obrnil proti Assangeu.
Prvo odmevno razkritje julija letos
WikiLeaks se je na svetovnem spletu pojavil leta 2007 in začel razkrivati tajne dokumente. Prvo odmevno razkritje se je zgodilo julija letos, ko so razkrili okoli 77.000 tajnih ameriških dokumentov o Afganistanu. Za prvo veliko razkritje velja objava okoli 40.000 dokumentov, ki se nanašajo na vojno v Iraku, od 28. novembra pa WikiLeaks objavlja okoli 250.000 diplomatskih depeš ameriške administracije. Doslej so jih razkrili 960.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.