Iz kolumbijske agencije za preiskovanje nesreč so sporočili, da na krovu nesrečnega letala, ki je strmoglavilo v Kolumbiji, ni bilo 81 ljudi, kot je bilo prvotno rečeno, saj se štirje potniki nanj niso vkrcali, poroča BBC. Na krovu je bilo tako 77 ljudi, šest jih je nesrečo preživelo.
Med njimi sta nogometaša brazilske nogometne ekipe Chapecoense Alan Ruschel in Helio Zampier Neto, rezervni vratar Jakson Follman, tehnik na letalu Erwin Tumiri, stevardesa Ximena Suarez in novinar Rafael Valmorbida.
Kot je znano, je letalo strmoglavilo med krajema Sonson in la Ceja, 17 kilometrov pred pristajalno stezo. Kljub temu, da je pilot pred strmoglavljenjem javil težave z električno napeljavo na letalu, številni mediji danes poročajo, da je letalu zmanjkalo goriva, kar naj bi bil tudi razlog, da ob trku ni odjeknila eksplozija.
Pretresljive zadnje besede pilota: Ni več goriva, strmoglavili bomo!
Podrobnosti o tem, kaj se je v zadnjih trenutkih pred strmoglavljenjem letala dogajalo v pilotski kabini, je objavil Daily Mail. Pogovor pilota Miguela Alejandra Quiroga Murakamija s kontrolnim stolpom je slišal pilot Juan Sebastian Upegui, ki je bil ob istem času na radijski frekvenci.
Ko je nesrečni pilot kontrolnemu stolpu oddal klic v sili, je med drugim dejal: "Elektronika nam ne dela, GPS ne dela, ne vem, kaj se dogaja!" Kontrolni stolp je rotil, naj mu da koordinate za pristajalno stezo.
A kontrolor je pri pristajanju dal prednost letalu družbe Viva Colombia, ki je javilo, da ima težave z iztekanjem goriva. Pilota Quiroga je pozval, naj počaka s pristankom in kroži nad letališčem, ko pa mu je naposled le podal koordinate za pristanek, je bilo že prepozno. Pilotove zadnje besede so bile: "Ni več goriva! Pomagajte nam! Strmoglavili bomo!" Nato je bila zveza prekinjena.
Preživela stevardesa priznala: Letalo ni bilo namenjeno tako dolgim potem
Da je letalu le nekaj minut pred predvidenim pristankom zmanjkalo goriva, je potrdila tudi preživela stevardesa. "To letalo ni bilo namenjeno potovanjem na tako dolge proge," njene besede navaja časnik El Colombiana. Spominja se, kako so kar naenkrat ugasnile luči, letalo je začelo naglo padati, nato pa je treščilo ob tla. "Več se ne spominjam," je povedala za Deportes RCN.
Maksimalna kilometrina dotičnega letala naj bi znašala 2965 kilometrov, pot, ki jo je imelo letalo v trenutku strmoglavljenja za seboj, pa je bila dolga 2960 kilometrov, še navaja časnik. Letalo naj bi bilo sposobno leteti štiri ure in pol, letelo pa je štiri ure in 15 minut.
Da je preživel le zato, ker je upošteval varnostni protokol, pa je novinarjem povedal tehnik na letalu Tumiri. "Številni so se dvignili s svojih sedežev in panično kričali, jaz pa sem šel v položaj fetusa in si med noge položil kovček," je povedal za Fox Sports Argentina.
Podjetje s črno statistiko: iz Venezuele so ga preselili v Bolivijo, ker so tam 'ohlapnejši predpisi'
V središču preiskave tragedije se bosta očitno znašla letalo in letalska družba, ki ga je imela v lasti, proti kateri naj bi že vložili zahtevo za preiskavo. Clarin.com navaja besede komandirja Jorgeja Polanca, ki je za radio El Mundo dejal, da bodo resnici prišli do dna, saj se letalo ob trku s tlemi ni vnelo in eksplodiralo. "Kombinacija podatkov iz črne skrinjice in papirji, ki so bili na letalu in so na letališču, nam bodo omogočili, da preverimo, kako naloženo je bilo letalo in koliko goriva so nalili v rezervoarje."
Oba podatka sta namreč predmet preiskave. Stevardesa še zdaleč ni edina, ki ocenjuje, da letalo na tako dolgi razdalji sploh ne bi smelo leteti. "To letalo ni namenjeno takšnim potem. Leta 1983 ga je izdelalo britansko podjetje, naredili so jih le 390, namenjena pa so bila kratkim poletom med velikimi mesti, ki trajajo uro ali uro in pol. Prednost letala so tihi motorji in zmožnost, da vzleti in pristane na zelo kratki letališki stezi," je še pojasnil Polanco.
Medij tudi razkriva, da gre pravzaprav za venezulsko letalo. Družbo, ki ga je imela v lasti, naj bi namreč leta 2009 iz Venezuele preselili v Bolivijo, šlo pa naj bi za podjetje, ki naj bi od leta 1983 v letalskih nesrečah izgubilo okoli 180 potnikov. V Bolivijo naj bi podjetje preselili, ker so tam "ohlapnejši predpisi". Umrli pilot naj bi bil eden od solastnikov podjetja. Polanco sicer pravi, da bo, če se bodo obtožbe o neustreznem letalu izkazale za resnične, del krivde moral nositi tudi klub. Ocenjuje namreč, da klubi najemajo poceni letala, pri tem pa jim je bolj pomemben prihranek kot varnost.
Maradona: Žal so fantje izbrali napačno letalo
Sožalja medtem prihajajo iz vseh strani. "Brazilski nogomet žaluje. Gre za tragično izgubo, iskreno sožalje vsem družinskim članom. Fantje, počivajte v miru," je sporočil legenda brazilskega nogometa Pele.
Predsednik krovne zveze Fife je dejal, da ga je tragični dogodek močno prizadel. "To je za nogomet zelo žalosten dan. Z mislimi smo pri svojcih, družinah in prijateljih. Fifa izraža sožalje klubu in navijačem Chapecoenseja, celotni nogometni družini in novinarjem v Braziliji," je zapisal prvi mož Fife Gianni Infantino.
Tudi Argentinec Diego Maradona, ki se je s Pelejem velikokrat boril za pozornost in priznanje veljave najboljšega na svetu v zgodovini nogometa, je zapisal, da je žalostna usoda doletela igralce, ki so začenjali vzpon proti vrhu: "Žal so fantje, ki so prav zdaj začenjali postajati pomembni v nogometu, izbrali napačno letalo."
Njegove besede se morda nanašajo tudi na to, da je po ugotovitvah preiskovalcev natančno to letalo bolivijske družbe LAMIA, ki je strmoglavilo blizu Medellina, pred tedni prepeljalo argentinsko nogometno reprezentanco na čelu s prvim zvezdnikom Lionelom Messijem na tekmo v Brazilijo. Letalo British Aerospace 146 je bilo izdelano leta 1999, bolivijska družba ga je uporabljala od leta 2013.
Največji dosežek kluba v zgodovini
Tragedija je močno prizadela predvsem klub, ki je bil na poti do največjega dosežka v zgodovini. Do zdaj ne prav znan klub je že z uvrstitvijo v finale drugoligaškega klubskega tekmovanja v Južni Ameriki dosegel ogromen uspeh. Zdaj ni ostalo nič več.
"Bolečina je grozljiva. Prav zdaj, ko nam je končno uspelo doseči morda ne vrh, ampak da smo postali pomembni, nas je doletela takšna tragedija," je dejal pretreseni podpredsednik kluba Ivan Tozzo za brazilsko televizijo Globo SportTV.
Klub so ustanovili leta 1973 v mestu Chapeco v zvezni državi Santa Catarina. Desetletja je preživel v nižjih ligah, leta 2014 pa se je prvič po letu 1979 spet prebil med najboljše v državi. Uvrstitev v finale tekmovanja, primerljivega z evropsko ligo, je bila največji uspeh v njegovi zgodovini.
Župan Chapeca Luciano Buligon je dejal, da je mesto v šoku. "Iz sanj smo padli v nočno moro," je v solzah dejal župan mesta nesrečnega kluba.
Krovna celinska zveza Conmebol odpovedala aktivnosti
Med žrtvami, umrl je med prevozom v bolnišnico, je bil tudi vratar Marcos Danilo Padilha, ki je v polfinalu z obrambo v zadnji minuti zagotovil svoji ekipi pot v Medellin.
Krovna celinska zveza Conmebol je za zdaj odpovedala vse aktivnosti, povezane s finalom, ni pa se še odločila, kaj bo naredila s finalom oziroma ali bodo kdaj pozneje sploh igrali tekmo. Pri tekmecih iz Atletica Nacional so se odločili za športno-čustveno potezo, predlagali so, naj lovoriko podelijo brazilski ekipi v znamenje spoštovanja ter kot posmrtno izkazano čast vsem nogometašem, ki so izgubili življenje v nesreči.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.