Ko so leta 1978 aretirali takrat 30-letnega Craiga Coleyja, jim je dejal, da naj raziskujejo dalje, ker je sam nedolžen. Kljub njegovim besedam so ga spoznali za krivega umora svoje nekdanje punce Rhonde Wicht in njenega 4-letnega sina Donalda v njunem stanovanju. Obsojen je bil na dosmrtno ječo brez možnosti pomilostitve.
Ves čas je zatrjeval svojo nedolžnost, ki jo je dokončno uspel dokazati leta 2017, ko ga je na podlagi nove preiskave in DNK dokazov, ki so potrdili Coleyjovo nedolžnost, pomilostil kalifornijski guverner Jerry Brown. Zdaj se je z mestom Simi Valley v Kaliforniji pogodil za 21 milijonov dolarjev (18,53 milijona evrov) odškodnine, poroča AP.
"Čeprav ni denarja, ki bi lahko g. Coleyju povrnil za krivico, ki se mu je zgodila, je ta pogoditev vseeno pravična poteza, tako za g. Coleyja kot za našo skupnost," je dejal upravitelj mesta Simi Valley Eric Levitt. Mesto bo plačalo 4,9 milijona dolarjev (4,33 milijona evrov), preostanek pa bodo zagotovili iz zavarovanj in drugih virov.
Načelnik lokalne policijske uprave in tožilec kalifornijskega okrožja Ventura County sta na podlagi forenzičnih izvidov prosila guvernerja Browna naj Coleyja pomilosti. Testi so namreč dokazali, da na postelji žrtve niso našli njegovega DNK, je bil pa tam DNK neznanega moškega. Coley je za čas umorov imel alibi, naknadno pa so zavrgli navedbe ene izmed prič, ki je trdila, da je Coleyja videla na kraju zločina. Policija zaradi umora Wichtove ni aretirala nikogar drugega.

Mike Bender, nekdanji detektiv v Simi Valleyju in Coleyjev dober prijatelj, je dejal, da se je Coley od izpustitve dalje pogovarjal s predstavniki oblasti glede zbiranja dokazov ter s starši zapornikov, ki vztrajno zatrjujejo svojo nedolžnost. Bender si je skoraj tri desetletja prizadeval dokazati Coleyjevo nedolžnost, potem ko so se mu nekatere podrobnosti primera zazdele sumljive.
"Craigovo sporočilo je, nikoli ne odnehajte," je povedal Bender za Reuters.
Kalifornijske oblasti so sicer Coleyju lani že izplačale1,95 milijona dolarjev (1,77 milijona evrov) oziroma 140 dolarjev (124 evrov) za vsak dan, ki ga je po krivem preživel v ječi. To je bilo do takrat najvišje izplačilo za krivično obsodbo. S tem denarjem si je 71-letnik kupil dom, z dodatnimi milijoni pa bo obiskal kraje, ki jih ima na svojem spisku, in nadaljeval pomoč krivično obsojenim, je še povedal Bender.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.