Samo v prvih dneh letošnjega leta so divji lovci v Južni Afriki pobili 54 nosorogov. Pobijajo jih zaradi njihovih rogov, ki so vredni na tisoče evrov. Južnoafriške oblasti so zaskrbljene zaradi porasta divjega lova, zato so se odločile, da se bodo proti lovcem borile z vojsko, poročajo svetovni mediji.
Več sto vojakov je že izurjenih za boj z lovci na nosoroge, na uvajanje pa so poslali še dodatnih 600 vojakov, ki naj bi ob državni meji ustavili tihotapske tolpe, ki rogove nosorogov preprodajajo za več kot 40.000 evrov na kos. Minister za pravosodje Jeff Radebe je povedal, da bodo ti vojaki stražili mejo z državami Zimbabve, Svazi in Lesoto.
Vlada pravi, da naj bi bilo letos ubitih že več kot 50 nosorogov, od tega 26 v Krugerjevem nacionalnem parku, 13 pa v pokrajini Limpopo. Divji lovci uporabljajo vedno nove metode lova, pomagajo pa si celo s helikopterji, s katerimi izsledijo nosoroge v težje dostopnih predelih države. Lovci na rogove živali ustrelijo s puščico z anestetikom, nato pa z motornimi žagami živalim porežejo rogove. V zadnjih šestih letih so divji lovci ubili več kot tisoč afriških nosorogov.
V rogovih nosoroga sestavine z zdravilnimi učinki?
Povpraševanje po rogovih nosorogov se je v zadnjih letih močno povečalo, trg pa so predvsem azijske države. Še posebej so priljubljeni na Kitajskem in v Vietnamu, kjer menijo, da imajo rogovi močne zdravilne lastnosti. Čeprav se tržne cene na črnem trgu zelo razlikujejo, pa trgovci v Vietnamu ponujajo od 24 do 100 evrov za gram nosorogovega roga, kar je dvakrat več od cene zlata in dražje od kokaina. Toda znanstveniki zatrjujejo, da so rogovi iz enakih snovi kot nohti in zato nimajo dokazanih zdravilnih učinkov.
Prodaja slonovine podpira nasilje v osrednji Afriki
V velikih težavah pa so poleg nosorogov tudi sloni. V osrednji Afriki se tako oblasti borijo proti lovcem na slone. Samo v Kamerunu so zaradi slonovine letos pobili že več kot 300 živali. Oboroženi sudanski divji lovci so pred kratkim ubili več prosto živečih slonov v nacionalnem parku Bouba Ndjida na kamerunsko-čadski meji. Upravitelji parka so zaskrbljeni, saj so slonje sirote v nevarnosti zaradi lakote in žeje. Omenjene nasilne slonje smrti tako še dodatno ogrožajo populacijo slonov v Kamerunu, kjer naj bi jih bilo le še med 1000 in 5000.
V začetku tedna so ob ogledu parka tamkajšnji zaposleni našli 100 slonjih trupel, bojijo pa se, da jih je na neraziskanih delih narodnega parka zagotovo še več. Tamkajšnje oblasti ob tem zatrjujejo, da se je neusmiljen boj proti divjim lovcem šele začel.
Poznavalci pojasnjujejo, da je sicer običajno, da oborožene tolpe divjih lovcev med sušnim obdobjem prečkajo mejo s Sudanom, kjer nato pobijajo slone zaradi slonovine, vendar so razsežnosti zadnjega pokola nepredstavljive, sploh v primerjavi s preteklimi leti. Slonovino iz zahodne in osrednje Afrike nato tihotapijo v Azijo in Evropo, z denarjem financirajo nakup orožja in s tem spodbujajo nadaljnje nasilje na kriznih območjih v osrednji Afriki.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.