Sirski predsednik Bašar al Asad je v ekskluzivnem intervjuju za argentinski časopis Clarin pozdravil napore Washingtona in Moskve, da sprti strani v Siriji privedeta za pogajalsko mizo, hkrati pa je opozoril, da si od dialoga ne obeta veliko, saj so uporniki preveč razdeljeni.
Sam verjame, da zahodne države iščejo načine za njegovo odstavitev in netenje nasilja v Siriji in ne za ustavitev. Al Asad je prepričan, da opozicijski voditelji ne bodo uspeli uresničiti dogovora o premirju, če bo ta dosežen. "Ne gre za eno entiteto. Gre za različne skupine in bande, ki jih ni na desetine, ampak na stotine. Gre za mešanico in vsaka skupina ima svojega lokalnega voditelja. Kdo lahko združi na tisoče ljudi? Mi ne moremo govoriti o časovnih okvirih z drugimi, če ne vemo, kdo so," je dejal sirski predsednik.
Savdsko Arabijo, Katar in Turčijo je zopet obtožil, da so pripeljale upornike, hkrati pa je zatrdil, da je ustavitev pomoči upornikom ključnega pomena, če se bodo dogovorili. "V Siriji ne more biti enostranske rešitve. Potrebni sta najmanj dve strani. V praksi je opozicija povezana s tujimi državami in zato ne more odločati sama. In prav oni so tisti, ki so nazadnje pretekli teden dejali, da si ne želijo dialoga s sirsko državo. Verjeti, da bo politična konferenca na bojiščih ustavila terorizem, je nerealno," pravi al Asad.
Osvobodilna sirska vojska je krovna oborožena uporniška skupina, njeno moč pa spodkopavajo vse močnejši lokalni poglavarji in preračunljivci. Na številnih frontah so prisotne tudi skupine, ki imajo povezave z Al Kaido. Sirija je bolj pod vplivom neobvladljivih vojnih mogotcev in milic in nekateri od teh se ne borijo zaradi nacionalnih interesov, ampak zaradi globalnega džihada v imenu fundamentalistične islamske doktrine.
Vera v to, da lahko mednarodna skupnost pri iskanju rešitve kako pomaga, vse bolj kopni na obeh straneh. "To je za sunite boj do smrti," je dejal Abu Hamza, poveljnik brigade Osvobodilne sirske vojske v provinci Idlib. "Režim je izstrelil najmanj 200 balističnih raket proti civilnim predelom na severu. In svet se sprašuje, zakaj napadamo njihove vasi. Oni nas skušajo izbrisati. Zato jih moramo mi dobiti prej," pojasnjuje Hamza.
Sektaštvo, ki ga pred začetkom oboroženega upora v Siriji ni bilo, je zdaj postalo eden glavnih elementov tako na strani režima kot tudi na strani upornikov. Serija videoposnetkov, objavljenih na spletu, kronološko prikazuje zločine na obeh straneh.
Al Asad je zanikal tudi trditve, da naj bi se na strani režimskih sil borili tudi pripradniki libanonskega Hezbolaha in borci iz Irana. Zanikal pa je tudi, da bi njegova vojska uporabila kemično orožje. Namignil je, da bi uporaba takšnega orožja lahko takoj privedla do posredovanja mednarodne skupnosti. "Zahod laže in potvarja dokaze in s tem neti vojne. To je njihova navada. Vojna proti Siriji ne bo lahka. To ne bo le preprost izlet," je opozoril. Sam je namreč prepričan, da se bo mednarodna skupnost v nekem trenutku odločila za posredovanje, vendar pa bo to posredovanje po njegovem mnenju omejeno.
Izrael je hkrati obtožil, da pomaga terorističnim skupinam v Siriji. "Izrael neposredno podpira teroristične skupine na dva načina. Prvič jim nudi logistično podporo in jim tudi sporoča, katere tarče naj napadejo in kako naj jih napadejo. En tak primer je napad na radarsko postajo, ki je del protiletalske obrambe in lahko zazna vsa letala, ki pridejo iz tujine, še posebej iz Izraela," pojasnjuje al Asad.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.