Vročinski val ne pesti le Slovencev, temveč ves Balkan in tudi države Srednje Evrope. Naši južni sosedi so že za danes izdali rdeče opozorilo, in sicer za jug Dalmacije. V Dubrovniku so vremenoslovci ob 6. uri zjutraj izmerili kar 31 stopinj Celzija. Tam lahko danes termometri pokažejo tudi do 40 stopinj Celzija, pravijo. V Slavoniji pričakujejo do 37, v Istri do 34, na zahodu države pa do 35 stopinj Celzija. Jutri se bo vročina tudi pri naših sosedih še stopnjevala.
Na Hrvaškem sicer beležijo porast zdravstvenih intervencij, ki pa niso izključno posledica ekstremne vročine, ampak tudi vrhunca turistične sezone, ki prinaša več ljudi in več prometnih nesreč. Na Zavodu za nujno reševanje tako ugotavljajo, da se je število nujnih zdravstvenih intervencij v turistični sezoni v primerjavi z obdobjem izven sezone povečalo za 40 do 60 odstotkov.
Prva smrtna žrtev vrtoglavih temperatur v Sarajevu
V BiH velja rdeči alarm na jugu države, saj na območju Mostarja pričakujejo "smrtonosno visoke temperature", ki se bodo jutri in pojutrišnjem gibale med 39 in 42 stopinj Celzija, na področju mesta Trebinje pa napovedujejo med 38 in 41 stopinjami Celzija. Iz sarajevskega Zavoda za nujno medicinsko pomoč so sporočili, da so zaradi vročine prejeli petkrat več klicev na javnih mestih kot sicer, zdravstveni delavci pa opozarjajo, da tako visoke temperature lahko vplivajo na krvni obtok in širjenje žil, ki privede do omedlevice, srčnega zastoja ali možganske kapi.
V prestolnici Bosne in Hercegovine (BiH) je za posledicami vročinskega valu pred desetimi dnevi umrl mlad fant, ki je tako prva žrtev letošnjih vročinskih udarov. Po poročanju hrvaških medijev je fant med tekom omedlel, se zgrudil in na mestu umrl. Primer dokazuje, da izjemna vročina ne ogroža le starejših in občutljivih ljudi, ampak je lahko usodna za vsakogar, ki se ji neodgovorno izpostavlja.
Prebivalci mesta Jajce se hladijo v Plivskih jezerih, prebivalci Bihača pa v reki Savi. Za razliko od njih imajo veliko večje težave z vodo v Trebinjah, kjer morajo prebivalci določenih četrti zaradi pomanjkanja pitne vode plačevati za dostavo vode s cisternami.
V sredo bo v rdeče obarvana skoraj vsa država. Kroničnim bolnikom odsvetujejo gibanje na prostem med 11. in 17. uro. Ljudem svetujejo, da zaužijejo več tekočine kot običajno, v kolikor pa morajo na prosto, naj se zakrijejo. Tudi tam bo vročina vztrajala najmanj do konca tega tedna.
Vročinski val je zajel tudi Madžarsko. Pristojni so izdali rdeče opozorilo za južni del države. V veliki pripravljenosti so zdravstveni delavci, saj se bodo tudi pri njih visoke temperature vztrajale še več dni.
Na Korziki pa so preteklo noč izmerili rekordnih 30,5 stopinj Celzija, kar velja tudi za francoski temperaturni rekord.
Avstrija beležila najbolj vroč dan letošnjega leta
Tudi naši severni sosedi se bojujejo z vročinskimi razmerami, v torek so v kraju Wieselburg v Spodnji Avstriji namerili najvišjo temperaturo letošnjega leta in sicer kar 37,5 stopinje Celzija. Poleg Wieselburga so drugo najvišjo temperaturo izmerili v Hohenau na tromeji s Češko in Slovaško. Vroče je bilo tudi v središču Dunaja, kjer so okoli 15. ure izmerili 35,9 stopinj. Zaradi vročine pa so kočijaže in njihove konje prvič to poletje poslali domov, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
V 71 krajih v Avstriji so v torek namerili več kot 35 stopinj, med drugim tudi v središču Dunaja, kjer so zaradi vročine vprežne konje poslali nazaj v hlev.a najbolj vroč dan so na 222 vremenskih postajah od 269 izmerili več kot 30 stopinj.
Vročina se bo obdržala še vse do konca tedna, napovedujejo avstrijski vremenoslovci. Do takrat se bo v večjem delu Avstrije temperatura gibala nad 30 stopinjami, konec tedna pa napovedujejo tudi 40 stopinj. Kljub napovedim še ni jasno, ali bodo v Avstriji ta teden postavili nov vročinski rekord. Do sedaj so ga izmerili 8. avgusta 2013 v kraju Bad Deutsch-Altenburg in sicer 40,5 stopinje Celzija.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.