Odprava vizumov za BiH in Albanijo za vstop v schengenski prostor bo začela veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije, predvidoma sredi decembra. Vizumska liberalizacija velja za imetnike biometričnih potnih listov in za potovanja do 90 dni.
Na zahtevo Nizozemske in Nemčije je Evropska komisija sprejela tudi enostransko izjavo, v kateri se je zavezala, da bo situacijo še naprej pozorno spremljala, in si pridržala pravico, da v primeru izrednih razmer v državah članicah EU zaradi nenadnega prihoda državljanov iz tretjih držav predlaga sprejetje začasnih ukrepov v korist članic. Tu bi prišel v poštev predvsem začasni suspenz vizumske liberalizacije. S tem želi Evropska unija države z vizumsko liberalizacijo opozoriti, kakšne so lahko posledice zlorab, so pojasnili v belgijskem predsedstvu.
Zasedanja se je udeležila tudi slovenska notranja ministrica Katarina Kresal. Po njenem mnenju s sprejetjem uredbe članice pošiljajo državam regije pomembno politično sporočilo, da morajo z reformami nadaljevati in si prizadevati za trajno doseganje postavljenih standardov. Slovenija si je sicer vseskozi močno prizadevala za odpravo vizumov za omenjeni državi.
Politiki BiH in Albanije pozdravili odpravo vizumov
Politiki v BiH in Albaniji so odločitev notranjih ministrov soglasno pozdravili. Albanski premier Sali Berisha je odločitev označil kot "zgodovinsko" in "največje sanje Albancev od padca komunizma in Berlinskega zidu". Državam EU se je zahvalil za podporo in jim zagotovil, da bodo oblasti v Tirani prevzele vso odgovornost za izkazano zaupanje in bodo spoštovale obveznosti, ki izhajajo iz današnjega ukrepa.
Predsedujoči svetu ministrov BiH Nikola Špirić je odločitev ocenil kot "pričakovano". Bošnjaški član predsedstva BiH Haris Silajdžić, ki se po oktobrskih parlamentarnih volitvah poslavlja s položaja, meni, da pomeni odprava vizumov korak proti EU. Upa, da bo iz Evrope v Sarajevo prišlo še več dobrih novic. Vizumska liberalizacija bo po njegovih besedah ljudem omogočila boljšo in hitrejšo komunikacijo, državljani BiH se bodo lahko veliko naučili in hitreje prevzeli standarde, ki jih približujejo Evropi. Na politično in gospodarsko situacijo v BiH sicer odprava vizumov po njegovem na kratki rok ne bo vplivala.
Kot je še priznal Silajdžić, je upal, da bodo vizume odpravili prej, saj je BiH glede tega izpolnila tudi nekatere pogoje, ki jih niso niti države članice EU. Takšnega mnenja so bili danes tudi predstavniki Republike srbske, ki so sicer današnjo odločitev EU prav tako pozdravili. "Odlično, v vsakem primeru dobra novica," so bile besede premierja Republike srbske Milorada Dodika. "Dobra in pričakovana novica," je menil predsednik te entitete BiH Rajko Kuzmanović, predsednik parlamenta Republike srbske Igor Radojičić pa je ocenil, da gre za "lepo novico, ki pomeni nekaj konkretnega".
Po mnenju visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Valentina Inzka napoveduje vizumska liberalizacija začetek novega obdobja v odnosu BiH z EU, ki utira pot državljanom, da svobodno potujejo po bolj ali manj vsej celini.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.